Lumière uvedie projekciu dokumentárneho filmu 1989 o páde železnej opony

V stredu 5. novembra 2014 sa v bratislavskom Kine Lumière uskutoční špeciálna paneurópska projekcia koprodukčného dokumentárneho filmu 1989, venovaného 25. výročiu pádu Berlínskeho múru.

Film 1989 slávnostne otvorí Medzinárodný festival dokumentárnych filmov CPH:DOX v Kodani a premietať sa bude naraz v rovnakom čase vo viac ako 20 európskych mestách vo svetovej premiére.

Dokumentárny film 1989 ponúka pohľad do zákulisia riskantnej politickej hry, ktorá viedla k pádu železnej opony a neskôr aj k pádu berlínskeho múru. Poukazuje tiež na tragické ľudské osudy, ktoré so sebou prinášajú politické rozhodnutia.

Film sa odohráva v čase, keď sa novým maďarským premiérom stal mladý technokrat Miklós Németh. V záujme zachrániť hrozivú ekonomickú situáciu krajiny sa rozhodol zo štátneho rozpočtu odstrániť drahý systém hraničnej kontroly, no jeho rozhodnutie sa stretlo s tvrdým odporom komunistov.

Tragicky na to doplatil mladý pár z východného Nemecka, ktorý sa na základe nejasne šírených informácií o otvorení hraníc pokúsil cez Maďarsko dostať do Rakúska. Táto udalosť urýchlila Némethove rozhodnutie hranice otvoriť a krátko nato padol Berlínsky múr. Tvorcovia rekonštruujú udalosti roku 1989 a pozývajú divákov do zákutí tajných zasadačiek prostredníctvom svedectiev, archívnych materiálov, rekonštrukcie udalostí a rozhovorov. Režisér dokumentu Anders Østergaard je etablovaným dánskym tvorcom, známym najmä vďaka filmom Tintin a ja (2003) a Burma VJ (2008), ktorý bol nominovaný na Oscara.

Paneurópska projekcia filmu dánsko-maďarskej režisérskej dvojice Anders Østergaard a Erzsébet Rácz je historicky prvou tohto druhu na pôde významného dánskeho Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov CPH:DOX. Premietanie sa koná naraz vo viac ako dvadsiatich európskych mestách.

Súčasťou priameho prenosu bude úvod pred projekciou, po filme sa uskutoční interaktívna diskusia s tvorcami a viacerými politickými osobnosťami vrátane bývalého maďarského premiéra Miklósa Németha. Diváci z ďalších európskych miest sa budú môcť do diskusie zapojiť prostredníctvom sms a sociálnej siete Twitter.

Hlavnými organizátormi podujatia sú festival CPH:DOX a producentská spoločnosť Magic Hour Films. Účasť Slovenska v tomto medzinárodnom projekte zabezpečuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s MFDF Jeden svet 2014, ktorého nosnou témou pre tohtoročný 15. ročník je 25. výročie Novembra ́ 89. Projekcia sa uskutoční 5. novembra 2014 v čase od 19.50 hod. do 22.30 hod., film sa bude premietať v origináli s anglickými titulkami. Vstupné na podujatie je 2 Eur.

1989 (Dánsko, Nemecko, Maďarsko, Nórsko 2014 / 85 min.)

Réžia: Anders Østergaard, Erzsébet Rácz • Scenár: Erzsébet Rácz, Anders Østergaard • Strih: Pernille Bech- Christensen & Szilvia Ruszev, Thomas Papapetros • Kamera: Simon Plum • Produkcia: Lise Lense-Møller/ Koprodukcia: Christian Beetz, Viktória Petrányi, Kristian Mosvold, Henrik Underbjerg, Stefan Frost •

Producentské spoločnosti: Magic Hour Films • Koprodukčné spoločnosti: Gebrueder Beetz Filmproduktion,

Proton Cinema, Substans Film, Radiator Film