Polícia v Severnom Írsku zatkla štyroch mužov kvôli vražde novinárky Foto: FB L.K.

Polícia v Severnom Írsku zatkla štyroch mužov kvôli vražde novinárky

09.05.2019 19:29 | Tlač | ČTK

Polícia v severoírskom meste Londonderry dnes ráno zatkla štyroch mužov v súvislosti s vyšetrovaním nepokojov, počas ktorých bola zavraždená mladá novinárka Lyra McKeeová.

 

K zodpovednosti za jej vraždu sa už skôr prihlásila radikálna republikánska organizácie Nová IRA. S odvolaním sa na vyjadrenie miestnej polície o tom informovala agentúra AFP.

Polícia vykonala štyri domové prehliadky a zatkla muža vo veku 15, 18, 38 a 51 rokov. Zatknutí sú teraz vo väzbe a vyšetrovatelia ich vypočúvajú.

V súvislosti so smrťou novinárky už skôr policajti vypočuli dvoch mužov a jednu ženu, nakoniec ich prepustili.

McKeeová zomrela kvôli zraneniam, ktoré utrpela po tom, čo jeden z účastníkov aprílových nepokojov v Londonderry začal strieľať na zasahujúcu policajtov. Novinárka pritom protesty iba pozorovala.

Organizácia Nová IRA vo svojom vyhlásení zverejnenom 23. apríla v írskom denníka The Irish Times uviedla, že McKeeová zomrela preto, že "stála na strane nepriateľov", čím má na mysli políciu.

Smrť novinárky podľa AFP oživila spomienky na obdobie konfliktu v Severnom Írsku, kedy pri stretoch republikánskych nacionalistov, požadujúcich jednotné Írsko, a unionistov, ktorí boli pre zotrvanie Severného Írska v Spojenom kráľovstve, zomrelo asi 3500 ľudí. Spor sa podarilo utíšiť po desiatkach rokov takzvanou Veľkopiatkovou dohodou v roku 1998, ktorú však Nová IRA odmieta.

Vražda novinárky nasledovala po výbuchu auta v Londonderry z tohtoročného januára, z ktorého polícia tiež viní túto radikálnu organizáciu. Podľa agentúry Reuters podobné činy vyvolávajú obavy, že malé ozbrojené skupiny zneužívajú politické vákum v Severnom Írsku a napätie spôsobené rozhodnutím Británie opustiť Európsku úniu.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie