Víťaza World Press Photo podozrievajú z podvodu

Víťaza World Press Photo podozrievajú z podvodu

15.05.2013 15:58 | Tlač | mk

Prestížnu World Press Photo tento rok vyhral fotograf Paul Hansen s emotívnym záberom: príbuzní nesú mŕtve deti po bombovom útoku. Špecialisti zistili, že fotografia nie je úplne autentická. Víťaz možno príde o prvenstvo.

 

 

Víťazná fotka vznikla v novembri 2012 v Gaze po raketovom útoku Izraelčanov. Fotograf na naj zachytil dav, kde muži nesú na rukách dve mŕtve deti na pohreb do mešity, súrodencov dvojročnú Suhajb Hidžáz a jej o rok staršieho brata Mohammada, ktoré sa stali obeťou útoku. O pochybnostiach píše Reflex.cz.

Švédsky fotograf Paul Hansen urobil fotku pre noviny Dagens Nyheter. "Sila záberu spočíva v kontraste hnevu a smútku dospelých zo straty nevinných detí," povedala o víťaznej fotografii členka poroty Mayu Mohan pre Reuters po vyhlásení výsledkov. Práve snaha o kontrast tieňov môže byť pre prvenstvo osudná.

Po troch mesiacoch od udelenia ceny sa totiž objavili pochybnosti. Odborníci z webu extremetech.com pri podrobnejšej analýze fotografie zistili, že je zložená z troch vrstiev, poskladaných na seba tak, aby vznikol jeden pôsobivý záber.

Pôvodná fotografia, ktorá vyšla v novinách v roku 2012

Analýza chybovosti fotografie. Svetlé plochy upozorňujú na zmeny na fotografii. Extremetech.com

"Uvedomil si, že najlepšia fotografia je, keď je príliš tmavá a plná tieňov, tak sa rozhodol spojiť niekoľko dokopy a osvetliť tiene," píše Extremetech.com.

Paul Hansen pre austrálsky news.com.au povedal približne to isté, že použil iba bežné postprodukčné techniky na "tónovanie a vyváženie svetelnosti." Tvrdí, že použil iba jednu fotografiu, ktorú niekoľkokrát navrstvili vlastnými kópiami.

Víťazný snímok

Podľa bývalého člena poroty Nicka Dunmura, ktorého cituje Reflex, je úplne jasne vidieť rozdiel medzi fotkou, ktorá vyšla v fotografovom denníku v novembri, a fotkou, ktorá vyhrala cenu: "Toto už vyzerá ako ilustrácia."

Fotografie sa pravidelne dodatočne upravujú, no v každej redakcii majú iné hranice, kam sa pri úprave môže zájsť. Podľa kódexu World Press Photo obsah fotografie nesmie byť pozmenený. Fotky sa môžu "vylepšovať", nesmú sa ale "sfalšovať," hranice pri takýchto pravidlách sa hľadajú ťažko.

pošli na vybrali.sme.sk


Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

1. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

2. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

3. Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

Pápež František dnes vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi, ktorí sú v ťažkej situácii, ale už im nie je venovaná pozornosť.

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

4. Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

5. Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských štátoch EÚ uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája, na Slovensku prebehnú 25. mája.

Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

6. Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

nemecké médiá zverejnili sedemhodinový tajný videozáznam.

Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

7. Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

Nenechajte si ujsť najväčší herný festival spolu s pop-kultúrnym podujatím Y-CON a stretnite špeciálneho hosťa Vladimíra Furdíka alias Night Kinga z Game of Thrones.

Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

8. Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

V roku 1952 jedenásťročný Jozef Galus krátko pred obedom plával na drevenej doske v rieke Morava v blízkosti hradu Devín. Aj keď bolo zjavné, že je to dieťa, pohraničná hliadka začala strieľať. Na chlapca, ktorého možno len odvial prúd, hliadka strieľala z guľometu, samopalov a niekoľkých pušiek. Len z guľometu bolo proti nemu vystrelených 140 nábojov. Zabili ho za pár sekúnd. Ľudia, spoluzodpovední za tieto zločiny, ich doposiaľ pravidelne oslavovali s heslom "Neprejdú"- v uniformách, so symbolmi totalitného režimu, zbraňami - a to v priestoroch mesta. Pokračovanie.

V súvislosti s kauzou sledovania novinárov vykonáva NAKA prehliadku známeho baru v Bratislave (FOTO)

9. V súvislosti s kauzou sledovania novinárov vykonáva NAKA prehliadku známeho baru v Bratislave (FOTO)

V súvislosti s kauzou prenasledovania novinárov NAKA dnes od 09.05 v Bratislave na ulici Panenska č. 28 vykonáva prehliadku nebytových priestovo v bare Next Apache.

Najčítanejšie