Novinár napísal knihu o Mirovi Žbirkovi Foto: Titulka knihy

Novinár napísal knihu o Mirovi Žbirkovi

27.10.2016 18:23 | Tlač | ČTK

Kniha vychádza pri príležitosti Žbirkových 64. narodenín, ktoré pripadli na 21. októbra.

 Kniha Miro Žbirka - zblízka od hudobného publicistu Honzu Vedrala rozpráva životný príbeh jedného z najúspešnejších predstaviteľov československej populárnej hudby. Popisuje osud muzikanta, ktorý sa v detstve nedostal na bratislavský koncert Manfreda Manna, ale teraz slávny hudobník hosťuje na jeho doske.

Autor ukazuje aj ďalšie paradoxy v kariére gitaristu, ktorý ako chlapec hral piesne Beatles, a nakoniec sám nahráva v legendárnom štúdiu Abbey Road a stretol sa s Paulom McCartneym.

"Na Žbirkovi je najzaujímavejšia jeho posadnutosť hudbou. Silný životný príbeh, ktorý sa za hocikedy bezstarostnými a veselými pesničkami a gentlemanským správaním skrýva. A tiež to, že je od osemdesiatych rokov na vrchole tuzemskej populárnej scény a pritom sa ani raz nezapredal. Jeho tvorba po celú tú dlhú dobu zostáva relevantná. Z jeho poslednej dosky Miro by sa súčasní dvadsaťroční muzikanti mohli učiť, čo to znamená znieť osobito a nehrať pritom na istotu," povedal Vedral.

Žbirka v knihe otvorene hovorí nielen o hudbe. Nevyhýba sa ani tak ťažkým okamihom, ako bola smrť jeho staršieho brata Jasona, alebo prvé nevydarené manželstvo. Poodhaľuje tiež zákulisie predrevolučnej aj porevolučnej hudobnej brandže aj to, ako podstatný bol rozdiel medzi populárnou scénou v Česku a na Slovensku. "Keby mala kniha Zblízka podtitul, znel by 'hudobný príbeh', pretože sa pri jej vzniku ukázalo, že Miro Žbirka často, aj keď možno podvedome, písal soundtrack k svojim životným peripetiám," podotkol Vedral.

Čitateľ sa okrem iného dozvie o rozkole v kapele Modus, kde Žbirka začínal svoju kariéru, o víťazstve v ankete Zlatý slávik v roku 1982, ale aj o krátkom romániku s maďarskou speváckou hviezdou Judit Szüczovou a zoznámenie so Žbirkovou dnešnej manželkou Katarínou, ktorá sa stala aj jeho manažérkou.

"K nečakaným objavom dávnych historiek ma viedli aj Honzove nezaťažené otázky. Keď som mu vysvetľoval realitu minulosti, bol niekedy prekvapený a ja som si spomínal aj na veci, ktoré by som radšej zabudol," dodal ku knihe Žbirka.

Honza Vedral je šéfredaktorom hudobného časopisu Headliner a štvrročníka o súčasnom umení ArtLover. Dlhé roky pôsobil ako hudobný redaktor denníka MF Dnes a iDnes.cz a editor hudobného časopisu Filter. Ako aktívny hudobník vystupuje ako saxofonista s medzinárodnou kapelou The Chancers.

pošli na vybrali.sme.sk


Česká televízia čelí v súvislosti s hokejom útokom na svoj web

1. Česká televízia čelí v súvislosti s hokejom útokom na svoj web

Web Českej televízie (ČT) sa dnes stal terčom internetových útokov, ktoré obmedzili jeho funkčnosť.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí spolu s českým vítajú koniec bojov v Game of Thrones

2. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí spolu s českým vítajú koniec bojov v Game of Thrones

Ministerstvo zahraničných vecí víta ukončenie dlhoročnej občianskej vojny v Západozemí, oznámilo dnes na oficiálnej stránke na facebooku české ministerstvo zahraničných vecí.

DIGI priniesla finále Game of Thrones do kina

3. DIGI priniesla finále Game of Thrones do kina

Neopakovateľná atmosféra jedinečného zážitku na veľkom plátne. Také bolo finále epického seriálu, ktoré priniesla DIGI SLOVAKIA svojim zákazníkom, partnerom a fanúšikom seriálu.

Nadácia Orange už po desiaty raz ocení prácu neziskových organizácií

4. Nadácia Orange už po desiaty raz ocení prácu neziskových organizácií

Pracujú na lepšom Slovensku, pracujú na krajšom svete okolo nás.

Posledný diel Hry o tróny rozhodne, kto zasadne na Železný trón

5. Posledný diel Hry o tróny rozhodne, kto zasadne na Železný trón

Koniec Hry o tróny, kultového fantasy seriálu z produkcie HBO, nastane už tieto dni. Káblová televízia HBO vysiela poslednú šiestu epizódu záverečnej ôsmej série príbehu súperiacich šľachtických rodov na fiktívnom kontinente Západozemí.

Začalo sa s natáčaním druhej minisérie Mária Terézia, s novou hlavnou predstaviteľkou

6. Začalo sa s natáčaním druhej minisérie Mária Terézia, s novou hlavnou predstaviteľkou

Druhá miniséria Mária Terézia, ktorá je pokračovaním projektu štyroch verejnoprávnych televízií, má za sebou prvú oficiálnu klapku. Filmový štáb minulý týždeň natáčal v Arcibiskupskom zámku a záhradách v Kroměříži. Na druhej sérii spolupracujú RTVS, Česká televízia, rakúska ORF, Beta Film Mníchov, Maya production Praha a MR Film.

Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

7. Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

Špeciána volebná kalkulčka vám pomôže, ktorý politický subjekt je nabližšie k vašim názorom a hodnotám.

Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

8. Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

Nemecký časopis Der Spiegel videonahrávku s politikom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachom nezverejnil krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu zámerne.

Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

9. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

10. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Najčítanejšie