Súd v Srbsku odsúdil policajných šéfov na 30 a 20 rokov za objednávku vraždy novinára Ilustr.foto: Polícia SR

Súd v Srbsku odsúdil policajných šéfov na 30 a 20 rokov za objednávku vraždy novinára

05.04.2019 13:40 | Tlač | ČTK

Súd v Srbsku dnes poslal na 20 a 30 rokov do väzenia štvoricu bývalých vedúcich pracovníkov štátnej polície (DB) kvôli vražde novinára a vydavateľa Slavka Ćuruviju. Informujú o tom tlačové agentúry s tým, že odsúdení majú právo sa odvolať.

 

Ćuruvija patril medzi známych kritikov niekdajšieho autoritárskeho prezidenta Slobodana Miloševiča.

Sudkyňa Snežana Jovanovičová povedala, že odsúdení boli uznaní vinnými z toho, že si vraždu objednali.

Bývalý šéf DB Radomir Marković má podľa rozsudku za mrežami stráviť tri desiatky rokov. Rovnako dlhý trest si má odpykať bývalý náčelník belehradského centra DB Milan Radonjić. Hlavného spravodajského inšpektora Ratka Romiča súd odsúdil k 20 rokom trestu odňatia slobody. Štvrtým obžalovaným je Miroslav Kurak, ktorý si má odpykať tiež dvadsaťročný trest. Je však na úteku a bol na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Marković si už vo väzení odpykáva 40-ročný trest za podiel na vražde bývalého srbského prezidenta Ivana Stamboliča z roku 2000 a pokusu o atentát na opozičného politika Vuka Draskovića z roku 1999. Drašković vtedy vyviazol len so zraneniami, ale štyria ďalší ľudia prišli o život.

Ćuruvija bol zavraždený 11. apríla 1999 pred svojím domom, keď sa vracal z prechádzky. Podľa policajných záznamov a svedeckých výpovedí na neho dvaja doposiaľ neznámi maskovaní útočníci vystrelili štyri rany zozadu a zasiahli ho do hlavy a do srdca. Stalo sa to krátko po tom, čo Severoatlantická aliancia začala nálety na Srbsko s cieľom prinútiť ho stiahnuť jednotky z jeho vtedajšej provincie Kosovo. Ćuruvija vtedy ostro kritizoval Miloševičov režim. Novinárova rodina obvinila niekdajšieho srbského prezidenta, že vraždu si objednal on osobne.

Agentúry pripomínajú, že ide o prvý rozsudok, aký kedy v Srbsku padol v súvislosti s vraždou novinára. Súdny proces bol považovaný za dôležitý krok vo vyrovnávaní sa Srbska sa zločinmi spáchanými počas Miloševičovej éry.

pošli na vybrali.sme.sk


Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

1. Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spúšťajú spoločnú akciu - roadshow s názvom "Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ".

Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

2. Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

Internetový gigant Facebook v prvom štvrťroku tohto roka celosvetovo zrušil mnoho falošných užívateľských účtov a celkom osem koordinovaných sietí s pôvodom napríklad v Severnom Macedónsku, Kosove či v Rusku.

Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

3. Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

Prezident Andrej Kiska dnes zverejnil stanovisko, v ktorom reagoval na informácie o tom, ako dal Marian Kočner sledovať viacerých známych novinárov a ich rodiny.

Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

4. Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

Na sociálnych sieťach známych influencerov a youtuberov pribudli neobvyklé videá, fotky a statusy, v ktorých známe tváre nepromujú žuvačky, nápoje, či aplikácie, ale mladým vysvetľujú, prečo je dôležité ísť k eurovoľbám.

K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

5. K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

K zodpovednosti za vraždu novinárky Lýry McKeeovej pri nepokojoch v severoírskom meste Londonderry sa dnes prihlásila radikálna republikánska organizácie Nová IRA.

PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

6. PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

Európsky parlament zverejnil štvrtú a poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia 751 poslaneckých kresiel v povolebnom pléne EP založenú na vnútroštátnych prieskumoch.

MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

7. MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

Spoločnosť Orange Slovensko, ktorá je oficiálnym partnerom MS v hokeji 2019, prichádza s novou imidžovou kampaňou. Odohráva sa v prostredí bratislavskej školy, kde vládne šikana. Deťom pri nej pomáha súdržnosť a vzájomná pomoc, ktoré poznajú zo športu.

Kniha, ktorá letí už desaťročia

8. Kniha, ktorá letí už desaťročia

Jeden z najpopulárnejších amerických povojnových románov. Klasika modernej literatúry, ktorú si treba prečítať. Román Kto chytá v žite je svetový fenomén. Salinger ho napísal ešte v roku 1951, no odvtedy ho preložili do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh.

Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

9. Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

Bulharský súd dnes poslal na 30 rokov za mreže vraha novinárky Viktorie Marinovovej.

Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

10. Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

Vo veku 91 rokov zomrel skladateľ filmovej hudby Martin Böttcher, oznámila dnes agentúre DPA jeho dcéra Betsy Schlüterová. Skladateľ zomrel v noci z piatka na sobotu.

Najčítanejšie