Ivanka Trumpová sa dištancuje od otcových názorov na migráciu a médiá Foto: Twiter Ivanka Trump

Ivanka Trumpová sa dištancuje od otcových názorov na migráciu a médiá

03.08.2018 15:16 | Tlač | ČTK

Dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka dala verejne najavo nesúhlas so svojím otcom v dvoch zásadných témach jeho pôsobenia v úrade.

 

Kriticky sa vyjadrila o jeho tvrdom postupe voči rodinám prisťahovalcov prichádzajúcich do Spojených štátov bez potrebných dokladov a nesúhlasila rovnako s označovaním novinárov za nepriateľov ľudu.

Tridsaťšesťročná Trumpová je otcovou poradkyňou a verejne sa o jeho prezidentskej činnosti spravidla nevyjadruje. Vo štvrtkovom rozhovore pre spravodajský web Axios.com však kritizovala politiku nulovej tolerancie voči nelegálnej migrácii, ktorú Trump zaviedol v máji. V jej dôsledku bolo cez 2500 detí oddelených od svojich zadržaných rodičov, čo niesla časť Američanov veľmi ťažko. Sama Trumpová to v rozhovore označila za "najhorší okamih" svojho pôsobenia v Bielom dome.

"Som dcéra imigrantky, moja matka vyrastala v komunistickej Českej republike," poznamenala Trumpova dcéra na adresu prvej prezidentovej manželky Ivany narodenej v Československu.

Nelegálnu imigráciu nemožno podľa nej vyriešiť jednoducho a rozdeľovaniu rodín je treba zabrániť. "Prežívala som to veľmi silno a som rázne proti rozdeľovaniu rodín," opísala chvíle, kedy médiá v júni prinášali správy o deťoch zatvorených v detenčných strediskách bez svojich rodičov.

Trump po verejnej kritike podpísal dekrét zakazujúce túto prax, úrady však doteraz vrátili rodinám iba časť detí.

Jeho dcéra sa v rozhovore vyjadrila tiež k otázke prezidentovho vzťahu s médiami. Trump ťažko nesie kritické materiály, ktoré sa o ňom objavujú v novinách či televíziách, a novinárov opakovane nazýva nepriateľmi ľudu. Jeho útoky v poslednej dobe zosilňujú - zatiaľ naposledy venoval kritike médií značnú časť štvrtkového mítingu v Pensylvánii - čo časť komentátorov pripisuje snahe presvedčiť voličov, aby pred novembrovými kongresovými voľbami neverili správam kritickým k prezidentovi.

Ivanka Trumpová síce pripustila, že má pochopenie pre ľudí, ktorí sú terčom mediálneho záujmu, lebo s tým má vlastnú skúsenosť, s označením používaným otcom však nesúhlasila.

"Nie, nemyslím si, že by médiá boli nepriateľmi ľudu," povedala. Podľa denníka The New York Times sa z okruhu Trumpovcov poradcov takto jednoznačne proti jeho tvrdeniu o novinároch doteraz nikto nepostavil.

Trump vo štvrtkovom prejave vo Filadelfii svojej útoky na médiá zopakoval. "Čo sa stalo so slobodnou tlačou? Čo sa stalo s poctivým spravodajstvom?" pýtal sa dramaticky prezident. "Neinformujú, len si vymýšľajú správy," poznamenal. Médiá podľa Trumpa znižujú jeho úspechy a spochybňujú politický vzostup. S dešpektom píšu o summitoch s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Ľudia z okolia prezidenta spájajú správanie nepriateľských médií s údajnou hrozbou pre svoju bezpečnosť. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová sa na štvrtkovej tlačovej konferencii označila za "prvú tlačovú tajomníčku prezidenta v dejinách, ktorá potrebuje ochranu tajnej služby". Povahu útokov na svoju osobu nespresnila.

Konkrétnejší bol prezidentov syn Eric. V rozhovore pre televíziu Fox News vyhlásil, že on aj všetci prezidentovi blízki dostávajú anonymné obálky s bielym práškom. "Vyhrážali sa mi, vyhrážali sa mojej rodine, všetkým sa nám vyhrážali," povedal Eric Trump. "Všetci sme dostali biely prášok," dodal.

Tento rok vo februári bolo oznámené, že obálka s bielym práškom neznámeho pôvodu prišla na adresu newyorského bytu najstaršieho prezidentovho syna Donalda. V obálke bol odkaz, že Donald Trump mladší "dostane, čo si zaslúžil". V obálke bol kukuričný škrob.

Ku kritickým slovám svojej dcéry sa Trump vyjadril na twitteri s tým, že má pravdu. Nepriateľmi ľudu nie sú všetky médiá, ale len tie, ktoré šíria falošné správy, a tých je značná časť, vysvetlil prezident.

pošli na vybrali.sme.sk


Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

1. Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

Politici, vysokí štátni úradníci a ďalší predstavitelia verejných inštitúcií opäť získajú právo na zverejnenie reakcie na články tlače a tlačových agentúr, pokiaľ tieto články obsahujú nepravdivé alebo neúplné údaje o ich práci.

Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

2. Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

 Vydavatelství Mafra dnes spustilo prémiovou nadstavbu svého zpravodajského portálu iDNES.cz.

Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

3. Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

Necelý rok po začiatku vysielania v susednej Českej republike začala vysielať na Slovensku lokalizovaná Mall.tv aj s vlastnou produkciou. Vysielateľ avizuje dvanásť pôvodných relácií, v ktorých budú účinkovať známe tváre z Markízy, JOJ či RTVS.

Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

4. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

5. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

6. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

7. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

8. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

9. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

10. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Najčítanejšie