Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO) Reprofoto FB Denník N

Prokurátori vyzvali verejných činiteľov, ktorí s Kočnerom páchali trestnú činnosť, aby sa prihlásili (VIDEO)

19.08.2019 14:01 | Tlač | ČTK

Pri vyšetrovaní prípadu vraždy Jána Kuciaka boli získané poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov, oznámili dnes prokurátori špeciálnej prokuratúry na tlačovej besede.

 

Vrahom novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej bol zrejme jeden z obvinených Miroslav Marček, ktorý sa k činu počas vyšetrovania priznal a ktorého kriminalisti pôvodne označovali len za vodiča. Vyplýva to z dnešného vyhlásenia dvoch elitných prokurátorov, ktorí dohliadajú na vyšetrovanie minuloročnej dvojnásobnej vraždy. Vyšetrovatelia pôvodne za strelca považovali iného obvineného, ​​Tomáša Szabóa.

"Dôkazy nás oprávňujú k záveru, že strelcom-vrahom bol Miroslav M.," povedal jeden z dvojice prokurátorov, ktorí si neželali zverejniť svoje meno. Dodal však, že ohľadne priebehu vraždy ešte pretrvávajú isté pochybnosti. Vražednú upravenú zbraň polícia nenašla, zaistila ale jej pôvodnú hlaveň.

V prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej polícia už skôr obvinila päť osôb. Medzi nimi je aj kontroverzný podnikateľ Marian Kočner, ktorý si podľa vyšetrovateľov objednal vraždu Kuciaka. Podľa prokuratúry zatiaľ nie sú dôkazy pre obvinenie ďalších osôb. Vyšetrovanie prípadu vraždy, ktorá vlani vyústila v mohutné protivládne demonštrácie a k demisii premiéra Roberta Fica, prokuratúra očakáva tento rok na jeseň. Následne by mala byť podaná obžaloba.

Prokurátori bez bližších informácií tiež uviedli, že boli zistené poznatky o trestnej činnosti predstaviteľov štátnych orgánov na rôznych úrovniach. Informácie zrejme pochádzajú z komunikácie, ktorú Kočner prostredníctvom mobilnej aplikácie Threema viedol s Alenou Zsuzsovou, takisto stíhanou okrem iného za vraždu Kuciaka.

Niektorí z obvinených z vraždy Kuciaka a Kušnírovej sú obvinení aj v prípadoch ďalších dvoch vrážd, a to podnikateľov Petera Molnára a bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Štyria z piatich obvinených z Kuciakovej vraždy čelia tiež obvineniu z prípravy vrážd bývalého ministra vnútra a spravodlivosti a terajšieho advokáta Daniela Lipšica a prokurátorov Petera Šufliarského a Maroša Žilinku.

"Ide o najmenej štyri dokonané vraždy a prípravy najmenej ďalších troch vrážd. Ide o prípad, ktorý je v dejinách slovenskej kriminalistiky výnimočný. Len zhodou náhod nedošlo (k pripravovaným vraždám)," uviedol prokurátor špeciálnej prokuratúry.

Prokurátori tiež obhajovali postup polície, ktorá vlani odobrala českej investigatívnej novinárke Pavle Holcovej mobilný telefón v rámci vyšetrovania Kuciakovej vraždy. "Postup orgánov činných v trestnom konaní bol plne legitímny a v súlade s právnymi predpismi. To potvrdil ústavný súd, ktorý odmietol ústavnú sťažnosť (Holcovej) ako zjavne neopodstatnenú," povedal prokurátor. Po kritike postupu kriminalistov voči Holcovej jej bol telefón podľa prokuratúry vrátený, bez toho, aby s ním bolo manipulované.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie