Celý text mimoriadneho vystúpenia Pellegriniho v RTVS (VIDEO) Reprofoto RTVS

Celý text mimoriadneho vystúpenia Pellegriniho v RTVS (VIDEO)

13.03.2019 19:40 | Stručne |

Len pár hodín pred začiatkom moratória pred prezidentskými voľbami vystúpil v RTVS s mimoriadnym prejavom premiér Peter Pellegrini, ktorý počas kampane promoval jedného z hlavných kandidátov Maroša Šefčoviča. Pozrite si celé vystúpenie premiéra.

 

Vážené dámy, vážení páni,

v sobotu 16. marca pristúpime k volebnými urnám, aby sme si zvolili, kto bude na najbližších päť rokov naším prezidentom. Budeme rozhodovať o najvyššom slovenskom reprezentantovi, zástupcovi Slovenska na zásadných medzinárodných fórach, ale aj o človeku, ktorý bude plniť dôležitú úlohu pri hľadaní konsenzu na domácej politickej scéne.

Účasť na voľbách považuje niekto za právo, iný za svoju občiansku povinnosť. Ja osobne ju považujem predovšetkým za spoločenskú zodpovednosť. Len raz za 5 rokov totiž môžeme priamo prehovoriť do toho, kto bude plniť naše očakávania na tak dôležitom poste. Hovoríme o hlave štátu, ktorá má celým svojím vystupovaním dávať úradu prezidenta náležitú dôstojnosť. Preto vás prosím v prvom rade o to, aby sme prišli voliť v čo najväčšom počte. No okrem účasti je dôležitá aj druhá vec: aby sme si dopriali chvíľku času a dôkladne porozmýšľali nad tým, koho podporíme.

Ako predseda vlády, bývalý predseda parlamentu, vicepremiér i minister školstva veľmi dobre viem, že prezident nemá žiadny čarovný prútik, aby za pár dní či týždňov vyriešil všetky problémy Slovenska. Ale môže byť konštruktívnym prvkom na politickej scéne. Mal by byť rešpektovanou a prirodzenou autoritou, ktorá vie byť dôstojným partnerom vlády a parlamentu. Ak sa mu podarí z nadhľadu spájať politikov, odborníkov, tretí sektor i prirodzené komunity, môže byť významnou pomocou napríklad pri riešení sociálnych otázok.

Keď hovorím o sociálnych otázkach, som hlboko presvedčený, že prezident by sa nemal týmto otázkam vyhýbať, ale naopak – mal by ich považovať za prirodzenú súčasť svojej osobnostnej a politickej výbavy. Trend v Európe vedie k tomu, aby sa štát dokázal dôstojne postarať o tých, ktorí to potrebujú a zaslúžia si to.

Vo svojom novoročnom prejave som vyzval všetkých, aby sme sa skúsili zamyslieť nad kľúčovými otázkami svojej budúcnosti. Nielen tej, ktorá nás čaká do najbližších volieb. Ale opýtať sa a s maximálnou zodpovednosťou sa zamyslieť, kde chceme Slovensko vidieť o desať či dvadsať rokov. Aké otázky musíme už dnes začať riešiť, aby nás nezasiahlo starnutie našej populácie, nízka pôrodnosť či prichádzajúce výrazné zmeny v štruktúre priemyslu.

Prezident môže a mal by byť jedným z akcelerátorov takejto diskusie. Preto je mimoriadne dôležité, aby sme si volili prezidenta pre budúcnosť.

Na začiatku roka som povedal aj to, že po vlaňajších tragických udalostiach sa vystaval medzi dvoma časťami našej spoločnosti akýsi pomyselný múr, ponad ktorý títo ľudia na seba zlostne pokrikujú. Preto vopred prosím novú hlavu štátu: Zmierte Slovensko. A my všetci sa opýtajme, či dáme prednosť ďalšiemu šíreniu zloby alebo našej vzájomnej jednote. Pretože vtedy bol slovenský národ na ceste dejinami úspešný, keď bol jednotný. Naša spoločnosť sa dnes nepotrebuje ďalej rozdeľovať na takých či onakých, ale spájať sa.

Mimoriadne dôležitou úlohou prezidenta je zahraničná politika. Aby v nej bol úspešný, potrebuje skúsenosti, kontakty a medzinárodný rešpekt. Keď sa stretávam s najvyššími európskymi lídrami a inými štátnikmi, uvedomujem si tú obrovskú zodpovednosť za dobrú reprezentáciu Slovenska. A tú by mala cítiť aj nová hlava štátu. Pretože podľa tohto človeka si vo svete budú tvoriť názor na Slovensko. A myslím si, že nikto z nás sa za svojho prezidenta nechce hanbiť.

Asi všetci cítime, že potrebujeme, aby konečne do prezidentského úradu zasadla skúsenosť. V medzinárodnej politike sú vzťahy vo veľkom pohybe, veľkí politickí hráči menia ekonomické a bezpečnostné prostredie. Nie je čas na učenie sa.

Ak hovoríme o zahraničnej politike, musíme si vedieť odpovedať na kľúčovú otázku: kam chceme v budúcnosti patriť? Hovorím to veľmi jasne: Slovensko patrí do Európy, Slovensko patrí do Európskej únie. To je náš kultúrny a civilizačný priestor, to sú naše korene a hodnoty, ktorými sa prirodzene riadime. A my potrebujeme človeka, ktorý tieto naše tradičné hodnoty bude prenášať aj do politiky.

Európska únia je aj obrovská finančná pomoc, ktorá k nám neustále prúdi. Hlasy za naše vystúpenie z Európskej únie hovoria ľuďom jedným dychom aj toto: Budete mať menej peňazí vo svojich regiónoch, mestách a obciach.

Preto vás znova prosím: príďme v sobotu voliť a zvážme svoje rozhodnutie tak, aby sme s ním boli spokojní nielen po voľbách, ale aj na konci volebného obdobia prezidenta. Hľadajme človeka, u ktorého je doterajší život zárukou, že svoje volebné sľuby skutočne naplní. Hľadajme niekoho, kto bude garantom dobrej, európskej budúcnosti Slovenska. Tá je základným predpokladom spokojnosti občanov Slovenskej republiky.

Ďakujem vám za pozornosť.Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Najčítanejšie