Celý text mimoriadneho vystúpenia Pellegriniho v RTVS (VIDEO) Reprofoto RTVS

Celý text mimoriadneho vystúpenia Pellegriniho v RTVS (VIDEO)

13.03.2019 19:40 | Stručne |

Len pár hodín pred začiatkom moratória pred prezidentskými voľbami vystúpil v RTVS s mimoriadnym prejavom premiér Peter Pellegrini, ktorý počas kampane promoval jedného z hlavných kandidátov Maroša Šefčoviča. Pozrite si celé vystúpenie premiéra.

 

Vážené dámy, vážení páni,

v sobotu 16. marca pristúpime k volebnými urnám, aby sme si zvolili, kto bude na najbližších päť rokov naším prezidentom. Budeme rozhodovať o najvyššom slovenskom reprezentantovi, zástupcovi Slovenska na zásadných medzinárodných fórach, ale aj o človeku, ktorý bude plniť dôležitú úlohu pri hľadaní konsenzu na domácej politickej scéne.

Účasť na voľbách považuje niekto za právo, iný za svoju občiansku povinnosť. Ja osobne ju považujem predovšetkým za spoločenskú zodpovednosť. Len raz za 5 rokov totiž môžeme priamo prehovoriť do toho, kto bude plniť naše očakávania na tak dôležitom poste. Hovoríme o hlave štátu, ktorá má celým svojím vystupovaním dávať úradu prezidenta náležitú dôstojnosť. Preto vás prosím v prvom rade o to, aby sme prišli voliť v čo najväčšom počte. No okrem účasti je dôležitá aj druhá vec: aby sme si dopriali chvíľku času a dôkladne porozmýšľali nad tým, koho podporíme.

Ako predseda vlády, bývalý predseda parlamentu, vicepremiér i minister školstva veľmi dobre viem, že prezident nemá žiadny čarovný prútik, aby za pár dní či týždňov vyriešil všetky problémy Slovenska. Ale môže byť konštruktívnym prvkom na politickej scéne. Mal by byť rešpektovanou a prirodzenou autoritou, ktorá vie byť dôstojným partnerom vlády a parlamentu. Ak sa mu podarí z nadhľadu spájať politikov, odborníkov, tretí sektor i prirodzené komunity, môže byť významnou pomocou napríklad pri riešení sociálnych otázok.

Keď hovorím o sociálnych otázkach, som hlboko presvedčený, že prezident by sa nemal týmto otázkam vyhýbať, ale naopak – mal by ich považovať za prirodzenú súčasť svojej osobnostnej a politickej výbavy. Trend v Európe vedie k tomu, aby sa štát dokázal dôstojne postarať o tých, ktorí to potrebujú a zaslúžia si to.

Vo svojom novoročnom prejave som vyzval všetkých, aby sme sa skúsili zamyslieť nad kľúčovými otázkami svojej budúcnosti. Nielen tej, ktorá nás čaká do najbližších volieb. Ale opýtať sa a s maximálnou zodpovednosťou sa zamyslieť, kde chceme Slovensko vidieť o desať či dvadsať rokov. Aké otázky musíme už dnes začať riešiť, aby nás nezasiahlo starnutie našej populácie, nízka pôrodnosť či prichádzajúce výrazné zmeny v štruktúre priemyslu.

Prezident môže a mal by byť jedným z akcelerátorov takejto diskusie. Preto je mimoriadne dôležité, aby sme si volili prezidenta pre budúcnosť.

Na začiatku roka som povedal aj to, že po vlaňajších tragických udalostiach sa vystaval medzi dvoma časťami našej spoločnosti akýsi pomyselný múr, ponad ktorý títo ľudia na seba zlostne pokrikujú. Preto vopred prosím novú hlavu štátu: Zmierte Slovensko. A my všetci sa opýtajme, či dáme prednosť ďalšiemu šíreniu zloby alebo našej vzájomnej jednote. Pretože vtedy bol slovenský národ na ceste dejinami úspešný, keď bol jednotný. Naša spoločnosť sa dnes nepotrebuje ďalej rozdeľovať na takých či onakých, ale spájať sa.

Mimoriadne dôležitou úlohou prezidenta je zahraničná politika. Aby v nej bol úspešný, potrebuje skúsenosti, kontakty a medzinárodný rešpekt. Keď sa stretávam s najvyššími európskymi lídrami a inými štátnikmi, uvedomujem si tú obrovskú zodpovednosť za dobrú reprezentáciu Slovenska. A tú by mala cítiť aj nová hlava štátu. Pretože podľa tohto človeka si vo svete budú tvoriť názor na Slovensko. A myslím si, že nikto z nás sa za svojho prezidenta nechce hanbiť.

Asi všetci cítime, že potrebujeme, aby konečne do prezidentského úradu zasadla skúsenosť. V medzinárodnej politike sú vzťahy vo veľkom pohybe, veľkí politickí hráči menia ekonomické a bezpečnostné prostredie. Nie je čas na učenie sa.

Ak hovoríme o zahraničnej politike, musíme si vedieť odpovedať na kľúčovú otázku: kam chceme v budúcnosti patriť? Hovorím to veľmi jasne: Slovensko patrí do Európy, Slovensko patrí do Európskej únie. To je náš kultúrny a civilizačný priestor, to sú naše korene a hodnoty, ktorými sa prirodzene riadime. A my potrebujeme človeka, ktorý tieto naše tradičné hodnoty bude prenášať aj do politiky.

Európska únia je aj obrovská finančná pomoc, ktorá k nám neustále prúdi. Hlasy za naše vystúpenie z Európskej únie hovoria ľuďom jedným dychom aj toto: Budete mať menej peňazí vo svojich regiónoch, mestách a obciach.

Preto vás znova prosím: príďme v sobotu voliť a zvážme svoje rozhodnutie tak, aby sme s ním boli spokojní nielen po voľbách, ale aj na konci volebného obdobia prezidenta. Hľadajme človeka, u ktorého je doterajší život zárukou, že svoje volebné sľuby skutočne naplní. Hľadajme niekoho, kto bude garantom dobrej, európskej budúcnosti Slovenska. Tá je základným predpokladom spokojnosti občanov Slovenskej republiky.

Ďakujem vám za pozornosť.

pošli na vybrali.sme.sk


Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Vo štvrtok večer počas slávnostného večera v Bratislave boli vyhlásení víťazi súťaže o najlepší PR projekt za minulý rok PROKOP 2019.

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS prinesie novú diskusnú reláciu s názvom Do kríža, ktorú bude vysielať na Dvojke každú stredu o 22:25.

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Vo veku 77 rokoch zomrel britský herec Terry Jones, známy najmä z komediálnej skupiny Monty Python.

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Kontroverzná dvojica Martin Daňo a Rudolf Vasky po 41 dňoch sa môžu nadýchnuť na slobode. Krajský súd v Bratislave dnes dvojicu prepustil z väzby.

Redakcia vysvetľuje faux pas titulky, na ktorej k herečke po chemoterapii bez vlasov pribalili šampón na husté vlasy (FOTO)

Redakcia vysvetľuje faux pas titulky, na ktorej k herečke po chemoterapii bez vlasov pribalili šampón na husté vlasy (FOTO)

Dosah, aký mala marketingová akcia lifestylového časopisu Story a kozmetickej spoločnosti Schwarzkopf, určite nechce zažiť žiadna spoločnosť.

Súd v kauze vraždy Kuciaka povedal, že Threema je zákonná

Súd v kauze vraždy Kuciaka povedal, že Threema je zákonná

Dnes v stredu pokračuje súdne pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na programe sú výpovede obžalovaných a členov komanda, ktoré sledovalo pre Kočnera novinárov - Peter Tóth, Štefan Mlynarčík a Miroslav Kriak..

Skylink zvyšuje ceny niektorých služieb

Skylink zvyšuje ceny niektorých služieb

Prevádzkovateľ satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group od 1. 3. 2020 mení cenník.

Nové paušály SLOBODA+ s dátami skutočne na celom Slovensku

Nové paušály SLOBODA+ s dátami skutočne na celom Slovensku

Mobilný operátor 4ka odteraz bude ešte výhodnejší a jednoduchší. Natrvalo ruší rozdielne objemy dát v rôznych sieťach, vďaka čomu bude jeho ponuka rovnako výhodná pre tých, ktorí sa pohybujú v jej pokrytí, alebo v pokrytí jej obchodného partnera. Toto skvalitnenie ponuky prinesie väčší komfort zákazníkom a paradoxne, bude znamenať aj úsporu v ich peňaženkách.

Stovky osobností podpísali výzvu proti zneužívaniu kresťanstvských hodnôt Harabinom či kotlebovcami

Stovky osobností podpísali výzvu proti zneužívaniu kresťanstvských hodnôt Harabinom či kotlebovcami

Viaceré kresťanské organizácie a osobnosti podpísali v týchto dňoch otvorenú výzvu proti spôsobom kampane politických strán, hlavne ĽSNS a strany Vlasť Štefana Harabina, ktoré zneužívajú kresťanské hodnoty na šírenie dezinformácií, nenávisti a strachu. Pod iniciatívou Kresťania proti nenávisti je takmer 700 podpisov.

Najčítanejšie