Novinár CNN sa na tlačovej besede preťahoval o mikrofón, Trump mu dal stopku (VIDEO) Reprofoto youtube CNBC

Novinár CNN sa na tlačovej besede preťahoval o mikrofón, Trump mu dal stopku (VIDEO)

08.11.2018 13:34 | Tlač | ČTK

Biely dom odňal akreditáciu redaktorovi televízie CNN, ktorý sa na stredajšej tlačovej konferencii dostal do sporu s prezidentom Donaldom Trumpom. Reportér Jim Acosta stratil právo účastniť sa prezidentských podujatí v Bielom dome.

 

Ako k tomu poznamenala agentúra AP, Trumpov "bojovný vzťah" k médiám sa ešte vyhrotil aj potom, čo na rovnakej akcii označil niektorých novinárov za drzých a reportérku televízne siete PBS čiernej pleti obvinil z kladenie rasistickej otázky.

Acosta sa na tlačovej konferencii Trumpa pýtal, prečo v závere kampane pred utorkovými voľbami karavanu migrantov mieriacu k USA zo strednej Ameriky označoval za inváziu. Keď chcel spravodajca CNN položiť ďalšiu otázku, Trump vyhlásil "to stačí". Acosta sa potom preťahoval s asistentkou o mikrofón a prezident ho nazval "neslušným a hrozným" človekom, za ktorého by sa CNN mala hanbiť.

Keď pred položením otázky ďalší novinár, Peter Alexander z televízie NBC News, Acostu obhajoval ako poctivého a pracovitého reportéra, reagoval Trump slovami: "Úprimne, teba tiež práve nemusím."

Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Sandersovej bolo Acostovo správanie "absolútne neprijateľné". Hovorkyňa vyčítala novinárovi, že "položil ruku na mladú ženu, ktorá sa snažila robiť svoju prácu". Akreditácia, presnejšie bezpečnostné osvedčenie vydané prezidentskou ochrankou, bolo Acostovi odobrané do odvolania, uviedla hovorkyňa.

Acosta na twitteri Sandersovú obvinil z klamstva. Podľa očitých svedkov sa asistentky obsluhujúcej mikrofón síce krátko dotkol, ale ospravedlnil sa jej. Vo vyhlásení ho podporila aj televízia CNN, podľa ktorej je odobratie akreditácie odvetou za Acostove nepríjemné otázky. Prezident vo vzťahu k médiám podľa CNN zašiel príliš ďaleko. Agentúra Reuters označila incident za "nové dno v správaní Trumpa voči novinárom".

Vplyvné americké Združenie spravodajcov Bieleho domu (WHCA), organizácia reportérov informujúcich o činnosti prezidenta, vydalo vyhlásenie, v ktorom sa za Acosta postavilo. Jeho správanie nebolo podľa WHCA útočné a reakcia Bieleho domu je neprijateľná. "Táto úbohá a pomýlená akcia musí byť okamžite odvolaná," ​​uvádza sa vo vyhlásení.

"Od roku 1996, odkedy informujem o Bielom dome, som sa s ničím podobným nestretol. Iní prezidenti sa nebáli tvrdých otázok," napísal na twitteri Peter Baker z denníka The New York Times.

Neskôr na tlačovej konferencii zaútočil Trump ešte na ďalšiu novinárku, tentoraz z verejnoprávnej televízie PBS. Yamiche Alcindorová, ktorá je čiernej pleti, uviedla, že prezident kedysi sám seba označil za "nacionalistu". Preto sa ho spýtala, či si nemyslí, že jeho rétorika nahráva belošským nacionalistom. "Neviem, prečo to hovoríte. Je to rasistická otázka," reagoval Trump.

Prezident tlačovú konferenciu začal s takmer polhodinovým oneskorením a okrem iného sa počas nej sťažoval, že médiá neinformujú o tom, ako v Spojených štátoch krajine prekvitá ekonomika. "Môžem urobiť niečo skvelé, ale oni to opíšu tak, že to nevyzerá dobre," dodal. "Také nepriateľské médiá," poznamenal po tom, čo reportérke rozhlasovej siete AURN April Ryanovej, ktorá mu chcela položiť otázku, nariadil, aby si sadla.Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie