Novinár napísal knihu o Mirovi Žbirkovi Foto: Titulka knihy

Novinár napísal knihu o Mirovi Žbirkovi

27.10.2016 18:23 | Tlač | ČTK

Kniha vychádza pri príležitosti Žbirkových 64. narodenín, ktoré pripadli na 21. októbra.

 Kniha Miro Žbirka - zblízka od hudobného publicistu Honzu Vedrala rozpráva životný príbeh jedného z najúspešnejších predstaviteľov československej populárnej hudby. Popisuje osud muzikanta, ktorý sa v detstve nedostal na bratislavský koncert Manfreda Manna, ale teraz slávny hudobník hosťuje na jeho doske.

Autor ukazuje aj ďalšie paradoxy v kariére gitaristu, ktorý ako chlapec hral piesne Beatles, a nakoniec sám nahráva v legendárnom štúdiu Abbey Road a stretol sa s Paulom McCartneym.

"Na Žbirkovi je najzaujímavejšia jeho posadnutosť hudbou. Silný životný príbeh, ktorý sa za hocikedy bezstarostnými a veselými pesničkami a gentlemanským správaním skrýva. A tiež to, že je od osemdesiatych rokov na vrchole tuzemskej populárnej scény a pritom sa ani raz nezapredal. Jeho tvorba po celú tú dlhú dobu zostáva relevantná. Z jeho poslednej dosky Miro by sa súčasní dvadsaťroční muzikanti mohli učiť, čo to znamená znieť osobito a nehrať pritom na istotu," povedal Vedral.

Žbirka v knihe otvorene hovorí nielen o hudbe. Nevyhýba sa ani tak ťažkým okamihom, ako bola smrť jeho staršieho brata Jasona, alebo prvé nevydarené manželstvo. Poodhaľuje tiež zákulisie predrevolučnej aj porevolučnej hudobnej brandže aj to, ako podstatný bol rozdiel medzi populárnou scénou v Česku a na Slovensku. "Keby mala kniha Zblízka podtitul, znel by 'hudobný príbeh', pretože sa pri jej vzniku ukázalo, že Miro Žbirka často, aj keď možno podvedome, písal soundtrack k svojim životným peripetiám," podotkol Vedral.

Čitateľ sa okrem iného dozvie o rozkole v kapele Modus, kde Žbirka začínal svoju kariéru, o víťazstve v ankete Zlatý slávik v roku 1982, ale aj o krátkom romániku s maďarskou speváckou hviezdou Judit Szüczovou a zoznámenie so Žbirkovou dnešnej manželkou Katarínou, ktorá sa stala aj jeho manažérkou.

"K nečakaným objavom dávnych historiek ma viedli aj Honzove nezaťažené otázky. Keď som mu vysvetľoval realitu minulosti, bol niekedy prekvapený a ja som si spomínal aj na veci, ktoré by som radšej zabudol," dodal ku knihe Žbirka.

Honza Vedral je šéfredaktorom hudobného časopisu Headliner a štvrročníka o súčasnom umení ArtLover. Dlhé roky pôsobil ako hudobný redaktor denníka MF Dnes a iDnes.cz a editor hudobného časopisu Filter. Ako aktívny hudobník vystupuje ako saxofonista s medzinárodnou kapelou The Chancers.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie