Hlavnú cenu KAMERA 2015 získal Martin Žiaran za film Čistič Foto: Miro Nôta

Hlavnú cenu KAMERA 2015 získal Martin Žiaran za film Čistič

27.11.2015 14:06 | Stručne | SFÚ

Na siedmom ročníku udeľovania cien KAMERA 2015 za najlepšie kameramanské výkony za posledné dva roky boli v bratislavskom Kine Lumière odovzdané ceny v piatich kategóriách.

Držiteľom Hlavnej ceny KAMERA 2015 v kategórii hraná filmová tvorba sa stal kameraman Martin Žiaran za film Čistič (2015) režiséra Petra Bebjaka.

V kategórii hranej filmovej tvorby sa porota okrem Hlavnej ceny KAMERA 2015 pre Martina Žiarana rozhodla udeliť aj Zvláštnu cenu poroty, ktorú získal kameraman a fotograf Martin Kollár za film Koza (2015) režiséra Ivana Ostrochovského. Víťazom v kategórii dokumentárny a krátky hraný film sa stal Ján Meliš za kameru vo filmovej eseji Čakáreň (2015) režiséra Pala Korca. Porota sa rovnako aj v tejto kategórii rozhodla udeliť Zvláštnu cenu poroty, ktorú za obrazové stvárnenie filmu Mira Rema Comeback (2014) získala trojica kameramanov Mário Ondriš, Ivo Miko a Jaro Vaľko.

Cena v kategórii Hraný televízny film a televízny seriál patrí kameramanovi Petrovi Kelíškovi za seriál z produkcie RTVS Tajné životy, v kategórii audiovizuálna reklama a videoklip si cenu odniesol Dušan Husár za kameramanský výkon v reklame Zlatý Bažant/Epicentre a kameramanom najlepšieho študentského filmu sa stal Martin Chlpík za film Chronos (2015). Počas večera boli slávnostne vyhlásené aj nominácie. V každej kategórii boli na cenu nominované tri diela, v kategórii dokumentárny a krátky hraný film sa porota rozhodla nominovať až päť kameramanských výkonov.

„V histórii udeľovania tejto ceny ešte nikdy nebolo prihlásených toľko filmov," hodnotí siedmy ročník udeľovania cien KAMERA 2015 predseda poroty, kameraman Ján Ďuriš. Podľa neho „je podstatné, že prihlásené filmy boli kvalitné. V kategórii hraného filmu aj dokumentu boli napríklad niektoré filmy už ocenené na medzinárodných festivaloch, dokonca aj za kameru, a preto bolo aj rozhodovanie poroty mimoriadne ťažké. Rozhodli sme sa preto udeliť aj zvláštne ceny poroty v kategórii hraného filmu a v kategórii dokumentu a krátkeho hraného filmu. Tiež sme rozšírili počet nominovaných filmov v kategórii dokumentov z troch na päť, lebo aj nominácie sú istým druhom ocenenia. Tie filmy si zaslúžili pozornosť."
Kameramanské výkony pod vedením Jána Ďuriša hodnotila päťčlenná porota v zložení kameramanov Miro Gábor a Dodo Lietavec, režisér a spisovateľ Peter Krištúfek a výtvarník Laco Teren. V kategórii hraná filmová tvorba súťažilo 8 filmov, v kategórii hraný televízny film a televízny seriál 4 tituly, v kategórii dokumentárny a krátky hraný film 40 snímok, audiovizuálna reklama a videoklip mala 25 snímok a do kategórie najlepší študentský film sa prihlásilo 19 filmov. Počas večera bola odovzdaná aj Cena za celoživotné dielo kameramana, ktorú na základe rozhodnutia výboru Asociácie slovenských kameramanov získal Vladimír Ješina.CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Najčítanejšie