V kauze, ktorej sa venoval zavraždený novinár, figuruje mafia, Mária Trošková a ďalší politik Reprofoto Markíza

V kauze, ktorej sa venoval zavraždený novinár, figuruje mafia, Mária Trošková a ďalší politik

27.02.2018 18:33 | Tlač | ČTK, mk

Zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak sa v poslednom období venoval pôsobeniu ľudí blízkych talianskej mafii 'Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahom s terajšou asistentkou slovenského premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. 

 

Napísal to denník Sme.

Potvrdil to aj web Aktuality.sk. „V prípade, ktorému sa zavraždený reportér Aktuality.sk Ján Kuciak naposledy venoval, figurujú aj ľudia z úradu vlády,“ napísal Tomáš Kysel, kolega zavraždeného novinára z Aktualít. „Premiér a šéf Smeru sa dobrovoľne obklopil ľuďmi, ktorí majú väzby na Talianov blízkych ekonomicky najsilnejšej talianskej mafii súčasnosti – ‘Ndranghete. To je zrejme najzásadnejšia informácia vyplývajúca z posledného článku, na ktorom dlhé mesiace pracoval investigatívny novinár a redaktor spravodajského portálu Aktuality.sk Ján Kuciak,“ píše Kysel.

„Samozrejme netvrdíme, že je to určite dôvod jeho likvidácie, len dopĺňame mozaiku článkov, ktoré doposiaľ napísal,“ dodáva.

Investigatívny novinár Nicholson povedal, že s Kuciakom si minulý týždeň písal o podozrení, že pravdepodobne talianska mafia na východnom Slovenskom zneužíva peniaze z európskych fondov, a to prostredníctvom fingovaného pestovanie rastlín v biokvalite. Kuciak podľa neho pracoval na prípade skupiny, ktorá bola pravdepodobne prepojená s kalábrijskou mafiou 'Ndrangheta.

 Ficova asistentka Trošková, ktorá pôsobí na Úrade vlády v pozícii hlavnej poradkyne, založila v minulosti súkromnú firmu GIA Management s podnikateľom talianskeho pôvodu Antoninom Vadalom, ktorého podľa Sme 'Ndrangheta využívala na pomoc s prepravou tovaru. Denník dodal, že osoba s rovnakým menom a dátumom narodenia ako Vadala bola spomenutá v zatykači talianskych policajných orgánov, vyšetrovanie proti samotnému Vadalovi bolo však zastavené pre nedostatok dôkazov.

O podnikateľskom prepojení Troškovej a Jaseňa na Vadalu už v roku 2016 písal týždenník Plus 7 dní. Bývalý redaktor časopisu Ivan Mego teraz potvrdil, že tému o skupine 'Ndrangheta odovzdal Kuciakovi, pretože jemu samému vydavateľstvo neumožnilo získané informácie publikovať.

Odporúčame aj: Bývalý redaktor Plus 7 dní: Tému o mafii, ktorej sa venoval zavraždený novinár, mi v Pluske zhora stopli

Spoločnosť GIA Management neskôr získal iný podnikateľ, a to Pietro Catroppa, ktorého inú firmu Prodest podľa Sme monitorovala SIS. Bratislavský súd vlani povolil sledovanie hovorov telefónneho čísla firmy Prodest, ktorej spoločníkom bol niekdajší poslanec Smeru a terajší tajomník bezpečnostnej rady štátu Viliam Jasaň.

Článok, na ktorom Kuciak pracoval, sa chystá redakcia Aktuality.sk zverejniť.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

1. Slovensko kleslo na rebríčku slobody tlače. Príčinou sú útoky Fica, vražda novinára aj situácia v RTVS

Svetová novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) dnes zverejnila pravidelný Index slobody tlače. Slovensko sa na rebríčku opäť prepadlo oproti minulému roku o 8 priečok. Je na 35 mieste.

RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

2. RTVS v súvislosti s úmrtím televíznej hlásateľky a teatrológa mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím prvej internej televíznej hlásateľky Blaženy Kočtúchovej a teatrológa Jaroslava Blaha mení program.

 

Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

3. Hypotéka roka: Slovenská sporiteľňa zvíťazila s veľkým náskokom

Slovenská sporiteľňa získala ocenenie Hypotéka roka, ktoré udeľuje týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom. V hodnotení odbornej poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách, spravidla s vysokým odstupom.

DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

4. DM drogéria spúšťa testovanie plniacich staníc na niektoré prostriedky

V sobotu spustila obchodná sieť DM vo vybraných filiálkach testovanie ekologickej služby – plniacich staníc na pracie a čistiace prostriedky.

V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

5. V ČR vlani riešili 11 trestných oznámení súvisiacich s obsahom konšpiračných webov

 Na šírení xenofóbie v ČR sa výrazne podieľali konšpiračné weby.

Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

6. Pozrite sa, ako vytvorili falošné video o moslimovi na katedrále pri vzniku požiaru (VIDEO)

Dôvod vzniku požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži je stále neznámy. Francúzske úrady vyhlásili, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmysel a podpaľačstvo.

Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

7. Mobil za volantom bez rizika. Aplikácie Android Auto a Apple CarPlay chránia vodičov

Hoci počet tragických dopravných nehôd na Slovensku dlhodobo klesá, vlani na našich cestách napriek tomu zomrelo až 229 osôb. Podľa niektorých odborníkov sú za poklesom týchto čísel modernejšie a bezpečnejšie autá, keďže podobný trend môžeme sledovať v takmer všetkých krajinách Európskej únie.

Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

8. Požiar katedrály vyvolal záplavu konšpirácií o tom, kto to spôsobil

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame vyvolal na internete záplavu lživých správ a sprisahaneckých teórií.

Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

9. Riaditeľ vládnej letky vysvetľuje, aká je pravda o chemtrails (VIDEO)

Jedným z najobľúbenejších a najprimitívnejších hoaxov, ktoré už roky šíria konšpirátori je hrozba chemtrails – ide o teóriu, že lietadla do ovzdušia rozprašujú rôzne škodlivé baktérie, vírusy a iné látky s cieľom poškodzovať krajinu, civilizáciu.

4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

10. 4ka pokrýva rýchlym roamingom európske krajiny

Rýchle dáta nepoznajú hranice. V čoraz väčšom počte krajín môžu Štvorkári využívať už aj rýchly 4G medzinárodný roaming. Pred letnou sezónou operátor sprístupnil rýchle 4G dáta v roamingu v ďalších 21 krajinách.

Najčítanejšie