Novinári odhalili identitu údajného atentátnika na Skripala: Je to plukovník, ocenený samotným Putinom Reprofoto RT

Novinári odhalili identitu údajného atentátnika na Skripala: Je to plukovník, ocenený samotným Putinom

26.09.2018 23:00 | Tlač | ČTK

Investigatívny novinársky tím: Údajný ruský turista zo Salisbury je plukovníkom GRU.

 

Jedným z mužov obvinených za útok na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripala je 39-ročný plukovník ruskej vojenskej rozviedky ovenčený radom medailí Anatolij Vladimirovič Čepiga. Britský denník The Telegraph dnes takto označil muža, ktorý je doteraz známy verejnosti ako Ruslan Boširov. Čepiga podľa denníka bojoval v konfliktoch v Čečensku a na Ukrajine a je držiteľom najvyššieho ruského vyznamenania. Správnosť identifikácie údajne potvrdili aj zdroje televízie Sky News, britské úrady zatiaľ odhalenie nekomentovali.

Británia z marcovej otravy Skripala a jeho dcéry nervovým jedom obvinila okrem Boširova tiež muža, ktorý je známy ako Alexander Petrov. Britské úrady predtým uviedli, že príslušníci vojenskej rozviedky GRU pravdepodobne do Británie cestovali pod falošnými menami. Muži zodpovedajúci vzhľadom fotografiám uverejneným britskou políciou neskôr v rozhovore pre ruskú televíziu RT povedali, že Boširov a Petrov sú ich skutočné mená a že do Skripalovho bydliska v juhoanglickom Salisbury prišli za pamiatkami.

The Telegraph napísal, že skutočnú identitu Boširova odhalil spoločne s investigatívnym webom Bellingcat. Zistenia podľa denníka ukazujú, aké lživé sú tvrdenia ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že sú to nevinní civilisti. "Toto odhalenie eliminuje akékoľvek zostávajúce pochybnosti o tom, že dvaja podozriví v otrave novičokom boli v skutočnosti ruskými agentmi na tajnej vládnej misii," napísala medzinárodná reportérska skupina Bellingcat.

Čepiga vraj v roku 2001 dokončil štúdium na vojenskej akadémii na ruskom Ďalekom východe a potom nastúpil k útvaru špeciálnych jednotiek, s ktorými absolvoval tri turnusy v druhej čečenskej vojne. V roku 2014 bol podľa The Telegraph vyslaný na Ukrajinu. O niekoľko mesiacov neskôr mu prezident Putin udelil rad Hrdinu Ruskej Federácie pri "utajenej ceremónii".

The Telegraph citoval nemenovaného bývalého vysokého dôstojníka ruskej armády, podľa ktorého nasadenie osoby s hodnosťou a skúsenosťami Čepigu v Salisbury naznačuje, že rozkaz k útoku prišiel "z najvyšších poschodí". Taký je aj postoj britských úradov.

The Telegraph ďalej zistil, že Čepigov komplic do Británie cestoval pod svojím pravým krstným menom a krycie bolo iba priezvisko. Protiteroristická polícia údajne jeho pravú totožnosť pozná. Podľa spravodajskej spoločnosti BBC ohľadom identity podozrivých nie sú žiadne pochybnosti.

Čepiga je podľa novinárov držiteľom viac ako 20 vyznamenaní. Na rozdiel od ďalších osôb ocenených najvyšším vyznamenaním, ktoré spravidla verejne odovzdáva ruský prezident osobne, o ňom však nie je veľa verejne dohľadateľných informácií. The Telegraph citoval z príspevku na webovej stránke ruských veteránov, kde sa píše, že "v decembri 2014 bol plukovník Čepiga ocenený rádom Hrdina Ruskej Federácie za vykonávanie mierovej misie".

Vyznamenanie svojich absolventov ohlasuje na svojich stránkach tiež vojenská akadémia vo východoruskom Blagoveščensku. Podľa Bellingcat sú tam ako poslední dvaja uvedení práve Čepiga a istý Alexander Popov. Záznamy o ostatných absolventoch obsahujú detailné popisy ich zásluh, posledné dva prípady sprevádza len fráza "dekrétom od ruského prezidenta".

Na oboch údajných páchateľov incidentu v Salisbury bol už skôr vydaný európsky zatykač. Britská prokuratúra verí, že má dostatok dôkazov pre ich odsúdenie za prípravu vraždy Skripala a pokus o vraždu jeho dcéry Julie. Tiež muža podozrieva zo zabitia Dawn Sturgessovej, ktorá s novičokom náhodou prišla do kontaktu v júli. Rusko akýkoľvek podiel na udalostiach odmieta.

 RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie