RTVS a ČT majú novinku Strážmajstra Topinku, prinášame podrobnosti (VIDEO) Foto ČT

RTVS a ČT majú novinku Strážmajstra Topinku, prinášame podrobnosti (VIDEO)

06.01.2019 22:40 | Stručne | mk

RTVS a ČT zaradili v januári do programu novinku - Strážmajster Topinka.

 

Je to komediálno-kriminálny seriál Českej televízie, ktorý natočila v spolupráci s RTVS ako voľné pokračovanie seriálu Doktor Martin. Ide o spin-off, venujúci sa postave strážmajstra Tomáša Topinku (Robert Mikluš) z česko-slovenských seriálu Doktor Martin.
Scenár napísali Tomáš Končinský, Štefan Titka, Tomáš Hodan, Hynek Trojánek, Tomislav Čečka a réžie sa ujal Petr Zahrádka. Na seriáli sa tak podieľali tvorcovia seriálov Terapia či Nevinné lži, a filmov Pozri, kto by sa vlka bál, Smradi, Putá a na pôvodnom seriáli Doktor Martin. Natáčanie prebieha od jesene 2017 do jesene 2018.

V úvodnej epizóde je v noci z rotějovskej pošty ukradnutý bankomat. Strážmajster Topinka sa vrhne so zápalom sebe vlastným do pátrania po zlodejoch. Po niekoľkých neúspešných pokusoch o dolapenie páchateľov je to nakoniec paradoxne Irena, sestrička doktora Elingera, ktorá Topinku navedie na správnu stopu. A dá mu tak šancu predviesť sa aj pred kolegami z ostravskej kriminálky. A to doslova.

Diváci sa môžu tešiť ako na známe tváre Miroslava Donutila, Václava Koptu, Gabrielu Marcinkovú, Tomáša Jeřábka alebo predstaviteľa titulnej úlohy Roberta Mikluša, tak aj na postavy úplne nové. Matku Tomáša Topinku si zahrá Veronika Freimanová, jeho novú lásku Jenovéfa Boková a majora Hrubého z ostravskej kriminálky Jiří Bartoška.

"Pokladám za veľký úspech, že sa nám podarilo vziať postavu z takto úspešného seriálu a vymyslieť pre ňu úplne nový, originálny príbeh, ktorý sa páčil aj majiteľom práv britskej spoločnosti Buffalo Pictures a dali nám k našej práci povolenie," povedala podľa ČT kreatívna producentka Kateřina Ondřejková. "Postava svojrázneho Topinku bola jednou z našich najobľúbenejších v Doktorovi Martinovi, a tak nás napadlo napísať pôvodný scenár s detektívnymi zápletkami, ktoré by riešil práve Robert Mikluš v úlohe Tomáša Topinku," prezrádza scenárista Štefan Titka.

Strážmajster Hrianka je stále tým ľahko natvrdlým ochrancom poriadku v beskydskom mestečku Protějov. Svoju prácu berie ako poslanie a žiadny prípad pre neho nie je dosť malý na to, aby si nezaslúžil pátranie vo veľkom štýle. "Tomáš sa na mnohých prípadoch stretne so slovenským kolegom, policajtom Ostrým, ktorého hrá Marek Geišberg. V niečom sú si podobní, ale Ostrý je o niečo dospelejší a je trochu militantný. Ich spolupráca je stret dvoch svetov, "hovorí Robert Mikluš, predstaviteľ hlavnej úlohy.

Zásadnou novinkou u Tomáša Topinku je, že si našiel partnerku. Tou je nová prostějovská poštárka Lucia, ktorú si zahrá Jenovéfa Boková.

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie