Mimoriadny prejav Petra Pellegriniho pred voľbami (VIDEO) Foto: FB P. Pellegrini

Mimoriadny prejav Petra Pellegriniho pred voľbami (VIDEO)

27.03.2019 19:48 | Stručne | Peter Pellegrini

S mimoriadnym prejavom vystúpil v podvečer moratória v RTVS premiér Peter Pellegrini.

Vážení spoluobčania,

pred dvoma týždňami sme demokraticky rozhodli, ktorí z kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky postúpili do druhého kola. Už túto sobotu rozhodneme o tom, komu z nich sa napokon dostane cti zastupovať Slovenskú republiku navonok, veliť ozbrojeným silám Slovenskej republiky a vykonávať všetky ďalšie kompetencie hlavy štátu tak, ako ich pomenúva slovenská ústava.

Opäť vás chcem preto všetkých požiadať: Poďme v sobotu voliť a využime naše demokratické právo spolurozhodovať o tom, kto bude najbližších päť rokov hovoriť vo svete v mene celej našej krajiny, v mene Slovenska.

Vo svojom vystúpení pred prvým kolom volieb som si dovolil pomenovať hodnoty, ktoré by mal prezident vyznávať. Hovoril som o tom, že potrebujeme skúseného človeka, pripraveného od prvého dňa vo funkcii plnohodnotne vykonávať svoj mandát. Zdôraznil som, že dobrý prezident by mal mať silné sociálne cítenie a pochopenie pre problémy všetkých skupín občanov Slovenskej republiky. Mal by vnímať, že mnohé tradičné hodnoty sú na Slovensku hlboko zakorenené a ich spochybňovanie vnáša do spoločnosti zbytočný zmätok a rozdeľovanie.

A mimoriadne dôležité je aj to, aby ako jednu zo svojich zásadných úloh vnímal potrebu celospoločenského zmieru na Slovensku. Ak máme byť súdržnou a zjednotenou krajinou, musíme skončiť s delením na slušných a neslušných či dobrých a zlých. Všetci sme občanmi Slovenskej republiky s rovnakými právami a povinnosťami. Preto by mal byť nový prezident výrazným zmierovateľom spoločnosti, ktorá si v posledných mesiacoch prešla náročnými skúškami. Toto sú z môjho pohľadu hodnoty, ktoré by mal nový prezident vyznávať a mal by svojím doterajším životom dávať bez pochybností najavo, že je pripravený držať sa ich aj v najvyššej ústavnej funkcii.

Pri svojom nástupe do čela vlády som si pred rokom ako jednu zo zásadných priorít stanovil práve upokojenie nálady v spoločnosti. Po roku vládnutia môžem konštatovať, že sa nám tento cieľ podarilo do veľkej miery naplniť. Slovensko zvládlo svoje ťažké chvíle, plne rešpektujúc demokratické a ústavné rámce. Po tejto skúške sme sa mohli vo vláde i v parlamente sústrediť aj na ďalšie priority – napravenie dobrého mena Slovenska v zahraničí a na výrazne väčšiu dynamiku v ekonomickej i sociálnej oblasti. Aj tu sa nám podarilo dosiahnuť za rok mnoho. Ako predseda vlády však veľmi privítam, ak dostane vláda v osobe prezidenta partnera, ktorý sa bude aktívne podieľať práve na napĺňaní týchto priorít. Potom budeme môcť byť ešte úspešnejší, súdržnejší a sebavedomejší aj v zahraničí.

Pri viacerých dvojkolových voľbách v minulosti sme boli svedkami toho, že neúspešní kandidáti v prvom kole vyslovili svoje odporúčanie či podporu pre kolo druhé. Teraz som však od nepostupujúcich kandidátov zaznamenal výroky, ktoré mali voličov od účasti na druhom kole odradiť. Nemyslím si, že takýto postoj je správny. Do druhého kola postúpili kandidáti, ktorí demokraticky dostali najvyššiu dôveru od ľudí. Bola by veľká škoda, ak by sme neprišli vysloviť svoj názor v druhom kole len preto, že náš favorit nepostúpil.

Ak má mať Slovensko silného prezidenta, potrebuje mať prezident silný mandát od ľudí. Ten bude tým silnejší, čím viac občanov príde v druhom kole rozhodnúť. Preto znova všetkých prosím: Príďme v sobotu k volebným urnám a nenechajme za seba rozhodovať iných.

Mnohé regióny Slovenska sa stále nepriblížili svojou životnou úrovňou k hlavnému mestu. V sobotu však budú mať jedinečné právo prehovoriť všetky slovenské regióny, nielen metropola. Nech je v tomto Bratislava pre Slovensko inšpiráciou, ako sa vedia zmobilizovať voliči, ak im ide o podporu konkrétneho kandidáta. Takýmto silným hlasom by mali v sobotu prehovoriť všetky kúty Slovenskej republiky.

Azda všetci dnes vnímame, že svet prechádza obrovskými zmenami. Prichádzajú nové technológie, mení sa štruktúra priemyslu, zanikajú mnohé tradičné povolania a vznikajú nové, ktoré sme si ešte pred niekoľkými rokmi nevedeli predstaviť. Investori sa dnes nanovo rozhodujú, kam upriamia svoju pozornosť s novými a modernými výrobami a kde ostanú len dožívajúce a neperspektívne časti. Je to proces, ktorý bude mať obrovský dopad na životnú úroveň každej jednej krajiny, na jej zamestnanosť a dlhodobú perspektívu. Voľbou hlavy štátu, ktorá dokáže hájiť dobré meno a záujmy Slovenska aj v zahraničí, preto v dnešnej dobe rozhodujeme aj o našom ďalšom živote, postavení Slovenska v Európe a vo svete a aj o našich peňaženkách.

Aj do politiky prichádzajú obrovské zmeny, keď o nových vládach či hlavách štátov rozhoduje najmä marketing a kampaň zameraná na emócie, kým skutočné hodnoty ostávajú v úzadí.

V sobotu však budeme rozhodovať o prezidentovi, ktorý povedie Slovensko v mimoriadne náročnom období. Na medzinárodnom poli, v spleti mnohých záujmov silných hráčov, bude stáť sám a sám bude musieť slovenské záujmy aj obhájiť. Tam už nepomôže marketing, nepomôžu anonymní poradcovia ani vzletné reči na domácej pôde. Bude to v tej chvíli len a len na ňom, či je dostatočne silný zabojovať za Slovensko a presadiť jeho národné záujmy.

Položme si preto otázku, ktorý z kandidátov má väčšie predpoklady bezpečne previesť svoju vlasť cez prah nových čias. Volíme prezidenta pre budúcnosť, hlavu štátu, za ktorú sa vo svete nebudeme musieť hanbiť a ktorá bude istotou v turbulentných časoch. Doprajme si preto chvíľu nerušeného rozmýšľania, využime moratórium na to, aby sme sa s odstupom a racionálne pozreli na to, ktorý z kandidátov najlepšie napĺňa predpoklady na skutočne kvalitného a silného prezidenta.

Vážení spoluobčania,

Prajem vám dobré rozhodnutie a Slovensku dobrého prezidenta. Ďakujem vám za pozornosť.Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

Najčítanejšie