Zeman televízne a rozhlasové posolstvo ukončil prípitkom

26.12.2018 22:27 | Stručne | ČTK

 

Prezident Miloš Zeman se v prvním vánočním poselství v novém funkčním období vrátil především k tématům, o kterých ve svých projevech mluví dlouhodobě. Zeman ocenil lídry ANO, ČSSD a KSČM, že se podíleli na vzniku vlády, pochválil boj V4 proti migračním kvótám a podpořil armádní zahraniční mise. V projevu, který vysílaly Nova, ČT1, ČT24, TV Barrandov, Český rozhlas - Radiožurnál a ČTK, poděkoval Zeman voličům za podporu v lednových volbách či varoval před zpomalením růstu ekonomiky. Kritizoval demonstranty požadující pád vlády a zpochybnil nedávné varování kontrarozvědky před čínskými špiony.

Z politických událostí letošního roku zmínil Zeman ve zhruba 25 minut dlouhém projevu prezidentské a komunální volby a vznik vlády. "Slibuji, že budu i nadále usilovat o obranu národních zájmů České republiky a její suverenity, jak v oblasti migrace, tak v oblastech dalších," vzkázal Zeman svým voličům. Kvůli nízkému zájmu voličů o komunální volby připomněl svou myšlenku na zavedení volební povinnosti, kvůli obcházení vítězů voleb při skládání koalic na radnicích propagoval prezident svůj návrh na přímou volbu starostů či hejtmanů.

Otázky migrace se Zeman dotkl v souvislosti s činností visegrádské skupiny (V4). Podle něj dokázala nemožné, když dosáhla toho, že se v Evropské unii přestalo diskutovat o migračních kvótách. Nezávislou migrační politiku označil Zeman stejně jako před rokem za znak suverenity republiky. Zopakoval také svůj postoj k zahraničním misím české armády. Zejména v Afghánistánu podle Zemana čeští vojáci bojují proti mezinárodnímu islámskému terorismu a chrání tak české národní zájmy.

Kriticky se Zeman postavil k údajné "špionománii". "Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti," konstatoval. Pokračoval tak ve své kritice Bezpečnostní informační služby (BIS), která na rozsáhlou aktivitu čínských zpravodajských služeb upozornila ve výroční zprávě za loňský rok. Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval státní instituce minulý týden Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Za další hysterickou vlnu ve společnosti považuje vedle informací o špionech Zeman demonstrace, na nichž lidé na podzim žádali demisi vlády. Demonstrovat za konec vlády je podle něj plně oprávněné v podmínkách totalitního režimu, ale pokud se konají svobodné volby, považuje takové demonstrace za pohrdání vůlí voličů. Zeman také varoval před zpomalením ekonomického růstu. Zopakoval v té souvislosti, že zdravým lidem, kteří odmítnou nabízenou práci, by měly být odňaty sociální dávky. Podobně jako loni apeloval na investice a pochválil nový vládní investiční plán.

Politici v anketě ČTK označili projev za standardní a nepříliš překvapivý. Zeman podle nich jen shrnul své známé názory. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil postrádal filozofické zamyšlení nad uplynulým rokem, šéf ODS Petr Fiala uvedl, že projev nebyl překvapivý a ani vánoční. "Ale na to jsme už u prezidenta Zemana tak trochu zvykli," napsal ČTK Fiala. Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka bylo poselství uceleným shrnutí Zemanových známých názorů. "Jen to stmelující poselství nějak chybělo," uvedl.

Premiér Babiš poselství ocenil, bylo podle něj nekonfrontační a objektivní. Předseda kvitoval i řadu pasáží z projevu. Potěšila ho například chvála prezidenta za sestavení a podporu současné vlády nebo slova na adresu investičního plánu.

Zeman v úvodu svého poselství řekl, že projev pronáší o Vánocích, protože navazuje na tradici první republiky. Novoroční projev zavedl až Klement Gottwald v roce 1949, dodal. Dnešní den se podle něj hodí lépe k bilancování i z toho důvodu, že po silvestrovských oslavách by někteří lidé nemohli projev sledovat s plným soustředěním. Na Zemanovy předchůdce, kteří pronášeli projev na Nový rok, plánují v první den roku 2019 navázat předsedové Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie