Polícia obvinila SME z manipulácie, redaktori sa vybrali za bývalým SISkárom Kosíkom Reprofoto sme.sk

Polícia obvinila SME z manipulácie, redaktori sa vybrali za bývalým SISkárom Kosíkom

12.07.2018 16:31 | Tlač | mk

Denník SME dnes priniesol reportáž z cesty redaktorov Matúša Burčíka a Matúša Krčmárika do afrického štátu Mali, kde sa stretli s medzinárodne hľadaným Ľubošom Kosíkom, ktorý je uväznený v miestnej väznici.

 

Kosík je bývalý príslušník Lexovej SIS, koncom roku 2017 v rozhovore spoza mreží pre SME povedal, že chce vypovedať o závažných kauzách z minulosti, ktoré doteraz nie sú doriešené - ako je únos syna exprezidenta Michala Kováča, pokus o vraždu korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa či vražda jeho spojky Róberta Remiáša.

V januári poslal vyhlásenie, v ktorom označil Ivana Lexu za osobu, ktorá riadila únos prezidentovho syna. „Prešlo však pol roka a slovenské vyšetrovacie orgány na jeho ponuku svedčiť nijako nereagovali,“ píše SME. Za Kosíkom sa preto vybrali redaktori SME, v reportáži pripomínajú, že do Kosíkovej kauzy je osobne zainteresovaný bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Kosík z afrického žalára podľa SME potvrdil, že do prípravy vraždy Fegyveresa bola vraj zapletená aj Kaliňákova súčasná manželka Zuzana. „Ako príslušníčka SIS bola podľa Kosíka členkou skupiny, ktorú v roku 1997 tajná služba vyslala vyhľadať Fegyveresa do Švajčiarska, kde sa skrýval."

SME oslovilo tamojšie ministerstvo spravodlivosti so žiadosťou o povolenie návštevy Kosíka listom koncom januára. Súhlas ministerstvo vydalo 23. februára. Do Mali napokon redaktori vycestovali v polovici júna. Ešte predtým získali súhlas s návštevou Kosíka aj od príslušného prokurátora z Bamaka.

Reportáž je o tom, ako to vyzerá vo väzení v Mali a o tom, čo im rozprával Kosík.

Na reportáž reagovala Polícia podráždeným statusom na facebooku, kde obvinila redakciu SME z manipuluje s faktami. „Vytvára virtuálnu realitu a podieľa sa tak na poškodzovaní Policajného zboru, čo má aj vplyv na prieskumy dôveryhodnosti štátnych inštitúcií, keď sa ku konzumentom takýchto správ dostávajú nepravdivé informácie,“ píše Polícia.

Políciu sme požiadali o odpoveď na otázky, ktoré informácie denníka SME považujú za manipulácie a nepravdivé. Prezídium policajného zboru reaguje takto:

"Hlavný titulok článku „Dokázali sme, čo polícia nie. Išli sme do Mali za exsiskárom Kosíkom“, ale aj vyjadrovanie v ďalších častiach... umelo navodzuje atmosféru, že polícia nie je schopná sa stretnúť s pánom Kosíkom." (Denník neskôr zmenil titulok na webe na Boli sme v africkom väzení za bývalým agentom SIS Kosíkom) "Toto absolútne nie je pravda," reaguje Prezídium Policajného zboru. „Žiadna polícia žiadnej krajiny nemá právomoc svojvoľne operovať a pôsobiť mimo územia vlastnej krajiny." Polícia ďalej tvrdí, že vykonáva všetky kroky, ktoré jej legislatíva dovoľuje, aby Kosíka dopravili na Slovensko a mohol vypovedať pred vyšetrovateľom. „To, že sa novinár stavia do úlohy policajta, ktorý našiel pána Kosíka, považujeme za vytváranie virtuálnej reality nezodpovedajúcej skutočnosti. Je naozaj jednoduché si kúpiť ako slobodná osoba letenku a ísť na miesto, ktoré si vie každý vygoogliť. Vydávací proces osoby z krajiny, s ktorou nie sú medzinárodné zmluvy je veľmi zložitý.“ (Celé stanovisko Prezídia).

"V januári poslal Kosík Generálnej prokuratúre mail, v ktorom žiada o informáciu, ako má na Slovensko doručiť svoju výpoveď, aby bola zákonná. Doteraz nedostal žiadnu odpoveď. To snáď hovorí za všetko. Spomeňme si ešte, ako sa súčasný policajný prezident Lučanský v Maďarsku stretol s medzinárodne hľadaným mafiánom Šátorom. Keď sa chce, tak to ide,“ reagoval na kritiku polície jeden z autorov článku Burčík.

Šéfredaktorka SME: Polícia sama poškodzuje svoju dôveryhodnosť

„Je vo verejnom záujme, aby polícia zrozumiteľne vysvetlila verejnosti, prečo doteraz Ľuboša Kosíka nekontaktovala, napriek jeho jasne komunikovanej snahe poskytnúť svedectvo,“ povedala pre Omédiách.com šéfredaktorka SME Beáta Balogová. „Namiesto spomínaného vysvetlenia polícia na sociálnej sieti pohotovo útočí na denník SME. Tvrdí, že denník poškodzuje dobré meno polície. Práve naopak, absencia konkrétnych krokov na vypočutie Kosíka alebo absencia jasného vysvetlenia, že čo doteraz v tomto smere polícia urobila, poškodzuje jej dôveryhodnosť,“ myslí so Balogová. Reportáž podľa nej potvrdzuje, že štátne orgány Mali komunikujú a že Kosík je naozaj vo väzení, keďže Robert Kaliňák v minulosti spochybňoval aj tento fakt.

Prípad komentuje aj Šátek

K prípadu sa v diskusii vyjadril aj bývalý vyšetrovateľ a bývalý riaditeľ Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek: „Je jasné, že sú osoby na Slovensku a nie je ich málo, ktoré robia všetko preto, aby Kosík v trestných veciach nemohol slobodne proti nim svedčiť, veď im ide relatívne o pokojný a blahobytný život. Určite sa niektoré úkony zo strany slovenských orgánov so zámerom získať dôkaz od Kosíka alebo jeho vydanie na Slovensko urobili, skôr formálne. Predpokladám tiež, že sa niektoré mohli urobiť razantnejšie a premyslenejšie, čo však závisí od odbornej kvality našich "orgánov" ale aj od ich chuti (pozor korupcia) využívať aj neštandardné prostriedky napr. v súčinnosti s našou diplomaciou (za účinnej spolupráce diplomatických misií členských krajín EÚ, najmä Francúzska) vyslať styčného dôstojníka, ktorý by na mieste podľa možností a miestnych zvyklostí zaktivizoval a koordinoval činnosť ministerstva spravodlivosti v Mali, zabezpečil aspoň operatívny kontakt s Kosíkom a ním poskytnuté informácie využiť k ďalšiemu výkonu vyšetrovania na Slovensku, pravdaže využiť aj sily a prostriedky našej spravodajskej služby,“ napísal Šátek.

pošli na vybrali.sme.sk


Zrušenie dress code prinieslo Poštovej banke viaceré prestížne ocenenia

Zrušenie dress code prinieslo Poštovej banke viaceré prestížne ocenenia

Komunikačná kampaň "Zbohom dress code" priniesla Poštovej banke ocenenia doma aj v zahraničí.

Křišťálovou Lupu získal český internetový Deník N

Křišťálovou Lupu získal český internetový Deník N

Nejlepším projektem roku se v anketě Křišťálová Lupa stal placený internetový Deník N.

Rada pridelila vysielateľom voľné rozhlasové frekvencie

Rada pridelila vysielateľom voľné rozhlasové frekvencie

Na poslednom zasadnutí Rady pre vysielanie retransmisiu boli pridelené voľné frekvencie na terestriálne rozhlasové vysielanie. V jesennom výberovom konaní bolo zaradených celkovo 34 voľných frekvencií a prihlásili sa o ne desiati žiadatelia. Jeden z nich, Michael Schwarz, vzal svoju žiadosť v deň ústneho vypočutia späť.

Verejnosť ocenila 4ku, komunikuje spomedzi operátorov najlepšie

Verejnosť ocenila 4ku, komunikuje spomedzi operátorov najlepšie

Najmladší mobilný operátor 4ka získal včera Cenu verejnosti Hermes Komunikátor roka 2019 ako najlepšie komunikujúca spoločnosť v kategórii Telekomunikácie. V šiestom ročníku súťaže o víťazoch rozhodlo viac ako 46-tisíc hlasujúcich.

Google obmedzí zameriavanie politickej reklamy na konkrétnych užívateľov

Google obmedzí zameriavanie politickej reklamy na konkrétnych užívateľov

Americká internetová spoločnosť Google znemožní inzerentom zameriavať politickú reklamu na konkrétnych užívateľov na základe ich predpokladaných politických preferencií. Naďalej však bude možné politickú reklamu zameriavať podľa veku, pohlavia či bydliska užívateľov.

Kúpou tejto knihy prispejete na obnovu katedrály Notre-Dame

Kúpou tejto knihy prispejete na obnovu katedrály Notre-Dame

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame v apríli 2019 bol obrovskou tragédiou, ktorá otriasla nielen Francúzmi, ale ľuďmi po celom svete. Vďaka parížskym hasičom sa podarilo väčšinu katedrály zachovať a postupne sa obnovuje.

Už je známe, kedy súd posúdi obžalobu vo veci vraždy Kuciaka

Už je známe, kedy súd posúdi obžalobu vo veci vraždy Kuciaka

Špecializovaný trestný súd vypísal na 19. decembra termín na predbežné prejednanie obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyplýva to z dnešného oznámenia hovorkyne súdu Kataríny Kudjákovej.

TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom

TV Lux potrestali za omšu, v ktorej arcibiskup hovoril, že voliť Čaputovú je ťažký hriechom

Rada pre vysielanie a retransmisiu dnes televízii Lux dala sankciu – upozornenie na porušenie zákona za slová arcibiskupa, kvôli ktorým televízia podľa rady porušila ustanovenia zákona o volebnej kampani.

Do online aukcie idú kostýmy a rekvizity z Priateľov

Do online aukcie idú kostýmy a rekvizity z Priateľov

Do aukcie ide prvýkrát viac ako 100 rekvizít, kostýmov a ďalších predmetov z obľúbeného amerického seriálu Priatelia, ktorý sa na obrazovkách prvýkrát objavil pred 25 rokmi.

Cez WhatsApp a Facebook sa šíria falošné poukazy na akcie

Cez WhatsApp a Facebook sa šíria falošné poukazy na akcie

Cez komunikačnú aplikáciu WhatsApp alebo sociálnu sieť Facebook sa k českým používateľom začali šíriť podvodné správy s poukazmi na akcie Tesca, Penny alebo Lidla.

Najčítanejšie