World Press Photo vyhrala fotka malej utečenkyne

World Press Photo vyhrala fotka malej utečenkyne

12.04.2019 08:19 | Tlač | ČTK

 Víťazom tohtoročného ročníka prestížnej fotografickej súťaže World Press Photo je snímka plačúceho dievčatka z Hondurasu zadržaného s matkou na hranici s USA od fotografa Johna Moorea.

 

Víťazný snímok zachytáva dvojročnú Yanelu Sánchezovú a jej matkou Sandrou, pri zadržaní na hranici s USA vlani 12. júna. Fotografia vyvolala hlasnú diskusiu o tvrdej migračnej politike prezidenta Dondal Trumpa, ktorá zahŕňala aj rozdeľovanie rodín migrantov. Časopis Time fotografiu uverejnil na prednej strane, čo vyvolalo pobúrenie nad Trumpovou politikou rozdeľovania rodín migrantov. Otec dvojročného dievčatka neskôr britskému časopisu Daily Mail povedal, že jeho dcéra nebola oddelená od matky, ale boli držané spoločne. Time si však za zverejnením snímky stál s tým, že fotografie zachytáva, čo "je v súčasnej chvíli v stávke". V dôsledku hlasnej vlny kritiky Trump nakoniec ešte vlani v júni politiku rozdeľovania rodín migrantov na južnej hranici ukončil.

 

Fotograf Moore spolupracuje s agentúrou Getty Images.

Nominované a víťazné fotky sú na https://www.worldpressphoto.org/.

Výherca hlavnej ceny dostane 10.000 eur a víťazné snímky budú k videniu na výstavách v mnohých krajinách. Súťaže sa zúčastnilo asi 4700 fotografov s takmer 80.000 snímkami.

Tento rok sa v súťaži umiestnil v športovej kategórii tiež český fotograf Michael Hanke so sériou snímok českého šampióna v Parabox Zdeňka Šafránka, ktorý tiež reprezentoval Česko vo sledge hokeji na paralympijských hrách a jazdí aj na handbiku.

Hanke, ktorého fotopríbeh skončil v kategórii druhý, ČTK povedal, že je s výsledkom úplne spokojný. Snímka sa podľa neho objaví na asi 110 výstavách po celom svete a snáď podľa neho povzbudí napríklad tie, ktorým sa podobná vec stala, pretože ukazujú, že sa dá žiť plnohodnotný život aj cez zdravotné prekážky. Hanke tiež zdôraznil, že World Press Photo si udržuje prestíž okrem iného tým, že vyhrávajú fotografie s poslaním.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie