Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť Reprofoto Reportéri bez hraníc

Ukrajinská polícia zadržala podozrivých z vraždy novinára, ktorého ubili na smrť

12.12.2019 17:40 | Tlač |

Ukrajinská polícia zadržala a obvinila podozrivých z vraždy novinára Pavla Seremeta. Toho pred tromi rokmi zabil v centre Kyjeva výbuch bomby nastraženej v aute. Zadržanie podozrivých dnes oznámil minister vnútra Arsen Avakov.
Seremet v minulosti pracoval ako novinár aj v Bielorusku a v Rusku.

 

"Polícia práve zadržala a so súhlasom generálnej prokuratúry obvinila podozrivých z účasti na vražde Pavla Seremeta. Je to výsledok veľmi zložitej a úpornej práce skutočných profesionálov a dôležitý krok k úplnému objasneniu prípadu," napísal Avakov na twitteri a poďakoval kriminalistom. Očakáva, že súd na podozrivých uvalí väzbu.

Medzi zadržanými je podľa médií aj hudobník a bývalý účastník bojov s proruskými separatistami na východe krajiny Andrij Antonenko. "Práve ma obviňujú zo Šeremetovovej vraždy, priamo teraz a na mojom dvore," napísal na sociálnej sieti.

Seremet sa zviditeľnil ako bojovník proti korupcii. Býval kritikom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a tiež priateľom zavraždeného ruského opozičného politika Borisa Nemcova, zastreleného v roku 2015 v Moskve.

Smrť 44 ročného novinára, ktorý bol úzko spájaný s prozápadným vedením Ukrajiny, sa aj napriek prísľubom politikov dlho nedarilo objasniť.

Vozidlo, ktorým išiel Seremet 20. júla 2016 ráno z domu do práce, explodovalo po prejdení niekoľkých desiatok metrov. Auto patrilo podľa denníka Ukrajinska pravda majiteľke denníka Olene Prytulovej, ktorá v ňom však nebola.

Sám Seremet svojho času utiekol pred prenasledovaním z Bieloruska do Ruska a získal ruské občianstvo. V polovici 90. rokov býval hviezdou ruskej obrazovky a ako Němcovov veľký priateľ tiež viedol poslednú rozlúčku s týmto ruským opozičným politikom. Ako Bielorus patril k hlavným kritikom Alexandra Lukašenka, za čo bol podmienečne odsúdený; vo väzení strávil tri mesiace. Napísal knihu o Lukašenkovi ako o poslednom európskom diktátorovi. V roku 2002 mu Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) udelila cenu za písanie o porušovaní ľudských práv v Bielorusku, vrátane zmiznutia opozičných politikov a novinárov.

"Ukrajinu miloval, a preto kritizoval ukrajinskú spoločnosť. Podporoval mladých reformátorov," napísal v deň vraždy denník Ukrajinskú pravda, pre ktorý Seremet písal.

Denník sa minulý mesiac zmienil o zadržaní manželského páru, ktorý v Seremetovej vražde možná figuroval. Polícia ich ale zatkla kvôli niečomu inému. Manželia Vladyslav a Iryna Hryščenkovi v minulosti bojovali ako dobrovoľníci proti proruským separatistom na východe Ukrajiny. Vlani v júli podľa vyšetrovateľov pripevnili nálož k autu muža, ktorého mali zlikvidovať. Nálož ale nevybuchla a navyše si ju všimla zamýšľaná obeť.Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie