Sprostredkovateľ Kuciakovej vraždy si odsedí 15 rokov Foto: Omediach.com

Sprostredkovateľ Kuciakovej vraždy si odsedí 15 rokov

30.12.2019 17:23 | Tlač | ČTK

Sprostredkovateľ minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka si odpyká vo väzení 15 rokov. Vyplýva to z novej dohody o vine a treste, ktorú počas dnešného súdneho pojednávania uzavrel obvinený Zoltán Andruskó výmenou za priznanie s prokurátorom a ktorú následne schválil súd.

 

Andruskó je prvým právoplatne odsúdeným za vraždu Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Začiatok hlavného súdneho pojednávania s ďalšími štyrmi obžalovanými v spomínanom prípade je naplánovaný na január budúceho roka.

Štyridsaťdvaročný Andruskó, ktorému hrozil trest 25 rokov väzenia až doživotie, pri vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy spolupracoval s políciou. Aj vďaka tomu mu bol trest mimoriadne znížený. Bežná dohoda s prokurátorom totiž umožňuje znížiť trest obvinenému najviac o jednu tretinu pod dolnou hranicou trestnej sadzby, ktorú pre daný delikt stanovuje zákon. To by pre Andruskóa znamenalo najnižší trest väzenia 16 rokov a osem mesiacov.

Rozhodovanie súdu o dohode o vine a treste sa pretiahlo kvôli tomu, že pôvodne navrhovaný desaťročný trest väzenia pre Andruskóa označila predsedníčka senátu Pamela Záleská za nízky. "Súd zastáva názor, že (pôvodná) dohoda v predloženom znení je spravodlivá len pre obvineného. Obvinený Zoltán Andruskó zobchodoval ľudský život, teda predal hodnotu, ktorú trestný zákon vysoko chráni. Následne obvinený zobchodoval i trest," povedala Záleská a dodala, že žiadny trest nemôže napraviť spôsobenú smrť.

Proti použitiu inštitútu mimoriadneho zníženia trestu pre Andruskóa súd nič nenamietal, desaťročný trest ale označil za nízky. "Súd má svojím rozhodnutím usilovať o spravodlivosť nielen pre obvineného, ​​ale pre všetky procesné strany, pre spravodlivosť pre spoločnosť, pre spravodlivosť v práve," povedala Záleská.

Následne súd pojednávanie na približne hodinu prerušil, aby umožnil Andruskóovi poradiť sa s jeho advokátkou o nových podmienkach dohody. Záleská ešte predtým povedala, že za spravodlivý by súd považoval trest vo výške 15 rokov. Tento prísnejší trest Andruskó prijal.

Andruskóa do pojednávacej miestnosti doviedli z väzby ozbrojení a maskovaní príslušníci väzenskej a justičnej stráže. Pri príchode k súdu mal Andruskó na hlave kuklu. Súd nevyhovel jeho návrhu, aby bola z pojednávania vylúčená verejnosť.

Podľa vyšetrovateľov si Kuciakovu vraždu objednal Marian Kočner, o ktorého kontroverzných podnikateľských aktivitách investigatívny reportér písal. Ďalší z obvinených Alena Zsuzsová objednávku odovzdala Andruskóovi, ktorý najal bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Szabóa, ktorý spolupracoval s bývalým vojakom Miroslavom Marčekom. Polícia pôvodne ako vraha označila Szabóa, neskôr sa k streľbe priznal Marček. Ten predtým v prípade vystupoval ako vrahov vodič. Prokurátor povedal, že Zsuzsová sľúbila Andruskóovi za sprostredkovanie vraždy odpustenie dlhu vo výške 20.000 eur a odmenu ďalších 50.000 eur, z ktorej Andruskó vyplatil nájomných vrahov.

Kočner, Marček, Szabó a Zsuzsová pred necelými dvoma týždňami pri predbežnom prejednaní obžaloby na súde v spomínanom prípadu zhodne odmietli možnosť uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. V pojednávaní sa spomínanou štvoricou by mal Andruskó vypovedať ako svedok.

Podľa médií sú Andruskó, Marček, Szabó a Zsuzsová obvinení aj z toho, že pripravovali vraždy dvoch elitných prokurátorov a tiež advokáta, bývalého ministra spravodlivosti a vnútra Daniela Lipšica.David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

Majstrovský rozbor rodinných vzťahov. Ako tvrdí sám J.D. Salinger, „je to amatérsky film, ktorý citlivo zobrazuje nežné vzťahy matky a dvoch najmladších detí rodiny Glassovcov.“

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

 Nadácia Orange v dôsledku pandemickej situácie prehodnotila svoje programové priority a zamerala svoju činnosť na digitálnu gramotnosť, duševné zdravie a komunitný rozvoj.

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Kláštorná Kalcia sa v stredu 21. októbra 2020 večer stala víťazom v kategórii BEST PET v súťaži balených vôd Global Water Drinks Awards 2020 a uspela v medzinárodnej konkurencii.

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Ruský premiér Michail Mišustin uvoľnil z funkcie námestníka ministra digitalizácie, spojov a masovej komunikácie Alexeja Volina.

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Ak učíte online a potrebujete sa pripojiť na internet cez mobil alebo ak komunikujete so žiakmi hlavne cez telefón, môžete cez riaditeľa požiadať o navýšenie dát a neobmedzené volania.

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

"Je len jedna Pumpa, na ktorej sa stretne taxikár Dano, pumpár Mišo, predsedníčka PS a minister obrany...

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

V sobotu budú známe mená víťazov 36. ročníka Košického zlatého pokladu.

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Český bulvárny denník Blesk dnes priniesol fotografie ako dôkaz, že český minister zdravotníctva, ktorý je hlasom pandemických zákazov, tieto opatrenia sám nedodržiava.

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu ČT3, jenž od března pomáhá starším lidem, kteří jsou nuceni zůstávat doma.

SND cez youtube odvysiela historicky prvú on-line premiéru – hru Sova (VIDEO)

SND cez youtube odvysiela historicky prvú on-line premiéru – hru Sova (VIDEO)

Dnes v piatok 23. októbra SND o 19:00 prostredníctvom youtube kanál prinesie historicky prvú premiéru hry v on-line priestore. Bude to premiéra novej hry Sova.

Najčítanejšie