Novinár CNN sa na tlačovej besede preťahoval o mikrofón, Trump mu dal stopku (VIDEO) Reprofoto youtube CNBC

Novinár CNN sa na tlačovej besede preťahoval o mikrofón, Trump mu dal stopku (VIDEO)

08.11.2018 13:34 | Tlač | ČTK

Biely dom odňal akreditáciu redaktorovi televízie CNN, ktorý sa na stredajšej tlačovej konferencii dostal do sporu s prezidentom Donaldom Trumpom. Reportér Jim Acosta stratil právo účastniť sa prezidentských podujatí v Bielom dome.

 

Ako k tomu poznamenala agentúra AP, Trumpov "bojovný vzťah" k médiám sa ešte vyhrotil aj potom, čo na rovnakej akcii označil niektorých novinárov za drzých a reportérku televízne siete PBS čiernej pleti obvinil z kladenie rasistickej otázky.

Acosta sa na tlačovej konferencii Trumpa pýtal, prečo v závere kampane pred utorkovými voľbami karavanu migrantov mieriacu k USA zo strednej Ameriky označoval za inváziu. Keď chcel spravodajca CNN položiť ďalšiu otázku, Trump vyhlásil "to stačí". Acosta sa potom preťahoval s asistentkou o mikrofón a prezident ho nazval "neslušným a hrozným" človekom, za ktorého by sa CNN mala hanbiť.

Keď pred položením otázky ďalší novinár, Peter Alexander z televízie NBC News, Acostu obhajoval ako poctivého a pracovitého reportéra, reagoval Trump slovami: "Úprimne, teba tiež práve nemusím."

Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Sandersovej bolo Acostovo správanie "absolútne neprijateľné". Hovorkyňa vyčítala novinárovi, že "položil ruku na mladú ženu, ktorá sa snažila robiť svoju prácu". Akreditácia, presnejšie bezpečnostné osvedčenie vydané prezidentskou ochrankou, bolo Acostovi odobrané do odvolania, uviedla hovorkyňa.

Acosta na twitteri Sandersovú obvinil z klamstva. Podľa očitých svedkov sa asistentky obsluhujúcej mikrofón síce krátko dotkol, ale ospravedlnil sa jej. Vo vyhlásení ho podporila aj televízia CNN, podľa ktorej je odobratie akreditácie odvetou za Acostove nepríjemné otázky. Prezident vo vzťahu k médiám podľa CNN zašiel príliš ďaleko. Agentúra Reuters označila incident za "nové dno v správaní Trumpa voči novinárom".

Vplyvné americké Združenie spravodajcov Bieleho domu (WHCA), organizácia reportérov informujúcich o činnosti prezidenta, vydalo vyhlásenie, v ktorom sa za Acosta postavilo. Jeho správanie nebolo podľa WHCA útočné a reakcia Bieleho domu je neprijateľná. "Táto úbohá a pomýlená akcia musí byť okamžite odvolaná," ​​uvádza sa vo vyhlásení.

"Od roku 1996, odkedy informujem o Bielom dome, som sa s ničím podobným nestretol. Iní prezidenti sa nebáli tvrdých otázok," napísal na twitteri Peter Baker z denníka The New York Times.

Neskôr na tlačovej konferencii zaútočil Trump ešte na ďalšiu novinárku, tentoraz z verejnoprávnej televízie PBS. Yamiche Alcindorová, ktorá je čiernej pleti, uviedla, že prezident kedysi sám seba označil za "nacionalistu". Preto sa ho spýtala, či si nemyslí, že jeho rétorika nahráva belošským nacionalistom. "Neviem, prečo to hovoríte. Je to rasistická otázka," reagoval Trump.

Prezident tlačovú konferenciu začal s takmer polhodinovým oneskorením a okrem iného sa počas nej sťažoval, že médiá neinformujú o tom, ako v Spojených štátoch krajine prekvitá ekonomika. "Môžem urobiť niečo skvelé, ale oni to opíšu tak, že to nevyzerá dobre," dodal. "Také nepriateľské médiá," poznamenal po tom, čo reportérke rozhlasovej siete AURN April Ryanovej, ktorá mu chcela položiť otázku, nariadil, aby si sadla.

pošli na vybrali.sme.sk


Seznam.cz: Lukačovič svá média pro byznys nezneužívá

1. Seznam.cz: Lukačovič svá média pro byznys nezneužívá

Vedení společnosti Seznam.cz odmítlo obvinění MF Dnes, že majitel Seznamu Ivo Lukačovič zneužívá svá média pro vlastní byznysové zájmy.

Našla sa autorka rozhovoru s Janou Vaľovou: Šéfka ma uistila, že je to moja posledná špinavá práca

2. Našla sa autorka rozhovoru s Janou Vaľovou: Šéfka ma uistila, že je to moja posledná špinavá práca

Oceňujem redaktorku, že síce neskoro, ale že sa ozvala a ešte takto verejne a popísala, ako k rozhovoru došlo.

Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti monitoringu médií - spoločnosť Monitora

3. Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti monitoringu médií - spoločnosť Monitora

Na slovenský trh prichádza nová konkurencia v oblasti poskytovania servisu monitorovacích služieb – spoločnosť Monitora, ktorá poskytuje komplexný real-time monitoring médií a pokročilé riešenie pre analýzu a meranie médií so skúsenosťami z ČR.

Zverejnili nominácie na Globálneho marketéra roka 2018

4. Zverejnili nominácie na Globálneho marketéra roka 2018

Svetová federácia zadávateľov reklamy (WFA) zverejnila nominácie na cenu pre Globálneho marketéra roka 2018.

Babiš: Nikdy neodstúpim, nech si to všetci zapamätajú!

5. Babiš: Nikdy neodstúpim, nech si to všetci zapamätajú!

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že nikdy neodstoupí. V emotivním projevu před odletem do Bruselu takto reagoval na dotazy novinářů ke kauze, kterou tento týden rozpoutal rozhovor s jeho synem, jenž údajně trpí schizofrenií.

Agrofert od Babiša sa rozšíri o ďalšie časopisy

6. Agrofert od Babiša sa rozšíri o ďalšie časopisy

Mediálna skupina Mafra, ktorá spadá pod koncern Agrofert zvereneckého fondu Andreja Babiša, výrazne rozšíri svoje mediálne portfólio.

Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

7. Súťaž Marketér roka 2018 pozná nominácie

Odborná porota zverejnila mená nominovaných marketingových profesionálov na cenu Marketér roka.

4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

8. 4G sieť na Slovensku oslavuje piate výročie

Telekom ju od začiatku zrýchlil dvanásťnásobne, sprístupnil pokrytie po celej krajine a päťkrát získal certifikát Best in Test.

Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

9. Trump označil za svoj úspech údajný pokles obľuby médií v USA. Pravda je iná

Americký prezident Donald Trump považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov v najvyššej štátnej funkcii zníženie obľuby médií medzi Američanmi.

Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

10. Zomrel herec, ktorý stvárnil kráľa v Troch orieškoch pre Popolušku (VIDEO)

Vo veku 87 rokov zomrel vo štvrtok v Drážďanoch nemecký filmový a divadelný herec Rolf Hoppe.

Najčítanejšie