Médiá získali dokumenty o tajných pracovných táboroch v komunistickej Číne (VIDEO) Reprofoto CBC News

Médiá získali dokumenty o tajných pracovných táboroch v komunistickej Číne (VIDEO)

25.11.2019 09:29 | Tlač | ČTK

Uniknuté dokumenty čínskej komunistickej strany ukazujú, že Čína zriadila predovšetkým pre Ujgurov, moslimskú menšinu žijúcu na severozápade krajiny, tábory určené na ideologickú indoktrináciu a prevýchovu.

Tvrdí to Medzinárodné združenie investigatívnych novinárov (ICIJ), na ktorého zistenia dnes upozorňujú svetové médiá, vrátane britskej BBC alebo denníka The Guardian, ktoré na vyšetrovaní spolupracovali.

Interný dokument z roku 2017 podľa denníka The Guardian potvrdzuje najrozsiahlejšiu hromadnú internáciu určitej etnicko-náboženskej menšiny od 2. svetovej vojny. Navyše podrobne popisuje, ako tábory, v ktorých je v provincii Sin-ťiang zadržiavaných najmenej milión ľudí, fungujú. Čína teraz publikované informácie označila za "výmysly", uviedol britský denník.

Dokumenty podľa ICIJ potvrdzujú množiace sa správy o tom, že Peking prevádzkuje tajné internačné tábory určené na nedobrovoľnú ideologickú prevýchovu.

Tábory podľa najnovších dôkazov majú strážne veže a sú vybavené kamerovými systémami, ktoré majú zamedziť útekom. Ujguri a ďalšie menšiny sú v zariadeniach hodnotení okrem iného na základe toho, ako ovládajú mandarínštinu, dominantnú verziu čínštiny, alebo či dodržiavajú prísne pravidlá týkajúce sa všedného života. Bodový systém sa vzťahuje aj na zvládanie "ideologickej premeny".

Tábory musí dodržiavať prísny systém "úplnej fyzickej a psychickej kontroly", každá budova musí byť obohnaná plotom a areál múrom, pri hlavnej bráne hliadkuje polícia, uvádza The Guardian. Chovanci môžu byť zadržaný neurčitú dobu, najmenej však rok, manuál popisuje, kedy ich môžu navštíviť príbuzní, či kedy je možné použiť toalety.

Čínu tento mesiac kritizoval napríklad americký minister zahraničia Mike Pompeo. Spojené štáty sú podľa neho znepokojené správami, že čínske úrady "obťažujú, zadržujú a nezákonne zatýkajú" rodinných príslušníkov ujgurských aktivistov, ktorí prešli internačnými tábormi v provincii Sin-ťiang.

Čína odmieta, že by s Ujgurmi zaobchádzala zle, a dianie v Sin-ťiang označuje za svoje vnútorné záležitosti. O táboroch hovorí ako o strediskách odborného vzdelávania, kam sú ľudia posielaní okrem iného na politickú prevýchovu v rámci boja proti extrémistickým ideológiám.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončení program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie