Polícia v Severnom Írsku zatkla štyroch mužov kvôli vražde novinárky Foto: FB L.K.

Polícia v Severnom Írsku zatkla štyroch mužov kvôli vražde novinárky

09.05.2019 19:29 | Tlač | ČTK

Polícia v severoírskom meste Londonderry dnes ráno zatkla štyroch mužov v súvislosti s vyšetrovaním nepokojov, počas ktorých bola zavraždená mladá novinárka Lyra McKeeová.

 

K zodpovednosti za jej vraždu sa už skôr prihlásila radikálna republikánska organizácie Nová IRA. S odvolaním sa na vyjadrenie miestnej polície o tom informovala agentúra AFP.

Polícia vykonala štyri domové prehliadky a zatkla muža vo veku 15, 18, 38 a 51 rokov. Zatknutí sú teraz vo väzbe a vyšetrovatelia ich vypočúvajú.

V súvislosti so smrťou novinárky už skôr policajti vypočuli dvoch mužov a jednu ženu, nakoniec ich prepustili.

McKeeová zomrela kvôli zraneniam, ktoré utrpela po tom, čo jeden z účastníkov aprílových nepokojov v Londonderry začal strieľať na zasahujúcu policajtov. Novinárka pritom protesty iba pozorovala.

Organizácia Nová IRA vo svojom vyhlásení zverejnenom 23. apríla v írskom denníka The Irish Times uviedla, že McKeeová zomrela preto, že "stála na strane nepriateľov", čím má na mysli políciu.

Smrť novinárky podľa AFP oživila spomienky na obdobie konfliktu v Severnom Írsku, kedy pri stretoch republikánskych nacionalistov, požadujúcich jednotné Írsko, a unionistov, ktorí boli pre zotrvanie Severného Írska v Spojenom kráľovstve, zomrelo asi 3500 ľudí. Spor sa podarilo utíšiť po desiatkach rokov takzvanou Veľkopiatkovou dohodou v roku 1998, ktorú však Nová IRA odmieta.

Vražda novinárky nasledovala po výbuchu auta v Londonderry z tohtoročného januára, z ktorého polícia tiež viní túto radikálnu organizáciu. Podľa agentúry Reuters podobné činy vyvolávajú obavy, že malé ozbrojené skupiny zneužívajú politické vákum v Severnom Írsku a napätie spôsobené rozhodnutím Británie opustiť Európsku úniu.

pošli na vybrali.sme.sk


Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

1. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

2. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

3. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

4. Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý sa preslávil fotkou osamoteného muža, ako stojí proti kolóne tankov. Informoval o tom dnes server BBC News.

Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

5. Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

Poukazovanie na klimatické zmeny, boj proti fast fashion, zhromaždenia na námestiach... Spoločným menovateľom všetkých revolučných aktivít sú mladí ľudia. Oni sú mnohokrát zodpovednejší voči svetu ako ich rodičia, ktorí pod tlakom povinností na mnoho vecí rezignovali. Mladí sú často zodpovednejší ako dospelí. Preto by nemali mať „detský účet“, zaslúžia si mať svoj účet navždy zadarmo. Taký je odkaz 365 banky v jej prvej kampani zameranej na študentov.

Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

6. Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

Dezinformácie a nárast nedôvery v očkovanie patrí k zásadným rizikám ohrozujúcim zdravie a životy ľudí na všetkých kontinentoch.

Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

7. Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

 Mediální dům Mafra se s konečnou platností nemusí omlouvat ani vyplácet odškodnění bývalému ministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS).

Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

8. Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

Vydavateľstvo Petit Press, ktoré v regiónoch okrem týždenníkov MY a  denníka Korzár, vydáva aj schránkové tituly ECHO, kupuje tretiu najväčšiu sieť schránkových novín na Slovensku - Pardon. O akvizícii informuje vydavateľstvo tlačovou správou.

Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

9. Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

Americká spoločnosť Twitter prevádzkujúca rovnomennú sociálnu sieť zablokovala účty vodcovi kubánskych komunistov Raúlovi Castrovi, jeho dcére Mariele a tiež desiatkam novinárom zo štátnych médií.

Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

10. Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané studentský Oscar.

Najčítanejšie