Ivanka Trumpová sa dištancuje od otcových názorov na migráciu a médiá Foto: Twiter Ivanka Trump

Ivanka Trumpová sa dištancuje od otcových názorov na migráciu a médiá

03.08.2018 15:16 | Tlač | ČTK

Dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka dala verejne najavo nesúhlas so svojím otcom v dvoch zásadných témach jeho pôsobenia v úrade.

 

Kriticky sa vyjadrila o jeho tvrdom postupe voči rodinám prisťahovalcov prichádzajúcich do Spojených štátov bez potrebných dokladov a nesúhlasila rovnako s označovaním novinárov za nepriateľov ľudu.

Tridsaťšesťročná Trumpová je otcovou poradkyňou a verejne sa o jeho prezidentskej činnosti spravidla nevyjadruje. Vo štvrtkovom rozhovore pre spravodajský web Axios.com však kritizovala politiku nulovej tolerancie voči nelegálnej migrácii, ktorú Trump zaviedol v máji. V jej dôsledku bolo cez 2500 detí oddelených od svojich zadržaných rodičov, čo niesla časť Američanov veľmi ťažko. Sama Trumpová to v rozhovore označila za "najhorší okamih" svojho pôsobenia v Bielom dome.

"Som dcéra imigrantky, moja matka vyrastala v komunistickej Českej republike," poznamenala Trumpova dcéra na adresu prvej prezidentovej manželky Ivany narodenej v Československu.

Nelegálnu imigráciu nemožno podľa nej vyriešiť jednoducho a rozdeľovaniu rodín je treba zabrániť. "Prežívala som to veľmi silno a som rázne proti rozdeľovaniu rodín," opísala chvíle, kedy médiá v júni prinášali správy o deťoch zatvorených v detenčných strediskách bez svojich rodičov.

Trump po verejnej kritike podpísal dekrét zakazujúce túto prax, úrady však doteraz vrátili rodinám iba časť detí.

Jeho dcéra sa v rozhovore vyjadrila tiež k otázke prezidentovho vzťahu s médiami. Trump ťažko nesie kritické materiály, ktoré sa o ňom objavujú v novinách či televíziách, a novinárov opakovane nazýva nepriateľmi ľudu. Jeho útoky v poslednej dobe zosilňujú - zatiaľ naposledy venoval kritike médií značnú časť štvrtkového mítingu v Pensylvánii - čo časť komentátorov pripisuje snahe presvedčiť voličov, aby pred novembrovými kongresovými voľbami neverili správam kritickým k prezidentovi.

Ivanka Trumpová síce pripustila, že má pochopenie pre ľudí, ktorí sú terčom mediálneho záujmu, lebo s tým má vlastnú skúsenosť, s označením používaným otcom však nesúhlasila.

"Nie, nemyslím si, že by médiá boli nepriateľmi ľudu," povedala. Podľa denníka The New York Times sa z okruhu Trumpovcov poradcov takto jednoznačne proti jeho tvrdeniu o novinároch doteraz nikto nepostavil.

Trump vo štvrtkovom prejave vo Filadelfii svojej útoky na médiá zopakoval. "Čo sa stalo so slobodnou tlačou? Čo sa stalo s poctivým spravodajstvom?" pýtal sa dramaticky prezident. "Neinformujú, len si vymýšľajú správy," poznamenal. Médiá podľa Trumpa znižujú jeho úspechy a spochybňujú politický vzostup. S dešpektom píšu o summitoch s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Ľudia z okolia prezidenta spájajú správanie nepriateľských médií s údajnou hrozbou pre svoju bezpečnosť. Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová sa na štvrtkovej tlačovej konferencii označila za "prvú tlačovú tajomníčku prezidenta v dejinách, ktorá potrebuje ochranu tajnej služby". Povahu útokov na svoju osobu nespresnila.

Konkrétnejší bol prezidentov syn Eric. V rozhovore pre televíziu Fox News vyhlásil, že on aj všetci prezidentovi blízki dostávajú anonymné obálky s bielym práškom. "Vyhrážali sa mi, vyhrážali sa mojej rodine, všetkým sa nám vyhrážali," povedal Eric Trump. "Všetci sme dostali biely prášok," dodal.

Tento rok vo februári bolo oznámené, že obálka s bielym práškom neznámeho pôvodu prišla na adresu newyorského bytu najstaršieho prezidentovho syna Donalda. V obálke bol odkaz, že Donald Trump mladší "dostane, čo si zaslúžil". V obálke bol kukuričný škrob.

Ku kritickým slovám svojej dcéry sa Trump vyjadril na twitteri s tým, že má pravdu. Nepriateľmi ľudu nie sú všetky médiá, ale len tie, ktoré šíria falošné správy, a tých je značná časť, vysvetlil prezident.

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

1. Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

Pozrite si VIDEÁ, ako vyzerá jedna z najkrajších kníh 17.storočia, ktorá práve vyšla v exkluzívnom prevedení v slovenčine. Navyše vyšla ako moderné faksimile, čiže verná kópia originálu z roku 1661, doplnená o slovenský preklad latinského výkladu.

Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

2. Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

Na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa začne natáčať film Havel.

 

Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

3. Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

 Televizní skupinu Prima zcela ovládl Ivan Zach. Jeho firma THR Media koupila 75 procent v polovičním vlastníkovi Primy Denemo Media od Vladimíra Komára. V Denemo Media má přitom zbývající čtvrtinový podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy.

Asociácia vydavateľov tlače sa mení

4. Asociácia vydavateľov tlače sa mení

Minulý týždeň v stredu sa uskutočnilo valné zhromaždenie Asociácie vydavateľov tlače (AVT), na ktorom bola prijatá zmena stanov.

Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

5. Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

Ředitel TV Barrandov a předseda představenstva mediálního domu Empresa Media Jaromír Soukup spustil vlastní internetový obchod.

Ako si zbytočne nepredražiť dovolenku? Tu je 7 tipov, na ktoré sa oplatí myslieť pri cestovaní do zahraničia

6. Ako si zbytočne nepredražiť dovolenku? Tu je 7 tipov, na ktoré sa oplatí myslieť pri cestovaní do zahraničia

S letom sa blíži aj čas dovoleniek a cestovania. Obdobie, ktoré nás bude stáť nemalé úspory, a preto by sme si mali dať pozor, aby sa nám výlet zbytočne nepredražil. Bežné veci, akými sú platba za ubytovanie, letenky, výbery hotovosti z bankomatu či platba kartou nás môžu vyjsť viac, ako by sme chceli.

Británia zakázala sexistické reklamy

7. Británia zakázala sexistické reklamy

Výjavy, v ktorých žena nevie riadiť a muž nezvláda postarať sa o rodinu, zmiznú z britských médií.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

9. Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

 Po vlne odchodov sa v Trende mení vedenie.

Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

10. Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

Včera 13. júna zomrela vo veku 66 rokov speváčka Lýdia Volejníčková.

Najčítanejšie