Víťaza World Press Photo podozrievajú z podvodu

Víťaza World Press Photo podozrievajú z podvodu

15.05.2013 15:58 | Tlač | mk

Prestížnu World Press Photo tento rok vyhral fotograf Paul Hansen s emotívnym záberom: príbuzní nesú mŕtve deti po bombovom útoku. Špecialisti zistili, že fotografia nie je úplne autentická. Víťaz možno príde o prvenstvo.

 

 

Víťazná fotka vznikla v novembri 2012 v Gaze po raketovom útoku Izraelčanov. Fotograf na naj zachytil dav, kde muži nesú na rukách dve mŕtve deti na pohreb do mešity, súrodencov dvojročnú Suhajb Hidžáz a jej o rok staršieho brata Mohammada, ktoré sa stali obeťou útoku. O pochybnostiach píše Reflex.cz.

Švédsky fotograf Paul Hansen urobil fotku pre noviny Dagens Nyheter. "Sila záberu spočíva v kontraste hnevu a smútku dospelých zo straty nevinných detí," povedala o víťaznej fotografii členka poroty Mayu Mohan pre Reuters po vyhlásení výsledkov. Práve snaha o kontrast tieňov môže byť pre prvenstvo osudná.

Po troch mesiacoch od udelenia ceny sa totiž objavili pochybnosti. Odborníci z webu extremetech.com pri podrobnejšej analýze fotografie zistili, že je zložená z troch vrstiev, poskladaných na seba tak, aby vznikol jeden pôsobivý záber.

Pôvodná fotografia, ktorá vyšla v novinách v roku 2012

Analýza chybovosti fotografie. Svetlé plochy upozorňujú na zmeny na fotografii. Extremetech.com

"Uvedomil si, že najlepšia fotografia je, keď je príliš tmavá a plná tieňov, tak sa rozhodol spojiť niekoľko dokopy a osvetliť tiene," píše Extremetech.com.

Paul Hansen pre austrálsky news.com.au povedal približne to isté, že použil iba bežné postprodukčné techniky na "tónovanie a vyváženie svetelnosti." Tvrdí, že použil iba jednu fotografiu, ktorú niekoľkokrát navrstvili vlastnými kópiami.

Víťazný snímok

Podľa bývalého člena poroty Nicka Dunmura, ktorého cituje Reflex, je úplne jasne vidieť rozdiel medzi fotkou, ktorá vyšla v fotografovom denníku v novembri, a fotkou, ktorá vyhrala cenu: "Toto už vyzerá ako ilustrácia."

Fotografie sa pravidelne dodatočne upravujú, no v každej redakcii majú iné hranice, kam sa pri úprave môže zájsť. Podľa kódexu World Press Photo obsah fotografie nesmie byť pozmenený. Fotky sa môžu "vylepšovať", nesmú sa ale "sfalšovať," hranice pri takýchto pravidlách sa hľadajú ťažko.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie