Polícia obvinila SME z manipulácie, redaktori sa vybrali za bývalým SISkárom Kosíkom Reprofoto sme.sk

Polícia obvinila SME z manipulácie, redaktori sa vybrali za bývalým SISkárom Kosíkom

12.07.2018 16:31 | Tlač | mk

Denník SME dnes priniesol reportáž z cesty redaktorov Matúša Burčíka a Matúša Krčmárika do afrického štátu Mali, kde sa stretli s medzinárodne hľadaným Ľubošom Kosíkom, ktorý je uväznený v miestnej väznici.

 

Kosík je bývalý príslušník Lexovej SIS, koncom roku 2017 v rozhovore spoza mreží pre SME povedal, že chce vypovedať o závažných kauzách z minulosti, ktoré doteraz nie sú doriešené - ako je únos syna exprezidenta Michala Kováča, pokus o vraždu korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa či vražda jeho spojky Róberta Remiáša.

V januári poslal vyhlásenie, v ktorom označil Ivana Lexu za osobu, ktorá riadila únos prezidentovho syna. „Prešlo však pol roka a slovenské vyšetrovacie orgány na jeho ponuku svedčiť nijako nereagovali,“ píše SME. Za Kosíkom sa preto vybrali redaktori SME, v reportáži pripomínajú, že do Kosíkovej kauzy je osobne zainteresovaný bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Kosík z afrického žalára podľa SME potvrdil, že do prípravy vraždy Fegyveresa bola vraj zapletená aj Kaliňákova súčasná manželka Zuzana. „Ako príslušníčka SIS bola podľa Kosíka členkou skupiny, ktorú v roku 1997 tajná služba vyslala vyhľadať Fegyveresa do Švajčiarska, kde sa skrýval."

SME oslovilo tamojšie ministerstvo spravodlivosti so žiadosťou o povolenie návštevy Kosíka listom koncom januára. Súhlas ministerstvo vydalo 23. februára. Do Mali napokon redaktori vycestovali v polovici júna. Ešte predtým získali súhlas s návštevou Kosíka aj od príslušného prokurátora z Bamaka.

Reportáž je o tom, ako to vyzerá vo väzení v Mali a o tom, čo im rozprával Kosík.

Na reportáž reagovala Polícia podráždeným statusom na facebooku, kde obvinila redakciu SME z manipuluje s faktami. „Vytvára virtuálnu realitu a podieľa sa tak na poškodzovaní Policajného zboru, čo má aj vplyv na prieskumy dôveryhodnosti štátnych inštitúcií, keď sa ku konzumentom takýchto správ dostávajú nepravdivé informácie,“ píše Polícia.

Políciu sme požiadali o odpoveď na otázky, ktoré informácie denníka SME považujú za manipulácie a nepravdivé. Prezídium policajného zboru reaguje takto:

"Hlavný titulok článku „Dokázali sme, čo polícia nie. Išli sme do Mali za exsiskárom Kosíkom“, ale aj vyjadrovanie v ďalších častiach... umelo navodzuje atmosféru, že polícia nie je schopná sa stretnúť s pánom Kosíkom." (Denník neskôr zmenil titulok na webe na Boli sme v africkom väzení za bývalým agentom SIS Kosíkom) "Toto absolútne nie je pravda," reaguje Prezídium Policajného zboru. „Žiadna polícia žiadnej krajiny nemá právomoc svojvoľne operovať a pôsobiť mimo územia vlastnej krajiny." Polícia ďalej tvrdí, že vykonáva všetky kroky, ktoré jej legislatíva dovoľuje, aby Kosíka dopravili na Slovensko a mohol vypovedať pred vyšetrovateľom. „To, že sa novinár stavia do úlohy policajta, ktorý našiel pána Kosíka, považujeme za vytváranie virtuálnej reality nezodpovedajúcej skutočnosti. Je naozaj jednoduché si kúpiť ako slobodná osoba letenku a ísť na miesto, ktoré si vie každý vygoogliť. Vydávací proces osoby z krajiny, s ktorou nie sú medzinárodné zmluvy je veľmi zložitý.“ (Celé stanovisko Prezídia).

"V januári poslal Kosík Generálnej prokuratúre mail, v ktorom žiada o informáciu, ako má na Slovensko doručiť svoju výpoveď, aby bola zákonná. Doteraz nedostal žiadnu odpoveď. To snáď hovorí za všetko. Spomeňme si ešte, ako sa súčasný policajný prezident Lučanský v Maďarsku stretol s medzinárodne hľadaným mafiánom Šátorom. Keď sa chce, tak to ide,“ reagoval na kritiku polície jeden z autorov článku Burčík.

Šéfredaktorka SME: Polícia sama poškodzuje svoju dôveryhodnosť

„Je vo verejnom záujme, aby polícia zrozumiteľne vysvetlila verejnosti, prečo doteraz Ľuboša Kosíka nekontaktovala, napriek jeho jasne komunikovanej snahe poskytnúť svedectvo,“ povedala pre Omédiách.com šéfredaktorka SME Beáta Balogová. „Namiesto spomínaného vysvetlenia polícia na sociálnej sieti pohotovo útočí na denník SME. Tvrdí, že denník poškodzuje dobré meno polície. Práve naopak, absencia konkrétnych krokov na vypočutie Kosíka alebo absencia jasného vysvetlenia, že čo doteraz v tomto smere polícia urobila, poškodzuje jej dôveryhodnosť,“ myslí so Balogová. Reportáž podľa nej potvrdzuje, že štátne orgány Mali komunikujú a že Kosík je naozaj vo väzení, keďže Robert Kaliňák v minulosti spochybňoval aj tento fakt.

Prípad komentuje aj Šátek

K prípadu sa v diskusii vyjadril aj bývalý vyšetrovateľ a bývalý riaditeľ Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek: „Je jasné, že sú osoby na Slovensku a nie je ich málo, ktoré robia všetko preto, aby Kosík v trestných veciach nemohol slobodne proti nim svedčiť, veď im ide relatívne o pokojný a blahobytný život. Určite sa niektoré úkony zo strany slovenských orgánov so zámerom získať dôkaz od Kosíka alebo jeho vydanie na Slovensko urobili, skôr formálne. Predpokladám tiež, že sa niektoré mohli urobiť razantnejšie a premyslenejšie, čo však závisí od odbornej kvality našich "orgánov" ale aj od ich chuti (pozor korupcia) využívať aj neštandardné prostriedky napr. v súčinnosti s našou diplomaciou (za účinnej spolupráce diplomatických misií členských krajín EÚ, najmä Francúzska) vyslať styčného dôstojníka, ktorý by na mieste podľa možností a miestnych zvyklostí zaktivizoval a koordinoval činnosť ministerstva spravodlivosti v Mali, zabezpečil aspoň operatívny kontakt s Kosíkom a ním poskytnuté informácie využiť k ďalšiemu výkonu vyšetrovania na Slovensku, pravdaže využiť aj sily a prostriedky našej spravodajskej služby,“ napísal Šátek.

pošli na vybrali.sme.sk


Vydavateľstvo Mladá fronta je v úpadku, rozhodol súd

Vydavateľstvo Mladá fronta je v úpadku, rozhodol súd

Vydavatelství Mladá fronta a. s. je v úpadku. Věřitelé by měli pohledávky přihlásit do dvou měsíců, soud je přezkoumá v květnu.

V nedeľnej televíznej diskusii sa stretnú Peter Pellegrini a Andrej Kiska (VIDEO)

V nedeľnej televíznej diskusii sa stretnú Peter Pellegrini a Andrej Kiska (VIDEO)

Sú dva týždne pred voľbami a politický súboj sa vyostruje.

Slovenská sporiteľňa oficiálne spustila web #mamnato.sk

Slovenská sporiteľňa oficiálne spustila web #mamnato.sk

Po troch mesiacoch pilotnej prevádzky Slovenská sporiteľňa oficiálne spustila web #mamnato.sk.

Polícia obvinila manažéra RTVS zo sexuálneho zneužívania 13-ročného dievčaťa (FOTO)

Polícia obvinila manažéra RTVS zo sexuálneho zneužívania 13-ročného dievčaťa (FOTO)

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave dnes vzniesol po niekoľko mesačnom vyšetrovaní obvinenie z trestného činu sexuálneho zneužívania 56-ročnému Romanovi P. z Bratislavy, informuje polícia.

Kočner priamo cez Haščáka vybavoval, čo sa bude a nebude písať v médiách Penty

Kočner priamo cez Haščáka vybavoval, čo sa bude a nebude písať v médiách Penty

To, že s Marianom Kočnerom komunikoval len v právnej rovine, ako sa snažil šéf Penty Jaroslav Haščák vo výpovedi na súde v prípade kauzy vraždy Jána Kuciaka naznačiť, nie je úplne pravda.

Súd rozhodne o pokute 400.000 Kč za reláciu Kauzy Jaromíra Soukupa

Súd rozhodne o pokute 400.000 Kč za reláciu Kauzy Jaromíra Soukupa

Pražský městský soud dnes rozhodne o žalobě televize Barrandov na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Rada televizi loni vyměřila pokutu 400.000 korun za neobjektivitu v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Kiska ku kompromitujúcemu videu: Fico mi sľuboval pomstu... a už je to akože anonymne tu

Kiska ku kompromitujúcemu videu: Fico mi sľuboval pomstu... a už je to akože anonymne tu

Vo štvrtok popoludní dostali redakcie niektorých médií anonymný mail s videom a textom: „Uniklo tajné video, na ktorom predstavitelia popradského podsvetia M. Reichel a M. Šuliga svedčia o tom, ako robili podvody s Andrejom Kiskom.“

V RTVS majú avatarov - vedenie spravodajstva si nakreslilo ideálnych redaktorov (FOTO)

V RTVS majú avatarov - vedenie spravodajstva si nakreslilo ideálnych redaktorov (FOTO)

Keď už po chodbách nemôžu chodiť skúsení redaktori, lebo z RTVS znechutene odišli, tak si vedenie spravodajstva nejakých nakreslilo.

Herci a ďalšie osobnosti zverejnili otvorený list, v ktorom sa postavili za Michala Havrana

Herci a ďalšie osobnosti zverejnili otvorený list, v ktorom sa postavili za Michala Havrana

Po vyhlásení novinárov sa za novinára Michala Havrana postavili aj herci, ktorí zverejnili otvorený list.

Na Digital PIE 2020 sa “pobije” 44 agentúr

Na Digital PIE 2020 sa “pobije” 44 agentúr

Registrácia prác do Digital PIE 2020 je uzatvorená. Do súťaže pre digitálnych marketérov sa prihlásilo spolu 44 agentúr so 147 prácami. Z prihlásených agentúr bolo 15 členov ADMA, 6 zo združenia pre internetovú reklamu IAB Slovakia a 23 nezávislých digitálnych agentúr.

Najčítanejšie