Sprostredkovateľ Kuciakovej vraždy si odsedí 15 rokov Foto: Omediach.com

Sprostredkovateľ Kuciakovej vraždy si odsedí 15 rokov

30.12.2019 17:23 | Tlač | ČTK

Sprostredkovateľ minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka si odpyká vo väzení 15 rokov. Vyplýva to z novej dohody o vine a treste, ktorú počas dnešného súdneho pojednávania uzavrel obvinený Zoltán Andruskó výmenou za priznanie s prokurátorom a ktorú následne schválil súd.

 

Andruskó je prvým právoplatne odsúdeným za vraždu Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Začiatok hlavného súdneho pojednávania s ďalšími štyrmi obžalovanými v spomínanom prípade je naplánovaný na január budúceho roka.

Štyridsaťdvaročný Andruskó, ktorému hrozil trest 25 rokov väzenia až doživotie, pri vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy spolupracoval s políciou. Aj vďaka tomu mu bol trest mimoriadne znížený. Bežná dohoda s prokurátorom totiž umožňuje znížiť trest obvinenému najviac o jednu tretinu pod dolnou hranicou trestnej sadzby, ktorú pre daný delikt stanovuje zákon. To by pre Andruskóa znamenalo najnižší trest väzenia 16 rokov a osem mesiacov.

Rozhodovanie súdu o dohode o vine a treste sa pretiahlo kvôli tomu, že pôvodne navrhovaný desaťročný trest väzenia pre Andruskóa označila predsedníčka senátu Pamela Záleská za nízky. "Súd zastáva názor, že (pôvodná) dohoda v predloženom znení je spravodlivá len pre obvineného. Obvinený Zoltán Andruskó zobchodoval ľudský život, teda predal hodnotu, ktorú trestný zákon vysoko chráni. Následne obvinený zobchodoval i trest," povedala Záleská a dodala, že žiadny trest nemôže napraviť spôsobenú smrť.

Proti použitiu inštitútu mimoriadneho zníženia trestu pre Andruskóa súd nič nenamietal, desaťročný trest ale označil za nízky. "Súd má svojím rozhodnutím usilovať o spravodlivosť nielen pre obvineného, ​​ale pre všetky procesné strany, pre spravodlivosť pre spoločnosť, pre spravodlivosť v práve," povedala Záleská.

Následne súd pojednávanie na približne hodinu prerušil, aby umožnil Andruskóovi poradiť sa s jeho advokátkou o nových podmienkach dohody. Záleská ešte predtým povedala, že za spravodlivý by súd považoval trest vo výške 15 rokov. Tento prísnejší trest Andruskó prijal.

Andruskóa do pojednávacej miestnosti doviedli z väzby ozbrojení a maskovaní príslušníci väzenskej a justičnej stráže. Pri príchode k súdu mal Andruskó na hlave kuklu. Súd nevyhovel jeho návrhu, aby bola z pojednávania vylúčená verejnosť.

Podľa vyšetrovateľov si Kuciakovu vraždu objednal Marian Kočner, o ktorého kontroverzných podnikateľských aktivitách investigatívny reportér písal. Ďalší z obvinených Alena Zsuzsová objednávku odovzdala Andruskóovi, ktorý najal bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Szabóa, ktorý spolupracoval s bývalým vojakom Miroslavom Marčekom. Polícia pôvodne ako vraha označila Szabóa, neskôr sa k streľbe priznal Marček. Ten predtým v prípade vystupoval ako vrahov vodič. Prokurátor povedal, že Zsuzsová sľúbila Andruskóovi za sprostredkovanie vraždy odpustenie dlhu vo výške 20.000 eur a odmenu ďalších 50.000 eur, z ktorej Andruskó vyplatil nájomných vrahov.

Kočner, Marček, Szabó a Zsuzsová pred necelými dvoma týždňami pri predbežnom prejednaní obžaloby na súde v spomínanom prípadu zhodne odmietli možnosť uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. V pojednávaní sa spomínanou štvoricou by mal Andruskó vypovedať ako svedok.

Podľa médií sú Andruskó, Marček, Szabó a Zsuzsová obvinení aj z toho, že pripravovali vraždy dvoch elitných prokurátorov a tiež advokáta, bývalého ministra spravodlivosti a vnútra Daniela Lipšica.

pošli na vybrali.sme.sk


Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Vo štvrtok večer počas slávnostného večera v Bratislave boli vyhlásení víťazi súťaže o najlepší PR projekt za minulý rok PROKOP 2019.

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS prinesie novú diskusnú reláciu s názvom Do kríža, ktorú bude vysielať na Dvojke každú stredu o 22:25.

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Vo veku 77 rokoch zomrel britský herec Terry Jones, známy najmä z komediálnej skupiny Monty Python.

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Kontroverzná dvojica Martin Daňo a Rudolf Vasky po 41 dňoch sa môžu nadýchnuť na slobode. Krajský súd v Bratislave dnes dvojicu prepustil z väzby.

Najčítanejšie