V kauze, ktorej sa venoval zavraždený novinár, figuruje mafia, Mária Trošková a ďalší politik Reprofoto Markíza

V kauze, ktorej sa venoval zavraždený novinár, figuruje mafia, Mária Trošková a ďalší politik

27.02.2018 18:33 | Tlač | ČTK, mk

Zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak sa v poslednom období venoval pôsobeniu ľudí blízkych talianskej mafii 'Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahom s terajšou asistentkou slovenského premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. 

 

Napísal to denník Sme.

Potvrdil to aj web Aktuality.sk. „V prípade, ktorému sa zavraždený reportér Aktuality.sk Ján Kuciak naposledy venoval, figurujú aj ľudia z úradu vlády,“ napísal Tomáš Kysel, kolega zavraždeného novinára z Aktualít. „Premiér a šéf Smeru sa dobrovoľne obklopil ľuďmi, ktorí majú väzby na Talianov blízkych ekonomicky najsilnejšej talianskej mafii súčasnosti – ‘Ndranghete. To je zrejme najzásadnejšia informácia vyplývajúca z posledného článku, na ktorom dlhé mesiace pracoval investigatívny novinár a redaktor spravodajského portálu Aktuality.sk Ján Kuciak,“ píše Kysel.

„Samozrejme netvrdíme, že je to určite dôvod jeho likvidácie, len dopĺňame mozaiku článkov, ktoré doposiaľ napísal,“ dodáva.

Investigatívny novinár Nicholson povedal, že s Kuciakom si minulý týždeň písal o podozrení, že pravdepodobne talianska mafia na východnom Slovenskom zneužíva peniaze z európskych fondov, a to prostredníctvom fingovaného pestovanie rastlín v biokvalite. Kuciak podľa neho pracoval na prípade skupiny, ktorá bola pravdepodobne prepojená s kalábrijskou mafiou 'Ndrangheta.

 Ficova asistentka Trošková, ktorá pôsobí na Úrade vlády v pozícii hlavnej poradkyne, založila v minulosti súkromnú firmu GIA Management s podnikateľom talianskeho pôvodu Antoninom Vadalom, ktorého podľa Sme 'Ndrangheta využívala na pomoc s prepravou tovaru. Denník dodal, že osoba s rovnakým menom a dátumom narodenia ako Vadala bola spomenutá v zatykači talianskych policajných orgánov, vyšetrovanie proti samotnému Vadalovi bolo však zastavené pre nedostatok dôkazov.

O podnikateľskom prepojení Troškovej a Jaseňa na Vadalu už v roku 2016 písal týždenník Plus 7 dní. Bývalý redaktor časopisu Ivan Mego teraz potvrdil, že tému o skupine 'Ndrangheta odovzdal Kuciakovi, pretože jemu samému vydavateľstvo neumožnilo získané informácie publikovať.

Odporúčame aj: Bývalý redaktor Plus 7 dní: Tému o mafii, ktorej sa venoval zavraždený novinár, mi v Pluske zhora stopli

Spoločnosť GIA Management neskôr získal iný podnikateľ, a to Pietro Catroppa, ktorého inú firmu Prodest podľa Sme monitorovala SIS. Bratislavský súd vlani povolil sledovanie hovorov telefónneho čísla firmy Prodest, ktorej spoločníkom bol niekdajší poslanec Smeru a terajší tajomník bezpečnostnej rady štátu Viliam Jasaň.

Článok, na ktorom Kuciak pracoval, sa chystá redakcia Aktuality.sk zverejniť.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Danšari. Spoznajte umenie upratovať

1. Danšari. Spoznajte umenie upratovať

Danšari je japonské umenie upratovať, ktoré ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Výborne ho popísala a ponúkla aj množstvo tipov Hideko Jamašitová v knihe Danšari – umenie upratovať.

Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

2. Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

Vydavatelia vlani zaznamenali nižší predaj tlačeného vydania novín. Predaný náklad klesol oproti predchádzajúcemu roku každému z piatich sledovaných celoštátnych denníkov.

RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

3. RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

Od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynie vo štvrtok 21. februára presne rok.

Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

4. Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

Televízia vysvetľuje, prečo v dueli nepočítala so Zuzanou Čaputovou.

Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

5. Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

Spoločnosť Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastnia hlavne český miliardár Daniel Křetínský a Patrik Tkáč z J&T, dokončila nákup francúzskych časopisov mediálnej skupiny Lagardère za 52 miliónov eur. Súčasťou kúpy je licencia na značku módneho magazínu Elle pre Francúzsko.

Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

6. Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

Národná rada dnes opätovne nezvolila žiadnych kandidátov na sudcov Ústavného súdu a súd sa tým stane nefunkčným.

eKasa prichádza na Slovensko

7. eKasa prichádza na Slovensko

Od 1. apríla vstúpi do platnosti nová povinnosť pre podnikateľov vo forme eKasy s online pripojením do systému finančnej správy. Štátu má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a podnikateľom zjednodušenie komunikácie so štátom a potenciál pre inovácie. Nové riešenia pokladníc okrem online pripojenia majú priniesť mnohé vlastnosti, ktoré podnikateľom môžu uľahčiť život. Všetky bločky z pokladníc budú po novom obsahovať aj QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní overiť pravosť a platnosť pokladničného dokladu.

Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

8. Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

Bývalý prorektor Univerzity Karlovej v Prahe Martin Kovář sa podľa etickej komisie Filozofickej fakulty UK dopustil plagiátorstva. Na rokovaní akademického senátu Filozofickej fakulty UK to uviedla členka komisie Olga Lomová.

Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

9. Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

Cestovatelskou legendou se už za života stala dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila bývalé Československo a vozy Tatra a mimo jiné dojednala i zakázky pro československý průmysl.

O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

10. O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

Len niekoľko týždňov po prezidentských voľbách čakajú Slovensko ďalšie dôležité voľby – voľby do Európskeho parlamentu. Voliči na Slovensku budú v sobotu 25. mája 2019 vyberať 14 zástupcov do Európskeho parlamentu.

Najčítanejšie