Fľaša Coca–coly má 100 rokov. Pozrite sa, ako vznikla a ako sa menila Foto: Coca-cola 1915

Fľaša Coca–coly má 100 rokov. Pozrite sa, ako vznikla a ako sa menila

24.02.2015 21:34 | Reklama | mk

Typická sklenená fľaša Coca-coly vznikla v roku 1915, o niečo neskôr ako samotný nápoj. Firma pre svoju storočnú starenku objednala špeciálny spot.

 

Hnedý nápoj vyrobil John Stith Pemberton z americkej Atlanty už v roku 1885. Samotný názov však vymyslel kníhkupec Frank Mason Robinson, ktorý bol známy tým, že mal veľmi pekné písmo a práve on vymyslel aj dnešné logo Coca-Coly. Majiteľ nápoja mal n svoju dobu podnikavého ducha. Prvú reklamu si v novinách objednal už v roku 1886 - na stránkach Atlanta Journal. Pôvodne sa nápoj nalieval do rôznych nádob, no už vtedy mal faľšovateľov.

 

Majiteľ sa práve neobvyklou fľašou rozhodol s nimi bojovať. Pravý nápoj mala charakterizovať práve originálna fľaša. Tú si objednal u uznávaného dizajnéra Earla  Deana. Fľašu pôvodne nazývali "hobble skirt" (úzka sukňa). Úlohou pri realizácii návrhu bolo vytvoriť fľašu, ktorú by spotrebiteľ uznal za plnohodnotnú iba keď je naplnená, aby tmavá farba obsahu (nápoja) zvýraznila, skrášlila jej kontúry. Zároveň mala byť štylizovaná do tvarov základných dvoch zložiek, ktoré nápoj obsahoval: tvar kokového listu, a zložené segmenty kolového orecha

Dizajn aj patent sklenenej tvarovanej fľaše bol predložený v roku 1915, na pulty sa dostala o rok neskôr. Aj keď za desaťročia prešla miernými úpravami - pôvodne bola mierne širšia - jej tvar pretrval dodnes.

Foto: Coca-cola company

Spoločnosť Coca-cola pri stom výročí svojej ikonickej sklenenej fľaše predstavila špeciálny spot s názvom "spoločne." Spot, na ktorom spolupracoval uznávaný fotograf David LaChapelle,  je urobený symbolicky pomocou rúk tak, že samotná fľaša sa v ňom vôbec neobjaví.

David LaChapelle patrí medzi svetovú elitu žijúcich umelcov. V osemdesiatych rokoch bola jeho portrétová tvorba poznačená presvedčením, že je HIV pozitívny, a preto sú všetky fotografie pochádzajúce z tejto dekády čiernobiele. V deň, keď jeho HIV test vyšiel ako negatívny, sa rozhodol vizuálne kompenzovať predošlé obdobie a LaChapellovým podpisom sa odvtedy stali surrealistické kulisy a sýto saturovaná fotografia, ktorej hlavnými aktérmi boli svetové celebrity ochotné pristúpiť na jeho hru. Portrétové fotografie, publikované v magazíne The Interview , postupne LaChapelle rozšíril o nákladné módne a komerčné kampane pre klientov ako Armani Jeans, Maybach, Burger King, Nokia a mnohých ďalších. (Použité z anotácie k výstave v GMB)Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Práve vyšla novinka s názvom Najhoršia od slovenskej autorky Kataríny Gulai.

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nariadil čínskej spoločnosti ByteDance, aby predala americká podiel svoje aplikácie TikTok do 90 dní. Oznámila to agentúra Reuters.

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Najčítanejšie