V ČR začíná fungovať on-line databáza nájdených vecí

V Česku zahajuje provoz bezplatná on-line databáze nalezených věcí.

Služeb portálu eztraty.cz nyní využívá 30 subjektů a institucí, mezi nimi například Fakultní nemocnice Motol, liberecký a jablonecký dopravní podnik, mladoboleslavská městská policie, město Ústí nad Labem či Dolní Břežany. Služba dosud běžela krátce v testovacím provozu.

Podle odhadu společnosti se v Česku ročně ztratí asi 120.000 věcí, k majitelům se jich vrátí zpět méně než desetina. Nová služba má ambici podíl zvýšit. "Evidovaných nálezů je tam v tuto chvíli už kolem dvou a půl tisíc, což je docela úspěch, systém běží zhruba čtvrt roku. A samozřejmě pořád přibývají další partneři," uvedl mluvčí projektu Ondřej Šrámek.

Všechna partnerská místa podle něj mají registraci i vedení a správu profilu zdarma. Zdarma je i vyhledávání. Zpoplatněné jsou tzv. vrátilky. Základem je speciální kód, který se nalepí na věc ve formě malého štítku a díky němu je pak dohledání majitele jednoduché. Štítek lze nalepit téměř na vše - brýle, hodinky, mobil, flash disk či deštník. Z kódu ale nelze poznat jméno ani adresu majitele. Portál nabízí také placenou službu "Bezpečné vracení klíčů".

Databáze má dvě části. První obsahuje informace a fotografie nálezů vložených do databáze nálezci nebo obecním úřadem. Druhou část tvoří databáze věcí, které si jejich majitelé chrání proti ztracení pomocí štítků.

Myšlenka založit centrální databázi nalezených věcí vznikla tak, že jeden ze zakladatelů při jízdě na motorce ztratil klíče. Protože jejich hledání bylo komplikované, rozhodl se vymyslet systém, díky kterému by bylo jejich nalezení jednoduší.

Pro nálezy ztracených věcí platí přísná pravidla. Zákon zavazuje především obce, dopravce a provozovatele veřejných budov zavést systém evidence, hlášení a uchovávání nalezených věcí.

Práva a povinnosti platí i pro nálezce ztracených věcí. Nálezce není oprávněn si nalezenou věc nechat, nýbrž ji musí oznámit, nejčastěji právě obci. Pokud tuto povinnost poruší, čeká ho pokuta, a v extrémním případě trest odnětí svobody. Pokud naopak nalezená věc najde svého majitele, má nálezce právo na odměnu ­ "nálezné" ve výši deseti procent z ceny věci.