Celý text mimoriadneho vystúpenia Pellegriniho v RTVS (VIDEO) Reprofoto RTVS

Celý text mimoriadneho vystúpenia Pellegriniho v RTVS (VIDEO)

13.03.2019 19:40 | Stručne |

Len pár hodín pred začiatkom moratória pred prezidentskými voľbami vystúpil v RTVS s mimoriadnym prejavom premiér Peter Pellegrini, ktorý počas kampane promoval jedného z hlavných kandidátov Maroša Šefčoviča. Pozrite si celé vystúpenie premiéra.

 

Vážené dámy, vážení páni,

v sobotu 16. marca pristúpime k volebnými urnám, aby sme si zvolili, kto bude na najbližších päť rokov naším prezidentom. Budeme rozhodovať o najvyššom slovenskom reprezentantovi, zástupcovi Slovenska na zásadných medzinárodných fórach, ale aj o človeku, ktorý bude plniť dôležitú úlohu pri hľadaní konsenzu na domácej politickej scéne.

Účasť na voľbách považuje niekto za právo, iný za svoju občiansku povinnosť. Ja osobne ju považujem predovšetkým za spoločenskú zodpovednosť. Len raz za 5 rokov totiž môžeme priamo prehovoriť do toho, kto bude plniť naše očakávania na tak dôležitom poste. Hovoríme o hlave štátu, ktorá má celým svojím vystupovaním dávať úradu prezidenta náležitú dôstojnosť. Preto vás prosím v prvom rade o to, aby sme prišli voliť v čo najväčšom počte. No okrem účasti je dôležitá aj druhá vec: aby sme si dopriali chvíľku času a dôkladne porozmýšľali nad tým, koho podporíme.

Ako predseda vlády, bývalý predseda parlamentu, vicepremiér i minister školstva veľmi dobre viem, že prezident nemá žiadny čarovný prútik, aby za pár dní či týždňov vyriešil všetky problémy Slovenska. Ale môže byť konštruktívnym prvkom na politickej scéne. Mal by byť rešpektovanou a prirodzenou autoritou, ktorá vie byť dôstojným partnerom vlády a parlamentu. Ak sa mu podarí z nadhľadu spájať politikov, odborníkov, tretí sektor i prirodzené komunity, môže byť významnou pomocou napríklad pri riešení sociálnych otázok.

Keď hovorím o sociálnych otázkach, som hlboko presvedčený, že prezident by sa nemal týmto otázkam vyhýbať, ale naopak – mal by ich považovať za prirodzenú súčasť svojej osobnostnej a politickej výbavy. Trend v Európe vedie k tomu, aby sa štát dokázal dôstojne postarať o tých, ktorí to potrebujú a zaslúžia si to.

Vo svojom novoročnom prejave som vyzval všetkých, aby sme sa skúsili zamyslieť nad kľúčovými otázkami svojej budúcnosti. Nielen tej, ktorá nás čaká do najbližších volieb. Ale opýtať sa a s maximálnou zodpovednosťou sa zamyslieť, kde chceme Slovensko vidieť o desať či dvadsať rokov. Aké otázky musíme už dnes začať riešiť, aby nás nezasiahlo starnutie našej populácie, nízka pôrodnosť či prichádzajúce výrazné zmeny v štruktúre priemyslu.

Prezident môže a mal by byť jedným z akcelerátorov takejto diskusie. Preto je mimoriadne dôležité, aby sme si volili prezidenta pre budúcnosť.

Na začiatku roka som povedal aj to, že po vlaňajších tragických udalostiach sa vystaval medzi dvoma časťami našej spoločnosti akýsi pomyselný múr, ponad ktorý títo ľudia na seba zlostne pokrikujú. Preto vopred prosím novú hlavu štátu: Zmierte Slovensko. A my všetci sa opýtajme, či dáme prednosť ďalšiemu šíreniu zloby alebo našej vzájomnej jednote. Pretože vtedy bol slovenský národ na ceste dejinami úspešný, keď bol jednotný. Naša spoločnosť sa dnes nepotrebuje ďalej rozdeľovať na takých či onakých, ale spájať sa.

Mimoriadne dôležitou úlohou prezidenta je zahraničná politika. Aby v nej bol úspešný, potrebuje skúsenosti, kontakty a medzinárodný rešpekt. Keď sa stretávam s najvyššími európskymi lídrami a inými štátnikmi, uvedomujem si tú obrovskú zodpovednosť za dobrú reprezentáciu Slovenska. A tú by mala cítiť aj nová hlava štátu. Pretože podľa tohto človeka si vo svete budú tvoriť názor na Slovensko. A myslím si, že nikto z nás sa za svojho prezidenta nechce hanbiť.

Asi všetci cítime, že potrebujeme, aby konečne do prezidentského úradu zasadla skúsenosť. V medzinárodnej politike sú vzťahy vo veľkom pohybe, veľkí politickí hráči menia ekonomické a bezpečnostné prostredie. Nie je čas na učenie sa.

Ak hovoríme o zahraničnej politike, musíme si vedieť odpovedať na kľúčovú otázku: kam chceme v budúcnosti patriť? Hovorím to veľmi jasne: Slovensko patrí do Európy, Slovensko patrí do Európskej únie. To je náš kultúrny a civilizačný priestor, to sú naše korene a hodnoty, ktorými sa prirodzene riadime. A my potrebujeme človeka, ktorý tieto naše tradičné hodnoty bude prenášať aj do politiky.

Európska únia je aj obrovská finančná pomoc, ktorá k nám neustále prúdi. Hlasy za naše vystúpenie z Európskej únie hovoria ľuďom jedným dychom aj toto: Budete mať menej peňazí vo svojich regiónoch, mestách a obciach.

Preto vás znova prosím: príďme v sobotu voliť a zvážme svoje rozhodnutie tak, aby sme s ním boli spokojní nielen po voľbách, ale aj na konci volebného obdobia prezidenta. Hľadajme človeka, u ktorého je doterajší život zárukou, že svoje volebné sľuby skutočne naplní. Hľadajme niekoho, kto bude garantom dobrej, európskej budúcnosti Slovenska. Tá je základným predpokladom spokojnosti občanov Slovenskej republiky.

Ďakujem vám za pozornosť.

pošli na vybrali.sme.sk


Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

2. Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

Veľa ľudí má nápady za milión dolárov. Sú sebavedomí a veria, že ich nový produkt alebo služba ich spravia bohatými a ich sny sa naplnia. Problém je, že väčšina ľudí nevie, ako zmeniť svoj nápad za milión na skutočný milión dolárov.

Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

3. Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

Polícia podozrieva dvoch mužov z českého Karvinska z krádeží prenosov licencovaných a bežne nedostupných športových súťaží ako futbalová anglická Premier League.

.týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

4. .týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

Po prvom kole prezidentských volieb sa prostredníctvom sociálnych sietí začal šíriť status študenta bratislavského gymnázia, ktorý na facebooku vystupuje pod menom Emil Hodál, v ktorom pejoratívne písal o tom, ako Zuzana Čaputová po víťazstve „zatočí“ so svojimi oponentmi.

MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

5. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

6. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

7. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

8. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

9. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

10. Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

Najčítanejšie