Daniel Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu Foto: EPholding

Daniel Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu

07.07.2020 10:43 | Stručne | ČTK

Podnikatel Daniel Křetínský, který 9. července oslaví pětačtyřicetiny, patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu a také k nejbohatším lidem světa. Ovládá řadu průmyslových, obchodních i finančních firem v Česku i zahraničí. Časopis Forbes ho v české mutaci s odhadovaným majetkem 66 miliard korun řadí na páté místo mezi nejbohatšími Čechy roku 2019, ve světě mu Forbes mezi nejbohatšími lidmi přisuzuje 725. místo s majetkem odhadovaným na 3,4 miliardy dolarů.

 

"Je nejvýše postaveným miliardářem v našem žebříčku, který žádným způsobem nezbohatl na privatizaci," uvádí v jeho profilu česká mutace časopisu Forbes. Křetínského majetek totiž pochází z investic do prosperujících firem z celé řady oborů, především však z energetiky.

Hlavní Křetínského společností je Energetický a průmyslový holding (EPH), který je přední středoevropskou energetickou skupinou. Holding je klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po firmě ČEZ) a jednou z největších těžebních firem v Německu. Vlastní i energetické zdroje na Slovensku, v Německu, Itálii, Maďarsku, Británii a ve Francii. EPH ovládá přes 50 těžebních a energetických firem.

Křetínský se také výrazně angažuje v médiích. V Česku realizuje své aktivity prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest (CMI). V CMI má podíl 50 procent, dalším spolumajitelem je Patrik Tkáč ze skupiny J&T, častý partner jeho obchodních transakcí. CNC je podle svých internetových stránek nejsilnějším mediálním domem v ČR. K hlavním titulům patří deníky Blesk, Aha! a Sport, časopis Reflex a také například webový zpravodajský portál Info.cz. Společnost vlastní i dvě tiskárny.

Velkou pozornost vzbudil Křetínský ve Francii, kde koupil 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde, jehož prostřednictvím tak spoluvlastní skupinu vydávající vlivný list Le Monde. V zemi také CMI koupila týdeník Marianne a loni dokončila nákup francouzských časopisů skupiny Lagardére včetně licence na značku Elle. CMI již dříve od Lagardére koupila rozhlasové stanice v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku včetně tuzemských stanic Frekvence 1 a Evropa 2.

Křetínský je též spoluvlastníkem firmy EP Industries (odštěpené z EPH), která patří mezi přední průmyslová uskupení v ČR. Zahrnuje zhruba desítku podniků působících mimo jiné v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře, automobilovém průmyslu (výrobce autobusů SOR) a odpadovém hospodářství (AVE holding).

Jako investor se angažuje i v jiných odvětvích, a to prostřednictvím společností EP Global Commerce (velkoobchod) či Vesa Equity Investment, které Křetínský vlastní společně s Patrikem Tkáčem. Tkáč s Křetínským dlouhodobě investují do retailových, velkoobchodních a e-commerce firem. Například drží 29,99 procenta akcií německého řetězce Metro a spoluvlastní zhruba 40procentní podíl v Mall Group.

Podle tisku nedávno například vydělal během týdnů odhadem několik desítek milionů dolarů, když koupil a se ziskem prodal podstatnou část svého podílu v americkém řetězci obchodních domů Macy's. Vesa dál drží šestiprocentní podíl v dalším americkém řetězci - firmě Foot Locker. Kromě toho Vesa vlastní i podíly v britské poštovní společnosti Royal Mail a ve francouzské maloobchodní skupině Casino (v obou nad pět procent).

"Přestože však pandemie způsobená koronavirem přinesla nákupním střediskům a obchodním čtvrtím pohromu, jeden miliardář z Prahy v troskách vidí příležitost k výhodným akvizicím", napsala nedávno americká agentura Bloomberg. Křetínský se podle agentury během posledních let ukázal jako finančník, který jde proti proudu a má zájem o odvětví, jimž se ostatní vyhýbají.

Křetínský, který je širší veřejnosti znám také jako šéf a spolumajitel fotbalové Sparty Praha, se narodil v Brně. Jeho otcem je profesor Mojmír Křetínský, matkou někdejší soudkyně Ústavního soudu Michaela Židlická. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Po studiích pracoval v brněnské advokátní kanceláři. V roce 1999 začal v Praze pracovat pro investiční skupinu J&T, o dva roky později převzal řízení aktivit v oblasti investičního bankovnictví na území ČR. V roce 2003 se stal partnerem skupiny, čímž získal právo podílet se na ziscích. Později se v rámci J&T podílel na založení EPH.

Je svobodný. Podle časopisu Forbes je jeho partnerkou Anna Kellnerová, dcera nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se kterým také obchodně spolupracuje. Jeho předchozí partnerkou byla podle médií Klára Cetlová, v současnosti náměstkyně ministryně spravedlnosti.Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

V piatok 11. septembra zomrel vo veku 68 rokov herec Martin Horňák.

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Poslanci a právnici posielajú hygienikom otvorený list k opatreniam, týkajúcim sa kultúrnych, športových a ďalších podujatí.

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva na 77. filmovom festivale v Benátkach dnes získal film Nomadland (Krajina nomádov) americkej režisérky čínskeho pôvodu Chloé Zhao.

Najčítanejšie