Macron: Novinári musia pracovať slobodne, bez ohľadu na vlastníka Foto: ÚVSR

Macron: Novinári musia pracovať slobodne, bez ohľadu na vlastníka

27.10.2018 11:34 | Tlač | ČTK

Novinári musia pracovať slobodne, bez ohľadu na to, kto vlastní ich redakciu.

 

Francúzsky prezident Emmanuel Macrona to povedal počas návštevy Bratislavy, keď odpovedal na na novinárske otázky týkajúce sa vstupu firmy českého podnikateľa Daniela Křetínského do akcionárskej štruktúry francúzskeho denníka Le Monde. Samotnú spomínanú transakciu ale Macron odmietol komentovať. Združenie novinárov denníka v piatok zverejnili vyhlásenie, v ktorom uviedli, že sú zmenou vlastníka prekvapení a že budú jeho kroky starostlivo sledovať.

Je samozrejmé, že musíme dávať pozor na slobodu tlače a novinárov. Musíme dávať pozor, komu skladajú novinári účty. Novinári musia pracovať slobodne, bez ohľadu na to, komu ich redakcie patria, poznamenal Macron.

Zdôraznil, že v konkrétnom prípade mu neprislúcha vyjadrovať sa k osobe investora, pokiaľ ten dodržiava zákon. Zároveň povedal, že európski investori môžu slobodne podnikať.

Jeden zo spolumajiteľov denníka Le Monde, francúzsky bankár Matthieu Pigasse, predal Křetínského firme Czech Media Invest (CMI) 49-percentný podiel v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostredníctvom spoluvlastní skupinu Le Monde, ktorá denník vydáva. Transakcia bola oznámená tento týždeň.

"Združenie novinárov Le Monde bude pozorne sledovať prebiehajúce operácie a ich vplyv na redakčnú nezávislosť a na obraz Le Monde," uviedli novinári pracujúci pre francúzsky denník vo vyhlásení, podľa ktorého náhle ohlásená zmena bola pre redakciu prekvapením.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie