V kauze, ktorej sa venoval zavraždený novinár, figuruje mafia, Mária Trošková a ďalší politik Reprofoto Markíza

V kauze, ktorej sa venoval zavraždený novinár, figuruje mafia, Mária Trošková a ďalší politik

27.02.2018 18:33 | Tlač | ČTK, mk

Zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak sa v poslednom období venoval pôsobeniu ľudí blízkych talianskej mafii 'Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahom s terajšou asistentkou slovenského premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. 

 

Napísal to denník Sme.

Potvrdil to aj web Aktuality.sk. „V prípade, ktorému sa zavraždený reportér Aktuality.sk Ján Kuciak naposledy venoval, figurujú aj ľudia z úradu vlády,“ napísal Tomáš Kysel, kolega zavraždeného novinára z Aktualít. „Premiér a šéf Smeru sa dobrovoľne obklopil ľuďmi, ktorí majú väzby na Talianov blízkych ekonomicky najsilnejšej talianskej mafii súčasnosti – ‘Ndranghete. To je zrejme najzásadnejšia informácia vyplývajúca z posledného článku, na ktorom dlhé mesiace pracoval investigatívny novinár a redaktor spravodajského portálu Aktuality.sk Ján Kuciak,“ píše Kysel.

„Samozrejme netvrdíme, že je to určite dôvod jeho likvidácie, len dopĺňame mozaiku článkov, ktoré doposiaľ napísal,“ dodáva.

Investigatívny novinár Nicholson povedal, že s Kuciakom si minulý týždeň písal o podozrení, že pravdepodobne talianska mafia na východnom Slovenskom zneužíva peniaze z európskych fondov, a to prostredníctvom fingovaného pestovanie rastlín v biokvalite. Kuciak podľa neho pracoval na prípade skupiny, ktorá bola pravdepodobne prepojená s kalábrijskou mafiou 'Ndrangheta.

 Ficova asistentka Trošková, ktorá pôsobí na Úrade vlády v pozícii hlavnej poradkyne, založila v minulosti súkromnú firmu GIA Management s podnikateľom talianskeho pôvodu Antoninom Vadalom, ktorého podľa Sme 'Ndrangheta využívala na pomoc s prepravou tovaru. Denník dodal, že osoba s rovnakým menom a dátumom narodenia ako Vadala bola spomenutá v zatykači talianskych policajných orgánov, vyšetrovanie proti samotnému Vadalovi bolo však zastavené pre nedostatok dôkazov.

O podnikateľskom prepojení Troškovej a Jaseňa na Vadalu už v roku 2016 písal týždenník Plus 7 dní. Bývalý redaktor časopisu Ivan Mego teraz potvrdil, že tému o skupine 'Ndrangheta odovzdal Kuciakovi, pretože jemu samému vydavateľstvo neumožnilo získané informácie publikovať.

Odporúčame aj: Bývalý redaktor Plus 7 dní: Tému o mafii, ktorej sa venoval zavraždený novinár, mi v Pluske zhora stopli

Spoločnosť GIA Management neskôr získal iný podnikateľ, a to Pietro Catroppa, ktorého inú firmu Prodest podľa Sme monitorovala SIS. Bratislavský súd vlani povolil sledovanie hovorov telefónneho čísla firmy Prodest, ktorej spoločníkom bol niekdajší poslanec Smeru a terajší tajomník bezpečnostnej rady štátu Viliam Jasaň.

Článok, na ktorom Kuciak pracoval, sa chystá redakcia Aktuality.sk zverejniť.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

2. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

3. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

4. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

5. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

6. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

7. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

8. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

9. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

10. O2 Dobrá vec pozná svojich víťazov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Poteší až 40 škôl po celom Slovensku

Aktuálny ročník O2 Dobrej veci v boji o O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha už pozná svojich víťazov. Akadémie, ktorých cieľom je budovať kladný vzťah detí k športu a motivovať ich k nemu cez všeobecnú pohybovú prípravu, získalo pre nadchádzajúci školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

Najčítanejšie