Novinár napísal knihu o Mirovi Žbirkovi Foto: Titulka knihy

Novinár napísal knihu o Mirovi Žbirkovi

27.10.2016 18:23 | Tlač | ČTK

Kniha vychádza pri príležitosti Žbirkových 64. narodenín, ktoré pripadli na 21. októbra.

 Kniha Miro Žbirka - zblízka od hudobného publicistu Honzu Vedrala rozpráva životný príbeh jedného z najúspešnejších predstaviteľov československej populárnej hudby. Popisuje osud muzikanta, ktorý sa v detstve nedostal na bratislavský koncert Manfreda Manna, ale teraz slávny hudobník hosťuje na jeho doske.

Autor ukazuje aj ďalšie paradoxy v kariére gitaristu, ktorý ako chlapec hral piesne Beatles, a nakoniec sám nahráva v legendárnom štúdiu Abbey Road a stretol sa s Paulom McCartneym.

"Na Žbirkovi je najzaujímavejšia jeho posadnutosť hudbou. Silný životný príbeh, ktorý sa za hocikedy bezstarostnými a veselými pesničkami a gentlemanským správaním skrýva. A tiež to, že je od osemdesiatych rokov na vrchole tuzemskej populárnej scény a pritom sa ani raz nezapredal. Jeho tvorba po celú tú dlhú dobu zostáva relevantná. Z jeho poslednej dosky Miro by sa súčasní dvadsaťroční muzikanti mohli učiť, čo to znamená znieť osobito a nehrať pritom na istotu," povedal Vedral.

Žbirka v knihe otvorene hovorí nielen o hudbe. Nevyhýba sa ani tak ťažkým okamihom, ako bola smrť jeho staršieho brata Jasona, alebo prvé nevydarené manželstvo. Poodhaľuje tiež zákulisie predrevolučnej aj porevolučnej hudobnej brandže aj to, ako podstatný bol rozdiel medzi populárnou scénou v Česku a na Slovensku. "Keby mala kniha Zblízka podtitul, znel by 'hudobný príbeh', pretože sa pri jej vzniku ukázalo, že Miro Žbirka často, aj keď možno podvedome, písal soundtrack k svojim životným peripetiám," podotkol Vedral.

Čitateľ sa okrem iného dozvie o rozkole v kapele Modus, kde Žbirka začínal svoju kariéru, o víťazstve v ankete Zlatý slávik v roku 1982, ale aj o krátkom romániku s maďarskou speváckou hviezdou Judit Szüczovou a zoznámenie so Žbirkovou dnešnej manželkou Katarínou, ktorá sa stala aj jeho manažérkou.

"K nečakaným objavom dávnych historiek ma viedli aj Honzove nezaťažené otázky. Keď som mu vysvetľoval realitu minulosti, bol niekedy prekvapený a ja som si spomínal aj na veci, ktoré by som radšej zabudol," dodal ku knihe Žbirka.

Honza Vedral je šéfredaktorom hudobného časopisu Headliner a štvrročníka o súčasnom umení ArtLover. Dlhé roky pôsobil ako hudobný redaktor denníka MF Dnes a iDnes.cz a editor hudobného časopisu Filter. Ako aktívny hudobník vystupuje ako saxofonista s medzinárodnou kapelou The Chancers.

pošli na vybrali.sme.sk


Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

1. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

3. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

4. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

5. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

6. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

7. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

8. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

9. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

10. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

Najčítanejšie