Zeman televízne a rozhlasové posolstvo ukončil prípitkom

26.12.2018 22:27 | Stručne | ČTK

 

Prezident Miloš Zeman se v prvním vánočním poselství v novém funkčním období vrátil především k tématům, o kterých ve svých projevech mluví dlouhodobě. Zeman ocenil lídry ANO, ČSSD a KSČM, že se podíleli na vzniku vlády, pochválil boj V4 proti migračním kvótám a podpořil armádní zahraniční mise. V projevu, který vysílaly Nova, ČT1, ČT24, TV Barrandov, Český rozhlas - Radiožurnál a ČTK, poděkoval Zeman voličům za podporu v lednových volbách či varoval před zpomalením růstu ekonomiky. Kritizoval demonstranty požadující pád vlády a zpochybnil nedávné varování kontrarozvědky před čínskými špiony.

Z politických událostí letošního roku zmínil Zeman ve zhruba 25 minut dlouhém projevu prezidentské a komunální volby a vznik vlády. "Slibuji, že budu i nadále usilovat o obranu národních zájmů České republiky a její suverenity, jak v oblasti migrace, tak v oblastech dalších," vzkázal Zeman svým voličům. Kvůli nízkému zájmu voličů o komunální volby připomněl svou myšlenku na zavedení volební povinnosti, kvůli obcházení vítězů voleb při skládání koalic na radnicích propagoval prezident svůj návrh na přímou volbu starostů či hejtmanů.

Otázky migrace se Zeman dotkl v souvislosti s činností visegrádské skupiny (V4). Podle něj dokázala nemožné, když dosáhla toho, že se v Evropské unii přestalo diskutovat o migračních kvótách. Nezávislou migrační politiku označil Zeman stejně jako před rokem za znak suverenity republiky. Zopakoval také svůj postoj k zahraničním misím české armády. Zejména v Afghánistánu podle Zemana čeští vojáci bojují proti mezinárodnímu islámskému terorismu a chrání tak české národní zájmy.

Kriticky se Zeman postavil k údajné "špionománii". "Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti," konstatoval. Pokračoval tak ve své kritice Bezpečnostní informační služby (BIS), která na rozsáhlou aktivitu čínských zpravodajských služeb upozornila ve výroční zprávě za loňský rok. Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval státní instituce minulý týden Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Za další hysterickou vlnu ve společnosti považuje vedle informací o špionech Zeman demonstrace, na nichž lidé na podzim žádali demisi vlády. Demonstrovat za konec vlády je podle něj plně oprávněné v podmínkách totalitního režimu, ale pokud se konají svobodné volby, považuje takové demonstrace za pohrdání vůlí voličů. Zeman také varoval před zpomalením ekonomického růstu. Zopakoval v té souvislosti, že zdravým lidem, kteří odmítnou nabízenou práci, by měly být odňaty sociální dávky. Podobně jako loni apeloval na investice a pochválil nový vládní investiční plán.

Politici v anketě ČTK označili projev za standardní a nepříliš překvapivý. Zeman podle nich jen shrnul své známé názory. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil postrádal filozofické zamyšlení nad uplynulým rokem, šéf ODS Petr Fiala uvedl, že projev nebyl překvapivý a ani vánoční. "Ale na to jsme už u prezidenta Zemana tak trochu zvykli," napsal ČTK Fiala. Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka bylo poselství uceleným shrnutí Zemanových známých názorů. "Jen to stmelující poselství nějak chybělo," uvedl.

Premiér Babiš poselství ocenil, bylo podle něj nekonfrontační a objektivní. Předseda kvitoval i řadu pasáží z projevu. Potěšila ho například chvála prezidenta za sestavení a podporu současné vlády nebo slova na adresu investičního plánu.

Zeman v úvodu svého poselství řekl, že projev pronáší o Vánocích, protože navazuje na tradici první republiky. Novoroční projev zavedl až Klement Gottwald v roce 1949, dodal. Dnešní den se podle něj hodí lépe k bilancování i z toho důvodu, že po silvestrovských oslavách by někteří lidé nemohli projev sledovat s plným soustředěním. Na Zemanovy předchůdce, kteří pronášeli projev na Nový rok, plánují v první den roku 2019 navázat předsedové Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

pošli na vybrali.sme.sk


V Berlíne sa pobili fanúšikovia dvoch súperiacich YouTuberov, zasahovalo 100 policajtov (VIDEO)

1. V Berlíne sa pobili fanúšikovia dvoch súperiacich YouTuberov, zasahovalo 100 policajtov (VIDEO)

V centre Berlína sa pobili desiatky fanúšikov dvoch súperiacich YouTuberov, ktorí sa na internete zahŕňali nadávkami. Polícia musela nasadiť obušky a slzný plyn, pri zákroku zaistila tiež dva nože.

Denník N: Haščák mal Kočnerovi veľakrát pomáhať so svojimi médiami

2. Denník N: Haščák mal Kočnerovi veľakrát pomáhať so svojimi médiami

SMS správa medzi Marianom Kočnerom a Jaroslavom Haščákom o odj…ní nejakého „čuráka“ nebola jediná komunikácia medzi obvineným z vraždy Jána Kuciaka a šéfom finančnej skupiny Penta. Haščák mal s Kočnerom podľa vyšetrovateľa, ktorý skúmal ich vzájomnú komunikáciu, „veľmi blízky a priateľský vzťah.“

Nadácia Orange už 20 rokov mení Slovensko na lepšie miesto

3. Nadácia Orange už 20 rokov mení Slovensko na lepšie miesto

V tomto roku oslavuje Nadácia Orange okrúhle jubileum. Už 20 rokov prostredníctvom nadačných aktivít pomáha formovať zodpovednú a ohľaduplnú spoločnosť, podporuje aktívnych ľudí, inšpiruje, motivuje a mení Slovensko na lepšie miesto.

Monika Tódová prináša podrobnosti o tom, ako Kočner so Zsuzsovou pásli stádo vplyvných ľudí

4. Monika Tódová prináša podrobnosti o tom, ako Kočner so Zsuzsovou pásli stádo vplyvných ľudí

Denník N zverejnil prvé podrobnosti z uznesenia o vznesení obvinenia Marianovi Kočnerovi, ktoré ukazujú ako vyzeral mechanizmus vydierania vplyvných ľudí, pri ktorom mu okrem bývalej milenky Aleny Zsuzsovej vypomáhali aj ďalší.

Microsoft v Česku spustil spravodajskú službu Microsoft News

5. Microsoft v Česku spustil spravodajskú službu Microsoft News

 Společnost Microsoft začala v Česku nabízet svou službu Microsoft News.

Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

7. Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

Veľa ľudí má nápady za milión dolárov. Sú sebavedomí a veria, že ich nový produkt alebo služba ich spravia bohatými a ich sny sa naplnia. Problém je, že väčšina ľudí nevie, ako zmeniť svoj nápad za milión na skutočný milión dolárov.

Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

8. Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

Polícia podozrieva dvoch mužov z českého Karvinska z krádeží prenosov licencovaných a bežne nedostupných športových súťaží ako futbalová anglická Premier League.

.týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

9. .týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

Po prvom kole prezidentských volieb sa prostredníctvom sociálnych sietí začal šíriť status študenta bratislavského gymnázia, ktorý na facebooku vystupuje pod menom Emil Hodál, v ktorom pejoratívne písal o tom, ako Zuzana Čaputová po víťazstve „zatočí“ so svojimi oponentmi.

MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

10. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Najčítanejšie