Za vraždu novinárky zaplatil podnikateľ údajne 450 tisíc eur Foto: Facebook D.C.

Za vraždu novinárky zaplatil podnikateľ údajne 450 tisíc eur

28.11.2019 15:27 | Tlač | ČTK, mk

Maltský podnikateľ Yorgen Fenech, ktorý bol minulý týždeň zatknutý v súvislosti s dva roky starou vraždou novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej, jej vrahom zaplatil 450.000 eur. Napísal to dnes server MaltaToday, podľa ktorého to vyplýva z policajných odposluchov.

 

V stredu ten istý server uviedol, že Fenech obvinil z podielu na zosnovaní vraždy novinárky bývalého šéfa úradu maltskej vlády Keitha Schembriho, čo ale úrady zatiaľ nepotvrdili.

Fenech aj Schembri, ktorý tento týždeň rezignoval na vedenie úradu vlády, vyšetrujú ako podozrivých v prípade vraždy novinárky, ktorá písala aj o korupcii vo vysokej maltskej politike. Fenech je vo väzbe, Schembri bol v stredu prepustený na kauciu.

Maltská investigatívna novinárka Caruanaová Galiziová zomrela v októbri 2017 pri výbuchu bomby v aute. Z nastraženia výbušniny do jej vozidla je obžalovaná trojica mužov - bratia Alfred a George Degiorgiovi a Vincent Muscat. Všetci traja tvrdia, že sú nevinní. Zatiaľ nie je jasné, kto si túto, zrejme nájomnú vraždu objednal.

Server MaltaToday dnes napísal, že za vraždu zaplatil trom mužom Fenech, ktorý konal cez sprostredkovateľa, taxikára Melvina Theumu. Vyplýva to podľa serveru z policajných odposluchov týchto dvoch mužov aj z nahrávok, ktoré si údajne tajne vyhotovil Theuma na mobil pri hovoroch s Fenechom. Nahrávky má teraz prokuratúra.

Odporúčame aj: Podnikateľ zadržaný kvôli vražde novinárky chce imunitu

Kvôli vyšetrovaniu vraždy novinárky rezignovali tento týždeň okrem Schembriho aj dvaja ministri vlády Josepha Muscata, ktorý je premiérom od roku 2013. Pred úradom vlády podľa agentúry AP už niekoľko dní demonštrujú ľudia za Muscatovo odstúpenie, k demisii ho v stredu vyzvali aj opoziční poslanci. Ten istý deň opozičný poslanec Jason Azzopardi, ktorý je aj právnikom rodiny zavraždenej novinárky, na facebooku označil za jedného zo strojcov vraždy Schembriho. Na adresu premiéra napísal, že "má krv na rukách", pretože Schembriho "dva roky bránil".

Muscat dnes podľa AP odmietol komentovať zatknutie Schembriho aj najnovší vývoj v kauze s tým, že sa k tomu vyjadrí, až bude vyšetrovanie dokončené.

Údajný sprostredkovateľ vraždy Theuma bol zatknutý pred dvoma týždňami kvôli praniu špinavých peňazí, tento týždeň mu bola sľúbená prezidentská milosť, ak bude plne spolupracovať s vyšetrovateľmi a pomôže objasniť vraždu novinárky. Podľa denníka The Malta Independent môže byť milosť zrušená, ak Theuma nesplní všetky podmienky dohodnuté s vyšetrovateľmi.

V prípade vraždy Jána Kuciaka, sa spomína čiastka 70-tisíc eur.Google, Facebook a ďalšie platformy pozitívne reagujú na výzvu Komisie zastaviť podvody a chrániť spotrebiteľov

Google, Facebook a ďalšie platformy pozitívne reagujú na výzvu Komisie zastaviť podvody a chrániť spotrebiteľov

Európska komisia víta odpovede online platforiem Allegro, Amazon, AliExpress, Bing, CDiscount, Ebay, Facebook, Google, Rakuten, Wish a Yahoo, ktoré súhlasili s prijatím opatrení na zastavenie podvodov a reklám propagujúcich falošné výrobky proti koronavírusu.

Cez víkend sa bude hackovať koronakríza (VIDEO)

Cez víkend sa bude hackovať koronakríza (VIDEO)

Slovensko sa tento víkend (3. – 5. apríla) zapojí do globálneho boja proti pandémii COVID-19.

Tvárou kampane #spolumamenato je šéf Slovenskej sporiteľne v rúšku (VIDEO)

Tvárou kampane #spolumamenato je šéf Slovenskej sporiteľne v rúšku (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa spolu so svojimi partnermi reklamnou agentúrou Zaraguza a mediálnou agentúrou Wavemaker spustila kampaň, ktorou reaguje na aktuálnu situáciu ohľadom nákazy koronavírusom. Tvárou kampane je šéf Slovenskej sporiteľne Peter Krutil, ktorý sa už dlhšie prihovára zamestanancom ale aj klientom na vlastnom vlogu. Teraz netradične, v rúšku.

Slovanet na apríl rozšíril bezplatné TV vysielanie

Slovanet na apríl rozšíril bezplatné TV vysielanie

Telekomunikačný operátor Slovanet v spolupráci s vysielateľmi zabezpečil aj na apríl 14 televíznych kanálov rôzneho žánrového zamerania, ktoré bezplatne sprístupnil všetkým zákazníkom digitálnej televízie IPTV cez optické siete bez ohľadu na zakúpený balík.

Zrušili trest smrti vrahovi, ktorý investigatívnemu novinárovi pred kamerami odrezal hlavu

Zrušili trest smrti vrahovi, ktorý investigatívnemu novinárovi pred kamerami odrezal hlavu

Pakistanský súd zrušil trest smrti britskému teroristovi, ktorý v roku 2002 s ďalšími ozbrojencami uniesol a brutálne zavraždil novinára denníka Wall Street Journal Daniela Pearla.

Agrofert žaluje Českú televíziu za Reportérov ČT

Agrofert žaluje Českú televíziu za Reportérov ČT

Společnost Agrofert podala žalobu na Českou televizi za to, že ji pořad Reportéři ČT spojil s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Informace, která dala odvolání do souvislosti s tím, že úřad předtím doměřil daň společnosti z koncernu Agrofert, je podle žaloby zavádějící. Firma proto žádá omluvu za zásah do dobré pověsti. Žalobu, kterou má ČTK k dispozici, chce pražský městský soud začít projednávat v polovině dubna.

Samosprávy môžu počas epidémie rokovať a hlasovať online, k dispozícii majú zadarmo systém GAMO Meet

Samosprávy môžu počas epidémie rokovať a hlasovať online, k dispozícii majú zadarmo systém GAMO Meet

Riešením zasadnutí samospráv počas epidémie je online. Hlasovanie per rollam nie je budúcnosť.

Bývalý redaktor Markízy bude poradcom a hovorcom ministra dopravy

Bývalý redaktor Markízy bude poradcom a hovorcom ministra dopravy

Poradcom ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala pre strategickú a krízovú komunikáciu sa stal bývalý novinár Ivan Rudolf.

Už viete, kto je Nanuk? Stredoslovenská energetika, a. s., prináša zaujímavú zmenu v kreatíve (VIDEO)

Už viete, kto je Nanuk? Stredoslovenská energetika, a. s., prináša zaujímavú zmenu v kreatíve (VIDEO)

Spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., sa po troch rokoch rozhodla zmeniť svoj komunikačný koncept. Ústredná postava a tvár predchádzajúceho konceptu Šoko odovzdáva štafetu peknej a šikovnej eskimáčke Nanuk.

Bývalá hovorkyňa premiéra má novú prácu

Bývalá hovorkyňa premiéra má novú prácu

Bývalá hovorkyňa premiéra sa presunula z úradu vlády do parlamentu.

Najčítanejšie