Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO) Reprofoto FB Denník N

Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

19.08.2019 14:01 | Tlač | ČTK

Pri vyšetrovaní prípadu vraždy Jána Kuciaka boli získané poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov, oznámili dnes prokurátori špeciálnej prokuratúry na tlačovej besede.

 

Vrahom novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej bol zrejme jeden z obvinených Miroslav Marček, ktorý sa k činu počas vyšetrovania priznal a ktorého kriminalisti pôvodne označovali len za vodiča. Vyplýva to z dnešného vyhlásenia dvoch elitných prokurátorov, ktorí dohliadajú na vyšetrovanie minuloročnej dvojnásobnej vraždy. Vyšetrovatelia pôvodne za strelca považovali iného obvineného, ​​Tomáša Szabóa.

"Dôkazy nás oprávňujú k záveru, že strelcom-vrahom bol Miroslav M.," povedal jeden z dvojice prokurátorov, ktorí si neželali zverejniť svoje meno. Dodal však, že ohľadne priebehu vraždy ešte pretrvávajú isté pochybnosti. Vražednú upravenú zbraň polícia nenašla, zaistila ale jej pôvodnú hlaveň.

V prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej polícia už skôr obvinila päť osôb. Medzi nimi je aj kontroverzný podnikateľ Marian Kočner, ktorý si podľa vyšetrovateľov objednal vraždu Kuciaka. Podľa prokuratúry zatiaľ nie sú dôkazy pre obvinenie ďalších osôb. Vyšetrovanie prípadu vraždy, ktorá vlani vyústila v mohutné protivládne demonštrácie a k demisii premiéra Roberta Fica, prokuratúra očakáva tento rok na jeseň. Následne by mala byť podaná obžaloba.

Prokurátori bez bližších informácií tiež uviedli, že boli zistené poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov na rôznych úrovniach. Informácie zrejme pochádzajú z komunikácie, ktorú Kočner prostredníctvom mobilnej aplikácie Threema viedol s Alenou Zsuzsovou, takisto stíhanou okrem iného za vraždu Kuciaka.

Niektorí z obvinených z vraždy Kuciaka a Kušnírovej sú obvinení aj v prípadoch ďalších dvoch vrážd, a to podnikateľov Petera Molnára a bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Štyria z piatich obvinených z Kuciakovej vraždy čelia tiež obvineniu z prípravy vrážd bývalého ministra vnútra a spravodlivosti a terajšieho advokáta Daniela Lipšica a prokurátorov Petera Šufliarského a Maroša Žilinku.

"Ide o najmenej štyri dokonané vraždy a prípravy najmenej ďalších troch vrážd. Ide o prípad, ktorý je v dejinách slovenskej kriminalistiky výnimočný. Len zhodou náhod nedošlo (k pripravovaným vraždám)," uviedol prokurátor špeciálnej prokuratúry.

Prokurátori tiež obhajovali postup polície, ktorá vlani odobrala českej investigatívnej novinárke Pavle Holcovej mobilný telefón v rámci vyšetrovania Kuciakovej vraždy. "Postup orgánov činných v trestnom konaní bol plne legitímny a v súlade s právnymi predpismi. To potvrdil ústavný súd, ktorý odmietol ústavnú sťažnosť (Holcovej) ako zjavne neopodstatnenú," povedal prokurátor. Po kritike postupu kriminalistov voči Holcovej jej bol telefón podľa prokuratúry vrátený, bez toho, aby s ním bolo manipulované.

pošli na vybrali.sme.sk


Do online aukcie idú kostýmy a rekvizity z Priateľov

Do online aukcie idú kostýmy a rekvizity z Priateľov

Do aukcie ide prvýkrát viac ako 100 rekvizít, kostýmov a ďalších predmetov z obľúbeného amerického seriálu Priatelia, ktorý sa na obrazovkách prvýkrát objavil pred 25 rokmi.

Cez WhatsApp a Facebook sa šíria falošné poukazy na akcie

Cez WhatsApp a Facebook sa šíria falošné poukazy na akcie

Cez komunikačnú aplikáciu WhatsApp alebo sociálnu sieť Facebook sa k českým používateľom začali šíriť podvodné správy s poukazmi na akcie Tesca, Penny alebo Lidla.

Bezpečnostný analytik: Nezaheslovaný telefón je brána k vašim peniazom

Bezpečnostný analytik: Nezaheslovaný telefón je brána k vašim peniazom

„Hoci aplikácie mobilného bankovníctva sú zabezpečené, pri mobile bez bezpečnostných kódov sa vystavujete riziku, že sa potenciálny útočník dostane k ďalším informáciám, ktoré môže zneužiť,“ vysvetľuje v rozhovore PAVOL DRAXLER, odborník na kybernetickú bezpečnosť z Binary Confidence, člen Asociácie kybernetickej bezpečnosti.
Bezpečnosť v online priestore je stále aktuálnou témou. V uplynulých týždňoch v bankovom prostredí rezonovala napríklad legislatíva PSD2, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou platieb v internet bankingu, ako aj v mobile bankingu. Keďže práve prostredníctvom smartfónov sa odohráva aj veľa našich ďalších každodenných aktivít, je namieste rozprávať sa o bezpečnosti súvisiacej práve s mobilnými telefónmi. Aké všetky dáta môže útočník o mne zistiť alebo zneužiť, ak má môj telefón?

RTVS prináša hit z produkcie HBO: seriál Geniálna priateľka (VIDEO)

RTVS prináša hit z produkcie HBO: seriál Geniálna priateľka (VIDEO)

Knižná tetralógia Neapolská sága talianskej spisovateľky Eleny Ferrante, ktorá si pred pár rokmi podmanila svet, prichádza na televízne obrazovky.

Google spúšťa novú službu Google Stadia

Google spúšťa novú službu Google Stadia

Americká internetová spoločnosť Google dnes spúšťa streamovaciu hernú službu Stadia. Umožňuje hranie hier na vzdialených serveroch, takže jej užívatelia nepotrebujú výkonný počítač či hernú konzolu.

Jakubisko zverejnil prvú oficiálnu ukážku z novej Perinbaby (VIDEO)

Jakubisko zverejnil prvú oficiálnu ukážku z novej Perinbaby (VIDEO)

Po vyše dvoch rokoch náročnej práce s rozsiahlou filmovou produkciou režisér Juraj Jakubisko a spoločnosť Bontonfilm zverejnili prvé zábery z nového filmu s názvom Perinbaba a dva svety.

Na Malte zadržali podozrivého zo sprostredkovania vraždy novinárky

Na Malte zadržali podozrivého zo sprostredkovania vraždy novinárky

Maltská polícia zadržala muža, ktorého považuje za sprostredkovateľa vraždy novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informovala agentúra Reuters. Podľa denníka Times of Malta zadržaný ponúkol polícii spoluprácu výmenou za prezidentskú milosť. Novinárka, ktorá písala o korupcii vo vládnych kruhoch, zahynula pri výbuchu bomby vo svojom aute v októbri 2017.

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

4ka zahusťuje svoju sieť a pridáva nové lokality

Mobilný operátor 4ka pokračuje vo výstavbe vlastnej siete, od začiatku jesene pokryl viacero lokalít, napríklad obce Bystré, Gabčíkovo, Ihľany, Istebné, Lenartovce, Markušovce, Oslany, Rudňany, Svrčinovec či Zborov nad Bystricou. Ich obyvatelia tak môžu využívať už aj modernú LTE sieť operátora.

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

RTVS odvysiela špeciálne diskusie (VIDEO)

Pád totalitných režimov v bývalých krajinách sovietskeho bloku aj dôvody, ktoré k tomu viedli, rozoberie moderátor Peter Turčík v špeciálnej diskusii Pamäť na hojdačke, ktorú RTVS pripravila k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

O2: Slovensko pred rokom 89 je krajina, kam sa nechceme nikdy vrátiť

Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes.

Najčítanejšie