Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch Ilustr. reprofoto Facebook D. Trump

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

04.07.2020 21:09 | Tlač | ČTK

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

 

Šéf Bieleho domu kritizoval demonštrantov za ničenie sôch niekdajších štátnikov a médiá a školy za "extrémnu indoktrináciu" Američanov. Pod horou Mount Rushmore s obrím súsoším bývalých prezidentov USA jeho slová počúvali tisíce ľudí, ktorí väčšinou nemali rúška, napísala agentúra AP. Prejav sprevádzala aj demonštrácia indiánov.

Trump vystúpil v piatok miestneho času pred husto obsadeným amfiteátrom v Južnej Dakote po dňoch rekordných prírastkov v americkej bilancii potvrdených nákaz koronavírusom. Znepokojivú epidemickú situáciu v prejave prakticky nespomenul, na začiatku vystúpenia ale ďakoval policajtom, zdravotníkom a vedcom, "ktorí neúnavne pracujú, aby zabili vírus".

Potom sa vyjadroval okrem iného k vlne demonštrácií, ktorá zachvátila americké mestá po májovej smrti neozbrojeného černocha George Floyda v rukách polície v Minneapolise. Protestné hnutie z pohľadu Trumpa ohrozuje základy amerického politického systému. O ľuďoch, ktorí v posledných týždňoch ničia sochy spojené s otrokárskou minulosťou USA a ďalšie pamätníky, hovoril ako o "rozzúrených masách", ktoré vedú "nemilosrdnú kampaň s cieľom vymazať našu históriu".

"Rozzúrené masy sa snažia strhnúť sochy našich zakladateľov, znevážiť naše najposvätnejšie pamätníky a rozpútať vlnu násilia v našich mestách," povedal Trump. "Myslia si, že Američania sú slabí, mäkkí a poddajní," uviedol. Dodal, že ľavicovou kultúrnou revolúciou chcú vyvrátiť americkú revolúciu, ktorá priniesla vznik Spojených štátov. "Aby tak urobili, zničia našu civilizáciu, ktorá zachránila miliardy ľudí od chudoby, chorôb, hladu a ktorá pozdvihla ľudskosť do nových výšin úspechov, objavov a pokroku," povedal.

Prezident kritizoval aj školy, spravodajské redakcie a "korporátne zasadacie miestnosti", v ktorých sa podľa neho ukrýva "nový krajne ľavicový fašizmus". "Naše deti v školách učia nenávidieť svoju vlastnú krajinu," vyhlásil bez toho, abz toto tvrdenie doložil.

Podľa AP boli Trumpove slová "priamym apelom na roztrpčeného bieleho voliča" presne štyri mesiace pred dňom prezidentských volieb. Hoci program pod ikonickým pamätníkom štyroch amerických exprezidentov nebol oficiálnou Trumpovou kampaňou, akcia mala podľa AP veľmi podobný ráz ako prezidentove predvolebné mítingy.

Agentúra Reuters uvádza, že jeho prejav na mieste počúvalo asi 7500 ľudí, pričom mnohí ignorovali odporúčania federálnej vlády či prezidentovej dcéry Ivanky, aby si zakrývali nos a ústa. V areáli sa rozdávali tvárove rúška, účastníci akcie ale nemali nariadené ich nosenie rovnako ako dodržiavanie preventívnych rozstupov.

Rúška nemali ani členovia početného prezidentovho sprievodu, hoci sa podľa amerických médií v posledných dňoch nákaza koronavírusu potvrdila u niekoľkých príslušníkov ochranky viceprezidenta Mika Penca a tiež u priateľky Donalda Trumpa mladšieho. Kimberly Guilfoyleová mala pozitívny nález tesne pred plánovanou účasťou na akcii v Južnej Dakote, do kontaktu s prezidentovou skupinou podľa informácií denníka The New York Times neprišla.O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch.

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Najčítanejšie