Biskup kritizuje mediálne vystupovanie supsendovaných kňazov, kritizujúcich celibát Foto: FB M. Lajcha

Biskup kritizuje mediálne vystupovanie supsendovaných kňazov, kritizujúcich celibát

14.01.2019 14:12 | Tlač | mk

Na jeseň minulého roka banskobystrický biskup suspendoval dvoch kňazov Michala Lajchu a Petra Baláža.

 

Michal Lajcha sa v médiách zviditeľnil najprv svojim tetovaním, keď na facebooku zverejnil svoju fotku s nápisom zo žalmu: „I keby som mal ísť tmavou dolinou, nebudem sa báť zlého, lebo ty si so mnou.“  A potom knihou s názvom Tragédia celibátu – Mŕtva manželka, ktorú napísal spoločne s Balážom. V knihe, v ktorej nazvali celibát hnisajúcou ranou cirkvi, chcú bojovať za dobrovoľný celibát a svätenie ženatých mužov. 

Na konci roka Lajcha poskytol viacero rozhovorov, napríklad televízii Markíza, TA3 či TV Pravda, kde kritizoval celibát, ale aj to, že bol on a Baláž z cirkvi supsendovaní. „Viem o takých kňazoch, ktorí aj slúžia sväté omše opití, tak tí častokrát suspendovaní nie sú. Tí, ktorí, s prepáčením, vykrikujú po ľuďoch, po svojich veriacich, po ženách, konkrétne prípady viem, nemôžem a nechcem menovať, že tak by ste sa ani k psovi nesprávali … a tých akoby nikto nerieši, ale to, keď niekto, ako my, vydáme teologické dielo a dielo, ktoré sa opiera o Sväté Písmo, tak to je problémom,“ povedal Lajcha napríklad v TA3 a dodal aj to, že si je vedomý, že bez povolenia biskupa nemá kňaz vystupovať v médiách. „Samozrejme, vystupovanie v médiách máme zakázané, bez súhlasu biskupa v médiách vystupovať nemôžeme… To som porušil, slobodne, vedome, dobrovoľne, asi 40- až 50-krát.“

Banskobystrický biskup teraz ostro kritizuje mediálne vystúpenia oboch kňazov. „Konanie týchto kňazov nie je možné prehliadať, lebo svoje názory šíria ďalej (knihy - vedecká a populárna verzia, mediálne vystúpenia…). Obaja verejne odmietajú ten celibát, ktorý je súčasťou platnej disciplíny kňazov Rímskokatolíckej cirkvi. Preto prišli o právoplatné poslanie (menovanie) a museli byť odvolaní z pastorácie,“ píše Biskupský úrad Banskej Bystrici.

„Nesúhlasíme ani so svojvoľným spôsobom mediálneho vystupovania kňazov, ktorí boli činní v pastoračnej službe. Na takéto mediálne vystupovanie nedostali poslanie. Právoplatné poslanie je podstatnou črtou dejín spásy aj základom Cirkvi – poslanie Božieho Syna, apoštolov, biskupov a ich pomocníkov kňazov," píše. Zároveň kritizuje názory Lajcha na celibát. "Rozhodovať o pravidlách celibátu nemôže kaplán, ani biskup, ani nejaký teológ. Môže o ňom rozhodnúť iba Svätý Otec, ktorý vystupuje ako viditeľný zástupca Ježiša Krista,“ dodáva Biskupský úrad. „Náš biskupský úrad nechce v médiách reagovať na podnety a otázky, ktoré vyvoláva necirkevné správanie spomínaných kňazov. Nepokladá to za vhodné. Okrem toho by to mohlo týmto kňazom brániť v ceste obrátenia a návratu. Cirkev im necháva otvorené dvere a radšej strpí, že ju neobjektívne kritizujú,“ píše úrad, ktorý zároveň zverejňuje podrobné informácie o dôvodoch celibátu pre rímskokatolíckych kňazov. „Niekoľkostranovú informáciu vám dávame k dispozícii v prílohe, ale nie preto, aby sme niekoho umlčali. Informácia môže poslúžiť tým, ktorí chcú v pokoji spoznať dôvody i cieľ nášho celibátu.“

pošli na vybrali.sme.sk


Danšari. Spoznajte umenie upratovať

1. Danšari. Spoznajte umenie upratovať

Danšari je japonské umenie upratovať, ktoré ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Výborne ho popísala a ponúkla aj množstvo tipov Hideko Jamašitová v knihe Danšari – umenie upratovať.

Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

2. Minulý rok opäť klesol predaj slovenských novín

Vydavatelia vlani zaznamenali nižší predaj tlačeného vydania novín. Predaný náklad klesol oproti predchádzajúcemu roku každému z piatich sledovaných celoštátnych denníkov.

RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

3. RTVS odvysiela špeciálne vydanie Reportérov (VIDEO)

Od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynie vo štvrtok 21. februára presne rok.

Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

4. Markíza odvysiela duel Mistríka so Šefčovičom (VIDEO)

Televízia vysvetľuje, prečo v dueli nepočítala so Zuzanou Čaputovou.

Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

5. Křetinský s Tkáčom kúpili za 52 miliónov známe časopisy vo Francúzsku

Spoločnosť Czech Media Invest (CMI), ktorú spoluvlastnia hlavne český miliardár Daniel Křetínský a Patrik Tkáč z J&T, dokončila nákup francúzskych časopisov mediálnej skupiny Lagardère za 52 miliónov eur. Súčasťou kúpy je licencia na značku módneho magazínu Elle pre Francúzsko.

Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

6. Fico opäť zaútočil na novinárov: Vy ste najväčší zločinci na svete! (VIDEO)

Národná rada dnes opätovne nezvolila žiadnych kandidátov na sudcov Ústavného súdu a súd sa tým stane nefunkčným.

eKasa prichádza na Slovensko

7. eKasa prichádza na Slovensko

Od 1. apríla vstúpi do platnosti nová povinnosť pre podnikateľov vo forme eKasy s online pripojením do systému finančnej správy. Štátu má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a podnikateľom zjednodušenie komunikácie so štátom a potenciál pre inovácie. Nové riešenia pokladníc okrem online pripojenia majú priniesť mnohé vlastnosti, ktoré podnikateľom môžu uľahčiť život. Všetky bločky z pokladníc budú po novom obsahovať aj QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní overiť pravosť a platnosť pokladničného dokladu.

Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

8. Komisia: Bývalý prorektor Univerzity Karlovej sa v textoch dopustil plagiátorstva

Bývalý prorektor Univerzity Karlovej v Prahe Martin Kovář sa podľa etickej komisie Filozofickej fakulty UK dopustil plagiátorstva. Na rokovaní akademického senátu Filozofickej fakulty UK to uviedla členka komisie Olga Lomová.

Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

9. Cestovateľ Miroslav Zikmund oslavuje 100 rokov, na všetky miesta by sa vrátil opäť (VIDEO)

Cestovatelskou legendou se už za života stala dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila bývalé Československo a vozy Tatra a mimo jiné dojednala i zakázky pro československý průmysl.

O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

10. O 100 dní budú Eurovoľby - kampaň prináša súťaž, špeciálnu schránku aj časomieru

Len niekoľko týždňov po prezidentských voľbách čakajú Slovensko ďalšie dôležité voľby – voľby do Európskeho parlamentu. Voliči na Slovensku budú v sobotu 25. mája 2019 vyberať 14 zástupcov do Európskeho parlamentu.

Najčítanejšie