Novinár CNN sa na tlačovej besede preťahoval o mikrofón, Trump mu dal stopku (VIDEO) Reprofoto youtube CNBC

Novinár CNN sa na tlačovej besede preťahoval o mikrofón, Trump mu dal stopku (VIDEO)

08.11.2018 13:34 | Tlač | ČTK

Biely dom odňal akreditáciu redaktorovi televízie CNN, ktorý sa na stredajšej tlačovej konferencii dostal do sporu s prezidentom Donaldom Trumpom. Reportér Jim Acosta stratil právo účastniť sa prezidentských podujatí v Bielom dome.

 

Ako k tomu poznamenala agentúra AP, Trumpov "bojovný vzťah" k médiám sa ešte vyhrotil aj potom, čo na rovnakej akcii označil niektorých novinárov za drzých a reportérku televízne siete PBS čiernej pleti obvinil z kladenie rasistickej otázky.

Acosta sa na tlačovej konferencii Trumpa pýtal, prečo v závere kampane pred utorkovými voľbami karavanu migrantov mieriacu k USA zo strednej Ameriky označoval za inváziu. Keď chcel spravodajca CNN položiť ďalšiu otázku, Trump vyhlásil "to stačí". Acosta sa potom preťahoval s asistentkou o mikrofón a prezident ho nazval "neslušným a hrozným" človekom, za ktorého by sa CNN mala hanbiť.

Keď pred položením otázky ďalší novinár, Peter Alexander z televízie NBC News, Acostu obhajoval ako poctivého a pracovitého reportéra, reagoval Trump slovami: "Úprimne, teba tiež práve nemusím."

Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Sandersovej bolo Acostovo správanie "absolútne neprijateľné". Hovorkyňa vyčítala novinárovi, že "položil ruku na mladú ženu, ktorá sa snažila robiť svoju prácu". Akreditácia, presnejšie bezpečnostné osvedčenie vydané prezidentskou ochrankou, bolo Acostovi odobrané do odvolania, uviedla hovorkyňa.

Acosta na twitteri Sandersovú obvinil z klamstva. Podľa očitých svedkov sa asistentky obsluhujúcej mikrofón síce krátko dotkol, ale ospravedlnil sa jej. Vo vyhlásení ho podporila aj televízia CNN, podľa ktorej je odobratie akreditácie odvetou za Acostove nepríjemné otázky. Prezident vo vzťahu k médiám podľa CNN zašiel príliš ďaleko. Agentúra Reuters označila incident za "nové dno v správaní Trumpa voči novinárom".

Vplyvné americké Združenie spravodajcov Bieleho domu (WHCA), organizácia reportérov informujúcich o činnosti prezidenta, vydalo vyhlásenie, v ktorom sa za Acosta postavilo. Jeho správanie nebolo podľa WHCA útočné a reakcia Bieleho domu je neprijateľná. "Táto úbohá a pomýlená akcia musí byť okamžite odvolaná," ​​uvádza sa vo vyhlásení.

"Od roku 1996, odkedy informujem o Bielom dome, som sa s ničím podobným nestretol. Iní prezidenti sa nebáli tvrdých otázok," napísal na twitteri Peter Baker z denníka The New York Times.

Neskôr na tlačovej konferencii zaútočil Trump ešte na ďalšiu novinárku, tentoraz z verejnoprávnej televízie PBS. Yamiche Alcindorová, ktorá je čiernej pleti, uviedla, že prezident kedysi sám seba označil za "nacionalistu". Preto sa ho spýtala, či si nemyslí, že jeho rétorika nahráva belošským nacionalistom. "Neviem, prečo to hovoríte. Je to rasistická otázka," reagoval Trump.

Prezident tlačovú konferenciu začal s takmer polhodinovým oneskorením a okrem iného sa počas nej sťažoval, že médiá neinformujú o tom, ako v Spojených štátoch krajine prekvitá ekonomika. "Môžem urobiť niečo skvelé, ale oni to opíšu tak, že to nevyzerá dobre," dodal. "Také nepriateľské médiá," poznamenal po tom, čo reportérke rozhlasovej siete AURN April Ryanovej, ktorá mu chcela položiť otázku, nariadil, aby si sadla.

pošli na vybrali.sme.sk


Kvôli kontaktom s obvinenou z vraždy novinára prokurátor prišiel o funkciu

1. Kvôli kontaktom s obvinenou z vraždy novinára prokurátor prišiel o funkciu

Slovenský generálny prokurátor Jaromír Čižnár dnes odvolal z funkcie jedného zo svojich námestníkov Reného Vaneka.

Dobrý anjel od nového roka s podporou najväčšej banky

2. Dobrý anjel od nového roka s podporou najväčšej banky

Od januára má Dobrý anjel novú posilu. Partnerom neziskovej organizácie sa stala Slovenská sporiteľňa. Prináša možnosť viac ako 700 000 používateľom Georgea vyklikať si trvalý príkaz a stať sa Dobrým anjelom, súčasne túto možnosť ponúka aj v 250 pobočkách po celom Slovensku.

Objednávateľka vraždy Kuciaka sa pokúšala flirtovať aj s bývalým komentátorom SME

3. Objednávateľka vraždy Kuciaka sa pokúšala flirtovať aj s bývalým komentátorom SME

Sieť kontaktov, ktoré nadväzovala s vplyvnými ľuďmi Alena Zsuzsová, ktorá je obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa rozrastá.

Z Reportérov odchádza ich šéf Vincent Štofaník

4. Z Reportérov odchádza ich šéf Vincent Štofaník

Vincent Štofaník sa podľa informácií Omediach.com rozhodol odísť z vedenia investigatívnej relácie Reportéri, v RTVS ostáva. RTVS informáciu Omediach.com potvrdila.

SaS posiela otvorený list, kritizuje spravodajstvo RTVS

5. SaS posiela otvorený list, kritizuje spravodajstvo RTVS

Strana SaS tvrdí, že v televíznom spravodajstve RTVS sú manipulatívne praktiky.

Súkromné rádiá upozorňujú na výsledky kvót: Oldies rádiá hrajú novú hudbu, hitové rádiá hrajú nehity

6. Súkromné rádiá upozorňujú na výsledky kvót: Oldies rádiá hrajú novú hudbu, hitové rádiá hrajú nehity

Súkromné rádiá si nevedia vysvetliť, prečo štát a táto vláda majú snahu unifikovať hudobnú službu rádií.

Takto vyzerá doposiaľ najúspešnejšia fotka na Instagrame

7. Takto vyzerá doposiaľ najúspešnejšia fotka na Instagrame

Najúspešnejšou fotkou ​​v histórii sociálnej siete Instagram sa stal obrázok obyčajného vajíčka.

Info.cz a Zdroj.cz sa spojili, za novým vydavateľstvom je Křetinský a Tkáč

8. Info.cz a Zdroj.cz sa spojili, za novým vydavateľstvom je Křetinský a Tkáč

Český zpravodajský server Info.cz a agregátor zpráv Zdroj.cz se spojily pod nové vydavatelství Info.cz Online Media (IOM).

Konšpiračnej IN TV rada odňala licenciu, mala to však urobiť už pred rokmi (VIDEO)

9. Konšpiračnej IN TV rada odňala licenciu, mala to však urobiť už pred rokmi (VIDEO)

Rade pre vysielanie a retransmisiu trvalo niekoľko rokov, kým odobrala konšpiračnej televízii licenciu.

Biskup kritizuje mediálne vystupovanie supsendovaných kňazov, kritizujúcich celibát

10. Biskup kritizuje mediálne vystupovanie supsendovaných kňazov, kritizujúcich celibát

Na jeseň minulého roka banskobystrický biskup suspendoval dvoch kňazov Michala Lajchu a Petra Baláža.

Najčítanejšie