Křetínský vraj kúpil podiel v Le Monde z občianskej povinnosti Foto: EPHolding

Křetínský vraj kúpil podiel v Le Monde z občianskej povinnosti

05.11.2018 08:17 | Tlač | ČTK

Nedávná koupě podílu ve společnosti, která vydává francouzský deník Le Monde, nebyla pro českého podnikatele Daniela Křetínského záležitost ekonomická, ale občanská.

 

Miliardář to řekl v rozhovoru s francouzským deníkem Les Echos, který vyšel v sobotu. Křetínský v něm rovněž vyjádřil obavy o osud tištěných médií a lítost nad tím, jak byla jeho investice do francouzských novin prezentována.

Křetínský také v rozhovoru vyloučil, že by jeho motivací byla snaha dostat se na francouzský trh, aby se tam mohl ucházet o státní podíl v energetické společnosti Engie. Křetínský je totiž i většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

"Nikdy jsme ani nezačali hovořit s mým týmem o myšlence vstoupit kapitálově do společnosti Engie," řekl v rozhovoru Křetínský. Dodal, že francouzská společnost Engie je pro něj příliš velký podnik. Investicím do tamního energetického sektoru se ale nevyhýbá, pokud se vyskytne "rozumná příležitost pro investici". Vzhledem k orientaci francouzské výroby elektřiny to ale podle něj není moc pravděpodobné.

Investice do francouzských novin není pro Křetínského záležitostí ekonomickou, ale občanskou. "Považuji tisk za stěžejní věc pro uchování tradičních hodnot liberální demokracie... a to, co se děje nyní kolem nás mě děsí," vysvětlil Křetínský. Jako příklad uvedl průzkum ze Slovenska po parlamentních volbách z roku 2016. "Dvě třetiny dotazovaných mladých lidí tehdy uvedly, že volily neonacistické či populistické strany," řekl český miliardář.

"Lidé, kteří získávají informace jen prostřednictvím digitálních médií, nejsou dostatečně vyzbrojeni k tomu, aby pochopili složitý komplex společenských, ekonomických a politických otázek," uvedl Křetínský s tím, že "role tisku je pro něj zásadní". Francouzský deník si vybral prý proto, že má Francii a její kulturu rád a že francouzština je jeho první cizí jazyk.

Podíl ve francouzském deníku Le Monde prý koupil Křetínský také proto, aby mohl bojovat za spravedlivější systém, co se týče regulace digitálních médií. "Řekněte, nejste médium, když máte internetovou stránku se čtyřmi miliony sledujících? Je čas změnit pravidla hry," uvedl Křetínský s tím, že tisk čelí konkurenci ze strany velkých internetových obrů Google, Apple, Facebook a Amazon, známých pod zkratkou Gafa. Křetínský dodal, že Česká republika je pro tento boj malé území a jako člen francouzské mediální rodiny bude snad moci tyto myšlenky lépe prosazovat.

Křetínského firma letos již koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardere Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.

pošli na vybrali.sme.sk


Seznam.cz: Lukačovič svá média pro byznys nezneužívá

1. Seznam.cz: Lukačovič svá média pro byznys nezneužívá

Vedení společnosti Seznam.cz odmítlo obvinění MF Dnes, že majitel Seznamu Ivo Lukačovič zneužívá svá média pro vlastní byznysové zájmy.

Našla sa autorka rozhovoru s Janou Vaľovou: Šéfka ma uistila, že je to moja posledná špinavá práca

2. Našla sa autorka rozhovoru s Janou Vaľovou: Šéfka ma uistila, že je to moja posledná špinavá práca

Oceňujem redaktorku, že síce neskoro, ale že sa ozvala a ešte takto verejne a popísala, ako k rozhovoru došlo.

Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti monitoringu médií - spoločnosť Monitora

3. Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti monitoringu médií - spoločnosť Monitora

Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti poskytovania servisu monitorovacích služieb – spoločnosť Monitora, ktorá poskytuje komplexný real-time monitoring médií a pokročilé riešenie pre analýzu a meranie médií so skúsenosťami z ČR.

Zverejnili nominácie na Globálneho marketéra roka 2018

4. Zverejnili nominácie na Globálneho marketéra roka 2018

Svetová federácia zadávateľov reklamy (WFA) zverejnila nominácie na cenu pre Globálneho marketéra roka 2018.

Babiš: Nikdy neodstúpim, nech si to všetci zapamätajú!

5. Babiš: Nikdy neodstúpim, nech si to všetci zapamätajú!

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že nikdy neodstoupí. V emotivním projevu před odletem do Bruselu takto reagoval na dotazy novinářů ke kauze, kterou tento týden rozpoutal rozhovor s jeho synem, jenž údajně trpí schizofrenií.

Agrofert od Babiša sa rozšíri o ďalšie časopisy

6. Agrofert od Babiša sa rozšíri o ďalšie časopisy

Mediálna skupina Mafra, ktorá spadá pod koncern Agrofert zvereneckého fondu Andreja Babiša, výrazne rozšíri svoje mediálne portfólio.

Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

7. Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

Odborná porota zverejnila mená nominovaných marketingových profesionálov na cenu Marketér roka.

4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

8. 4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

Telekom ju od začiatku zrýchlil dvanásťnásobne, sprístupnil pokrytie po celej krajine a päťkrát získal certifikát Best in Test.

Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

9. Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

Americký prezident Donald Trump považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov v najvyššej štátnej funkcii zníženie obľuby médií medzi Američanmi.

Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

10. Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

Vo veku 87 rokov zomrel vo štvrtok v Drážďanoch nemecký filmový a divadelný herec Rolf Hoppe.

Najčítanejšie