Peter Tóth na súde: O tom, ako prebiehalo sledovanie novinárov, kto to platil a čo zisťovali (VIDEO) Reprofoto FB/TV Denník N

Peter Tóth na súde: O tom, ako prebiehalo sledovanie novinárov, kto to platil a čo zisťovali (VIDEO)

15.01.2020 10:18 | Tlač | mk

Na pojednávaní na Špeciálnom súde v Pezinku dnes vypovedá Kočnerov priateľ, bývalý novinár a šéd kontrarozviedky SIS Peter Tóth, vysvetľuje, ako vznikla myšlienka Na pranieri, sledovanie novinárov a kto to platil.

V roku 2017 dal Marian Kočner sledovať novinárov, medzi ktorými bol aj Ján Kuciak. V lete 2018 pred vraždou spustil projekt Na pranieri - na facebookovej stránke a youtube zverejňoval svoje videokomentáre, v ktorých útočil na novinárov Denníka N, SME, Týždňa a snažil sa ich kompromitovať informáciami zo súkromia. Šlo o novinárov, ktorí písali o jeho kauzách. Facebookovú stránku Kočner nespravoval sám, pár statusov na nej pribudlo aj keď už bol Kočner v cele. V októbri 2018 stránka Na pranieri zmizla.

Myšlienka vznikla spolu s plánom na vznik novej politickej strany Cieľ. „(Kočner) začal mi rozprávať, že by chcel vytvoriť portál, fanpage Pranier alebo Na pranieri a chcel by tam kritizovať prácu novinárov,“ povedal Tóth podľa Denníka N, ktorý podrobne monitoruje dianie na súde. S tým, že Kočner chcel, „aby to malo aj takú bulvárnejšiu časť a či by som vedel zabezpečiť paparazzovanie novinárov“. Toth zopakoval, že osobne nechcel paparazzovať, lebo je "príliš známa tvár.“ A dohodil na sledovania svojho bývalého kolegu Miroslava Kriaka a ďalších ľudí. Spolu s Kočnerom vypracoval zoznam 28 novinárov, ku ktorému mu Kočner dodal obálku so vzťahovými diagramami, na ktorých boli údaje o rodinných príslušníkoch, čísla ŠPZ a ďalšie údaje z policajných databáz o lustrovaných novinároch a ich rodinných príslušníkoch.

Odporúčame aj: Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

Tóth vypovedá, že sledovanie novinárov financoval okrem Kočnera aj Norbert Bödör. „Povedal, že o paparazzovanie novinárov a o to, ako sú novinári spätí s niektorými politickými stranami, by mal záujem aj Norbert Bödör a že oni dvaja by na to prispeli. Bol tam aj záujem bulvárny, to znamená alkohol, drogy, prípadne nejaké avantúry,“ cituje Denník N Tótha.

Odporúčame aj:  Zoznam novinárov, ktorých lustrovali a sledovali, zostavil Kočner s Petrom Tóthom

Sledovanie sa spustilo niekedy od apríla, mája 2017. „Od Kočnera som dostal veľmi všeobecné zadanie, že treba monitorovať s kým sa stýkajú, čo robia, či sú v ich správaní viditeľné markantné javy, ktoré by boli vhodné na nejakú bulvárnu publicistiku, alebo nie,” hovorí Tóth.
Potom podľa Tótha nasledovalo zabezpečovanie “výrobných prostriedkov”, teda áut a záznamovej, spravodajskej techniky. “Boli tam nejaké fotoaparáty, objektívy, mobilné telefóny, tablety, kamuflážne prostriedky, parochne, fúzy, asi aj barle, nejaké oblečenie.”
Sledovanie vykonával Kriak a ďalší dvaja ľudia na čo Kočner cez Petra Tótha dával „6800 alebo 7400 eur mesačne a osobitné náklady boli jeden, dva alebo tri tisíc, podľa toho ako pracovali.“

Na jar 2018 spustil projekt Na pranieri, kde Kočner vyťahoval veci zo súkromia Adama Valčeka, Štefana Hríba, Eugena Kordu, útočil na Moniku Tódovú. Novinárov, ktorí o ňom informovali.
„Marian Kočner čoraz častejšie začal spájať spustenie portálu s tým, že to bude jeho odrazový mostík do politiky, že si vytvorí cez sociálne siete bázu čitateľov a divákov,” povedal Tóth s tým, že prvého požadoval Kočner sledovať možno Hríba. „Niekedy v septembri alebo októbri 2017 Kočner povedal, aby sme sa pozreli na Jána Kuciaka.“ Kuciaka sledovali asi tri dni. „Miroslav Kriak mi avizoval, že to nemá zmysel, že Ján Kuciak nemá žiadny spoločenský život, sedí desať, dvanásť hodín v redakcii, večer ide na autobus, zje bagetu, a potom cez víkend zapne miešačku. Hovoril, že ten chlapec žije ako mních.“

Tóth povedal aj to, že vraždu novinára alebo novinárov spomínal Kočner na ich spoločnej dovolenke v roku 2017: ""Vtedy sa Marian Kočner, nie prvý a nie poslednýkrát, počas tejto dovolenky predo mnou vyjadril tak, že stačilo by fyzicky odstrániť, zavraždiť jedného novinára, tak všetci by sa zľakli a bol by pokoj. Na to som mu povedal, že pokoj by nebol. Že som dostal facku a podpálili mi auto a bol som najväčší hrdina. Na to povedal, že keby to nepomohlo, tak pôjde dolu ešte jeden a potom sa už naozaj všetci zľaknú a keby išiel ešte aj jeden politik, tak by bol úplný pokoj,“ povedal Tóth.

"Jeho výpoveď je dôveryhodná.... Je potvrdzovaná v relevantných častiach s komunikáciou z Threemy, je to verifikované objektívnymi dôkazmi v spise. Druhá vec je, že bol niekoľko rokov najbližším spolupracovníkom Mariana Kočnera a je pravdou aj to, že sa rozhodol spolupracovať, keď sa dozvedel, že Kočner je za objednávkou vraždy," povedal po výpovedi Tótha pre novinárov obhajca pozostalých Daniel Lipšic.

Novinárom sa venoval Kočner spolu s Tóthom aj v talkshow, s ktorou chodili po Slovensku. Napríklad v talkshow v Leviciach v roku 2017 sa Kočner sťažoval aj na Jána Kuciaka.

Talkshow s Petrom Tóthom z roka 2017 v Leviciach. Kočner v nej útočí na novinárov, sťažuje sa aj na Jána Kuciaka, bolo to ešte pred vraždou. Pasáž o novinároch začína od približne 45 minúty.

pošli na vybrali.sme.sk


Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Vo štvrtok večer počas slávnostného večera v Bratislave boli vyhlásení víťazi súťaže o najlepší PR projekt za minulý rok PROKOP 2019.

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS prinesie novú diskusnú reláciu s názvom Do kríža, ktorú bude vysielať na Dvojke každú stredu o 22:25.

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Vo veku 77 rokoch zomrel britský herec Terry Jones, známy najmä z komediálnej skupiny Monty Python.

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Kontroverzná dvojica Martin Daňo a Rudolf Vasky po 41 dňoch sa môžu nadýchnuť na slobode. Krajský súd v Bratislave dnes dvojicu prepustil z väzby.

Najčítanejšie