Obamova agentka sa s čínskym agentom pohádala kvôli novinárom

05.09.2016 09:24 | Stručne | ČTK

Uvítací ceremoniál pre amerického prezidenta Baracka Obamu na letisku v čínskom meste Chang-čou poznamenalo hneď niekoľko nepríjemných incidentov.

Vedenie letiska nenechalo pre prezidenta USA pristaviť príslušné schodíky, aby mohOL zo svojho špeciálu zísť na červený koberec, a na ploche vypukla hlasná hádka medzi členkou americkej delegácie a čínskym bezpečnostným agentom, uviedla agentúra AP.

Obama priletel do východnej Číny v sobotu na samit skupiny najväčších svetových ekonomík G20. V sobotu rokoval šéf Bieleho domu so svojím čínskym náprotivkom.

Po prílete do Chang-čou bol Obama nútený vyjsť z lietadla po schodíkoch nepríliš často používaným východom na bruchu Air Force One. Na ploche potom vypukla hádka medzi členkou Obamovej delegácie a čínskym agentom, ktorý sa napriek zvyklostiam pokúsil s poukazom na bezpečnostné dôvody vyhnať z prezidentovej blízkosti amerických novinárov. Keď mu úradníčka oznámila, že Američania v tomto prípade trvajú na svojich pravidlách, začal muž kričať "Toto je naša krajina! Toto je naša letisko!"

Agent sa tiež pokúsil zabrániť poradkyni prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Susan Riceovej, aby sa pridala k svojmu šéfovi. Zasiahnuť museli americkí agenti.

Sám Obama, ktorý hádku podľa amerických médií nevidel, neskôr vyhlásil, že si nemyslí, že by problémy s tlačou na letisku odrážali ťažkosti v americko-čínskych vzťahoch. Podobné pnutie podľa neho nastáva vždy, keď Biely dom rokuje, koľko amerických novinárov bude môcť sprevádzať prezidenta a zahraničného vodcu. Biely dom sa nebude ospravedlňovať za to, že podporuje prístup tlače, dodal Obama. "Nezanechávame naše hodnoty a ideály za sebou, keď tieto cesty podnikáme," povedal. Význam incidentu ale nechce preceňovať.

pošli na vybrali.sme.sk


Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

1. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

2. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

3. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

4. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

5. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

6. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

7. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

8. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

9. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

10. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Najčítanejšie