Robot dokázal zložiť stoličku od IKEA

20.04.2018 09:04 | Stručne | ČTK

 

Tímu vedcov z Technologické univerzity Nanyang v Singapure sa podarilo vyvinúť robota, ktorý samostatne vymyslel a následne realizoval plán zostavenia drevenej stoličky z obchodného reťazca IKEA. Po niekoľkých neúspešných pokusoch a úpravách systému sa to prístrojmi nakoniec podarilo za 20 minút a 19 sekúnd, napísal denník The New York Times (NYT).

Na zostavenie stoličky Stefan musel robot pozostávajúci z dvoch ramien so špeciálnymi svorkami zvládnuť niekoľko ľudských zručností. Vychádzal pritom zo zoznamu inštrukcií o tom, ako do seba rôzne kusy nábytku zapadajú, ktoré do systému vložili jeho autori. Potom už si ale musel s kôpkou rozsypaných súčasťou poradiť sám.

"Keď sa nad tým zamyslíte, vyžaduje to vnímanie, vyžaduje to naplánovať si pohyb, vyžaduje to koordináciu robota s okolím, vyžaduje to prenášanie predmetu dvoma končatinami zároveň," povedal NYT jeden z autorov pokusu Quang-Cuong Pham. "Pretože táto úloha vyžaduje toľko pre robota zaujímavých zručností, mali sme pocit, že by to mohol byť dobrý spôsob, ako sa dostať na hranicu našich schopností," dodal.

Podobne ako človek začal singapurský robot svoju prácu tým, že si najskôr obzrel kusy stoličky ležiace pred ním. Trojrozmernou kamerou si všetko vyfotil a snímky porovnával s uloženým "návodom". Potom asi 11 minút rozmýšľal nad spôsobom, ako stoličku čo najrýchlejšie postaviť, bez toho aby pri tom ramená narážali do seba alebo do drevených dielov. Implementácia plánu trvala skoro deväť minút.

Oných dvadsať minút bolo vyvrcholením trojročnej práce a tím autorov teraz chce preskúmať, aké ďalšie úlohy dokáže automatizovať. Ich pokus nie je prvým svojho druhu, lebo už v roku 2013 skupina na Massachusettskom technologickom inštitúte prišla s "IkeaBotom", ktorý dokázal postaviť konferenčný stolík Lack. Stolička ale podľa NYT predstavovala náročnejšiu výzvu.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie