Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu Foto: Luboš Pilc, Pravda

Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

19.02.2019 22:08 | Tlač | ČTK, mk

Český senátor a miliardár Ivo Valenta prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu. ČTK dnes povedal, že sa pre prevod rozhodol kvôli dedičskému usporiadaniu majetku.

 

Valentovi patrí napríklad lotériová spoločnosť Synot Tip a väčšinový podiel vo firme Our Media, pod ktorú spadajú portály Parlamentné listy (česká a slovenská verzia), regionálne televízie, Nakladateľstvo Olympia a slovenských denník Pravda vrátane jeho internetovej verzie.

"Kroky, týkajúce sa prevodu môjho majetku do zvereneckého fondu, som už urobil. Trustový fond bude založený približne v druhej polovici mesiaca marca," povedal Valenta. Dodal, že dôvodom nie je český zákon o konflikte záujmov, ktorý zakázal vrcholným politikom vlastniť médiá a priniesol aj ďalšie obmedzenia ohľadom ich podnikania.

Kvôli podozreniu z Valentovho konfliktu záujmov podala česká pobočka organizácie Transparency International v polovici decembra podnet. Valenta podľa nej porušuje zákon tým, že prostredníctvom iných spoločností ovláda regionálnu televíziu TV Brno 1. Valenta tvrdenia organizácie už skôr odmietol. Poukazuje na to, že v zlínskom krajskom a mestskom zastupiteľstve vykonáva funkciu ako „neuvoľnený“, teda neplatený člen.

Ustanovenie novely zvané "lex Babiš" nepôsobí spätne. Senátorom je Valenta od jesene 2014, do zastupiteľstva Zlínskeho kraja bol zvolený o dva roky neskôr. V čase účinnosti novely zákona o konflikte záujmov sa Valenta stal zástupcom mesta Zlína, a to na jeseň 2018.

V minulom rebríčku 80 najbohatších Čechov, ktorý zverejnil časopis Forbes, patrilo Valentovi 51. miesto s majetkom 4,4 miliardy korún. Oproti predchádzajúcemu vydaniu rebríčka senátorovej imanie vzrástlo o 1,1 miliardy Sk, teda zhruba o tretinu.

"Pre tento krok (prevod majetku do zvereneckého fondu) som sa rozhodol výhradne kvôli dedičskému usporiadanie majetku. Táto možnosť, ktorú ponúka zákon, je optimálna v prípade, keď majiteľ spoločností chce, aby vybudované firmy a majetok zostali zachované ako celok aj do budúcnosti a neboli atomizované, "povedal Valenta. Ak sa rozhodne k obhajobe senátneho mandátu na Uherskohradišťsku v budúcom roku, prestane sa, ako uviedol, venovať podnikateľským aktivitám, ktoré by mohli spôsobiť konflikt záujmov.

pošli na vybrali.sme.sk


Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

1. Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

Prvé povolebné diskusie po voľbách do Európskeho parlamentu nie sú v sobotu, ako tradične po rôznych voľbách, ale až v nedeľu, keď sa končia voľby vo všetkých štátoch EU.

Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

2. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

3. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

4. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

5. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

6. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

7. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

8. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

9. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

10. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

Najčítanejšie