V súvislosti s vraždou Kuciaka chceli zadržať aj Norberta Bödöra Foto: SaS

V súvislosti s vraždou Kuciaka chceli zadržať aj Norberta Bödöra

06.08.2019 14:16 | Tlač | mk

Dozorujúci prokurátori príkaz na zadržanie pár minút po vydaní zrušili.

 

Koncom novembra minulého roka sa vyšetrovací tím vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rozhodol, že pre dôvodné podozrenia zo spáchania trestného činu zadrží nitrianského podnikateľa Norberta Bödöra. Nadácia Zastavme korupciu sa aktuálne dozvedela, že okolo jeho zadržania sa diali veľmi zvláštne veci. „Prokurátori aj polícia sa obávali najmä jeho možnej snahy ovplyvňovať svedkov. Prokurátori teda vydali príkaz na jeho zadržanie a vzápätí ho zrušili. Podľa informácií Nadácie išlo o odstup rádovo v minútach,“ píše Nadácia Zastavme korupciu v článku na webe Aktuality.sk.

To všetko sa udialo pred víkendom, v posledné novembrové dni. Nasledujúci pondelok sa Bödör, ktorý je synom majiteľa známej SBS Bonul, sám prihlásil na polícii.

„Zrušenie príkazu teda nemohlo súvisieť priamo s príchodom podnikateľa na políciu, lebo k tomu došlo až o niekoľko dní neskôr. Zadržanie tiež nepoužilo ako dôvod riziko úteku. To sa uvádza práve v prípadoch, ak ide o bohaté osoby, pre ktorých je veľmi ľahké rýchlo opustiť na dlhšiu dobu krajinu,“ píše Nadácia, podľa ktorej postup, keď sa príkaz na zadržanie takto rýchlo vezme späť, nie je bežný. „Prečo sa to udialo v tomto prípade, nie je doteraz jasné. Mohlo to súvisieť s tým, že sa podnikateľ o zámeroch tímu dozvedel.“

Odporúčame aj: Bödör, ktorého chcela NAKA zadržať v prípade Kuciakovej vraždy, sa údajne tiež podieľal na sledovaní novinárov

Okrem zrušenia zadržania stopli ale prokurátori podľa informácií Nadácie aj všetky úkony súvisiace s danou osobou.

Prokuratúra aj polícia okolnosti nechceli podľa Nadácie komentovať.

Podľa komunikácie medzi Bödörom a väzobne stíhaným Mariánom Kočnerom, ktorú zverejnil Denník N, mali obaja veľký vplyv na polícii aj prokuratúre. Zavraždený novinár Ján Kuciak písal o kauzách Kočnera ale sj o prepojení Bödöra mladšieho na manželku bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Roberta Krajmera.

 

Norbert Bödör (tretí sprava), zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Mihálik (prvý sprava), Peter Brat (prvý zľava) a zápasník Attila Végh (druhý zľava). Foto – SaS

Otec Norberta Bödöra je rodinne prepojený s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom, na pokyn ktorého si mal pozerať bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Pavol Vorobjov v policajných databázach údaje o desiatkach novinárov.

Norbert Bödör pôsobil vo viac ako desiatich firmách. V posledných rokoch sa z väčšiny z nich oficiálne stiahol. Nadácia Zastavme korupciu na blogu na Denníku N upozornila na jeho neobvyklé podnikanie ale aj na to, ako sa jeho biznis partnerom darilo pri verejných zákazkách.

pošli na vybrali.sme.sk


Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

1. Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

Najlepšie platenou herečkou na svete sa tento rok rovnako ako minulý rok, stala Američanka Scarlett Johansson. Podľa rebríčka časopisu Forbes zverejneného v piatok si zarobila 56 miliónov dolárov.

Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

2. Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

Smartfóny v našich vreckách majú stále lepšie displeje, výkonnejší hardvér a silnejšie batérie. Bez veľkého preháňania sa dá povedať, že začínajú poriadne zatápať herným konzolám. 

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

3. Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

4. Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

Mnoho celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k obrovským lesným požiarom v Amazónii a vyzýva k boju za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.

Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

5. Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

V najnovšom vydaní týždenníka Trend vyšiel neobvyklý PR článok.

Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

6. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

7. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

8. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

9. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

10. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Najčítanejšie