Sprostredkovateľ Kuciakovej vraždy si odsedí 15 rokov Foto: Omediach.com

Sprostredkovateľ Kuciakovej vraždy si odsedí 15 rokov

30.12.2019 17:23 | Tlač | ČTK

Sprostredkovateľ minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka si odpyká vo väzení 15 rokov. Vyplýva to z novej dohody o vine a treste, ktorú počas dnešného súdneho pojednávania uzavrel obvinený Zoltán Andruskó výmenou za priznanie s prokurátorom a ktorú následne schválil súd.

 

Andruskó je prvým právoplatne odsúdeným za vraždu Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Začiatok hlavného súdneho pojednávania s ďalšími štyrmi obžalovanými v spomínanom prípade je naplánovaný na január budúceho roka.

Štyridsaťdvaročný Andruskó, ktorému hrozil trest 25 rokov väzenia až doživotie, pri vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy spolupracoval s políciou. Aj vďaka tomu mu bol trest mimoriadne znížený. Bežná dohoda s prokurátorom totiž umožňuje znížiť trest obvinenému najviac o jednu tretinu pod dolnou hranicou trestnej sadzby, ktorú pre daný delikt stanovuje zákon. To by pre Andruskóa znamenalo najnižší trest väzenia 16 rokov a osem mesiacov.

Rozhodovanie súdu o dohode o vine a treste sa pretiahlo kvôli tomu, že pôvodne navrhovaný desaťročný trest väzenia pre Andruskóa označila predsedníčka senátu Pamela Záleská za nízky. "Súd zastáva názor, že (pôvodná) dohoda v predloženom znení je spravodlivá len pre obvineného. Obvinený Zoltán Andruskó zobchodoval ľudský život, teda predal hodnotu, ktorú trestný zákon vysoko chráni. Následne obvinený zobchodoval i trest," povedala Záleská a dodala, že žiadny trest nemôže napraviť spôsobenú smrť.

Proti použitiu inštitútu mimoriadneho zníženia trestu pre Andruskóa súd nič nenamietal, desaťročný trest ale označil za nízky. "Súd má svojím rozhodnutím usilovať o spravodlivosť nielen pre obvineného, ​​ale pre všetky procesné strany, pre spravodlivosť pre spoločnosť, pre spravodlivosť v práve," povedala Záleská.

Následne súd pojednávanie na približne hodinu prerušil, aby umožnil Andruskóovi poradiť sa s jeho advokátkou o nových podmienkach dohody. Záleská ešte predtým povedala, že za spravodlivý by súd považoval trest vo výške 15 rokov. Tento prísnejší trest Andruskó prijal.

Andruskóa do pojednávacej miestnosti doviedli z väzby ozbrojení a maskovaní príslušníci väzenskej a justičnej stráže. Pri príchode k súdu mal Andruskó na hlave kuklu. Súd nevyhovel jeho návrhu, aby bola z pojednávania vylúčená verejnosť.

Podľa vyšetrovateľov si Kuciakovu vraždu objednal Marian Kočner, o ktorého kontroverzných podnikateľských aktivitách investigatívny reportér písal. Ďalší z obvinených Alena Zsuzsová objednávku odovzdala Andruskóovi, ktorý najal bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Szabóa, ktorý spolupracoval s bývalým vojakom Miroslavom Marčekom. Polícia pôvodne ako vraha označila Szabóa, neskôr sa k streľbe priznal Marček. Ten predtým v prípade vystupoval ako vrahov vodič. Prokurátor povedal, že Zsuzsová sľúbila Andruskóovi za sprostredkovanie vraždy odpustenie dlhu vo výške 20.000 eur a odmenu ďalších 50.000 eur, z ktorej Andruskó vyplatil nájomných vrahov.

Kočner, Marček, Szabó a Zsuzsová pred necelými dvoma týždňami pri predbežnom prejednaní obžaloby na súde v spomínanom prípadu zhodne odmietli možnosť uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. V pojednávaní sa spomínanou štvoricou by mal Andruskó vypovedať ako svedok.

Podľa médií sú Andruskó, Marček, Szabó a Zsuzsová obvinení aj z toho, že pripravovali vraždy dvoch elitných prokurátorov a tiež advokáta, bývalého ministra spravodlivosti a vnútra Daniela Lipšica.Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie