Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu Foto: Luboš Pilc, Pravda

Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

19.02.2019 22:08 | Tlač | ČTK, mk

Český senátor a miliardár Ivo Valenta prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu. ČTK dnes povedal, že sa pre prevod rozhodol kvôli dedičskému usporiadaniu majetku.

 

Valentovi patrí napríklad lotériová spoločnosť Synot Tip a väčšinový podiel vo firme Our Media, pod ktorú spadajú portály Parlamentné listy (česká a slovenská verzia), regionálne televízie, Nakladateľstvo Olympia a slovenských denník Pravda vrátane jeho internetovej verzie.

"Kroky, týkajúce sa prevodu môjho majetku do zvereneckého fondu, som už urobil. Trustový fond bude založený približne v druhej polovici mesiaca marca," povedal Valenta. Dodal, že dôvodom nie je český zákon o konflikte záujmov, ktorý zakázal vrcholným politikom vlastniť médiá a priniesol aj ďalšie obmedzenia ohľadom ich podnikania.

Kvôli podozreniu z Valentovho konfliktu záujmov podala česká pobočka organizácie Transparency International v polovici decembra podnet. Valenta podľa nej porušuje zákon tým, že prostredníctvom iných spoločností ovláda regionálnu televíziu TV Brno 1. Valenta tvrdenia organizácie už skôr odmietol. Poukazuje na to, že v zlínskom krajskom a mestskom zastupiteľstve vykonáva funkciu ako „neuvoľnený“, teda neplatený člen.

Ustanovenie novely zvané "lex Babiš" nepôsobí spätne. Senátorom je Valenta od jesene 2014, do zastupiteľstva Zlínskeho kraja bol zvolený o dva roky neskôr. V čase účinnosti novely zákona o konflikte záujmov sa Valenta stal zástupcom mesta Zlína, a to na jeseň 2018.

V minulom rebríčku 80 najbohatších Čechov, ktorý zverejnil časopis Forbes, patrilo Valentovi 51. miesto s majetkom 4,4 miliardy korún. Oproti predchádzajúcemu vydaniu rebríčka senátorovej imanie vzrástlo o 1,1 miliardy Sk, teda zhruba o tretinu.

"Pre tento krok (prevod majetku do zvereneckého fondu) som sa rozhodol výhradne kvôli dedičskému usporiadanie majetku. Táto možnosť, ktorú ponúka zákon, je optimálna v prípade, keď majiteľ spoločností chce, aby vybudované firmy a majetok zostali zachované ako celok aj do budúcnosti a neboli atomizované, "povedal Valenta. Ak sa rozhodne k obhajobe senátneho mandátu na Uherskohradišťsku v budúcom roku, prestane sa, ako uviedol, venovať podnikateľským aktivitám, ktoré by mohli spôsobiť konflikt záujmov.

pošli na vybrali.sme.sk


Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

1. Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa už v prvej televíznej debate po sobotňajšom prvom kole volieb prezidenta vymedzil voči právničke Zuzane Čaputovej, s ktorou bude 30. marca súperiť o hlasy voličov v druhom kole volieb.

V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

2. V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

V nedeľu ráno pokračujú televízie ale aj vieceré spravodajské médiá so špeciálnym vysielaním k prezidentským voľbám.

Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

3. Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

Dnes, v deň volieb, denník SME na titulnej strane tlačeného vydania uverejnil ilustračný volebný lístok, ktorý sa nezhodoval s originálnym volebným lístkom.

Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

4. Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

Francúzska módna značka Louis Vuitton stiahne zo svojej letnej pánskej kolekcie všetky modely, ktoré mali byť poctou zosnulému popovému spevákovi Michaelovi Jacsonovi.

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

5. Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára Tomasza Surdela, ktorý udalosti v juhoamerickej krajine monitoruje pre denník Gazeta Wyborcza.

Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

6. Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

Spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete musia dôraznejšie odstraňovať príspevky, ktoré šíria radikálne a násilnícke myšlienky.

Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

7. Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

 Anticenu Bludný balvan, kterou za matení veřejnosti a pavědu uděluje Český klub skeptiků Sisyfos, získali za loňský rok politici.

Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

8. Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

Prezidentské voľby sú jednou z hlavných politických udalostí roka. Televízie, rádiá ale aj spravodajské weby chystajú špeciálne spravodajstvo a volebné štúdiá.

Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

9. Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

V stredu večer pár hodín pred začiatkom moratória pred prezidentskými voľbami vystúpil premiér Peter Pellegrini v RTVS s mimoriadnym prejavom.

Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

10. Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák dnes odmietol informácie, že zhruba mesiac pred minuloročnou vraždou novinára Jána Kuciaka mu kontroverzný podnikateľ Marian Kočner písal o príprave likvidácie nemenovanej osoby. Kočnera polícia obvinila z objednania Kuciakovej vraždy, už skôr boli v kauze obvinené iné štyri osoby.

Najčítanejšie