Peter Tóth na súde: O tom, ako prebiehalo sledovanie novinárov, kto to platil a čo zisťovali (VIDEO) Reprofoto FB/TV Denník N

Peter Tóth na súde: O tom, ako prebiehalo sledovanie novinárov, kto to platil a čo zisťovali (VIDEO)

15.01.2020 10:18 | Tlač | mk

Na pojednávaní na Špeciálnom súde v Pezinku dnes vypovedá Kočnerov priateľ, bývalý novinár a šéd kontrarozviedky SIS Peter Tóth, vysvetľuje, ako vznikla myšlienka Na pranieri, sledovanie novinárov a kto to platil.

V roku 2017 dal Marian Kočner sledovať novinárov, medzi ktorými bol aj Ján Kuciak. V lete 2018 pred vraždou spustil projekt Na pranieri - na facebookovej stránke a youtube zverejňoval svoje videokomentáre, v ktorých útočil na novinárov Denníka N, SME, Týždňa a snažil sa ich kompromitovať informáciami zo súkromia. Šlo o novinárov, ktorí písali o jeho kauzách. Facebookovú stránku Kočner nespravoval sám, pár statusov na nej pribudlo aj keď už bol Kočner v cele. V októbri 2018 stránka Na pranieri zmizla.

Myšlienka vznikla spolu s plánom na vznik novej politickej strany Cieľ. „(Kočner) začal mi rozprávať, že by chcel vytvoriť portál, fanpage Pranier alebo Na pranieri a chcel by tam kritizovať prácu novinárov,“ povedal Tóth podľa Denníka N, ktorý podrobne monitoruje dianie na súde. S tým, že Kočner chcel, „aby to malo aj takú bulvárnejšiu časť a či by som vedel zabezpečiť paparazzovanie novinárov“. Toth zopakoval, že osobne nechcel paparazzovať, lebo je "príliš známa tvár.“ A dohodil na sledovania svojho bývalého kolegu Miroslava Kriaka a ďalších ľudí. Spolu s Kočnerom vypracoval zoznam 28 novinárov, ku ktorému mu Kočner dodal obálku so vzťahovými diagramami, na ktorých boli údaje o rodinných príslušníkoch, čísla ŠPZ a ďalšie údaje z policajných databáz o lustrovaných novinároch a ich rodinných príslušníkoch.

Odporúčame aj: Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

Tóth vypovedá, že sledovanie novinárov financoval okrem Kočnera aj Norbert Bödör. „Povedal, že o paparazzovanie novinárov a o to, ako sú novinári spätí s niektorými politickými stranami, by mal záujem aj Norbert Bödör a že oni dvaja by na to prispeli. Bol tam aj záujem bulvárny, to znamená alkohol, drogy, prípadne nejaké avantúry,“ cituje Denník N Tótha.

Odporúčame aj:  Zoznam novinárov, ktorých lustrovali a sledovali, zostavil Kočner s Petrom Tóthom

Sledovanie sa spustilo niekedy od apríla, mája 2017. „Od Kočnera som dostal veľmi všeobecné zadanie, že treba monitorovať s kým sa stýkajú, čo robia, či sú v ich správaní viditeľné markantné javy, ktoré by boli vhodné na nejakú bulvárnu publicistiku, alebo nie,” hovorí Tóth.
Potom podľa Tótha nasledovalo zabezpečovanie “výrobných prostriedkov”, teda áut a záznamovej, spravodajskej techniky. “Boli tam nejaké fotoaparáty, objektívy, mobilné telefóny, tablety, kamuflážne prostriedky, parochne, fúzy, asi aj barle, nejaké oblečenie.”
Sledovanie vykonával Kriak a ďalší dvaja ľudia na čo Kočner cez Petra Tótha dával „6800 alebo 7400 eur mesačne a osobitné náklady boli jeden, dva alebo tri tisíc, podľa toho ako pracovali.“

Na jar 2018 spustil projekt Na pranieri, kde Kočner vyťahoval veci zo súkromia Adama Valčeka, Štefana Hríba, Eugena Kordu, útočil na Moniku Tódovú. Novinárov, ktorí o ňom informovali.
„Marian Kočner čoraz častejšie začal spájať spustenie portálu s tým, že to bude jeho odrazový mostík do politiky, že si vytvorí cez sociálne siete bázu čitateľov a divákov,” povedal Tóth s tým, že prvého požadoval Kočner sledovať možno Hríba. „Niekedy v septembri alebo októbri 2017 Kočner povedal, aby sme sa pozreli na Jána Kuciaka.“ Kuciaka sledovali asi tri dni. „Miroslav Kriak mi avizoval, že to nemá zmysel, že Ján Kuciak nemá žiadny spoločenský život, sedí desať, dvanásť hodín v redakcii, večer ide na autobus, zje bagetu, a potom cez víkend zapne miešačku. Hovoril, že ten chlapec žije ako mních.“

Tóth povedal aj to, že vraždu novinára alebo novinárov spomínal Kočner na ich spoločnej dovolenke v roku 2017: ""Vtedy sa Marian Kočner, nie prvý a nie poslednýkrát, počas tejto dovolenky predo mnou vyjadril tak, že stačilo by fyzicky odstrániť, zavraždiť jedného novinára, tak všetci by sa zľakli a bol by pokoj. Na to som mu povedal, že pokoj by nebol. Že som dostal facku a podpálili mi auto a bol som najväčší hrdina. Na to povedal, že keby to nepomohlo, tak pôjde dolu ešte jeden a potom sa už naozaj všetci zľaknú a keby išiel ešte aj jeden politik, tak by bol úplný pokoj,“ povedal Tóth.

"Jeho výpoveď je dôveryhodná.... Je potvrdzovaná v relevantných častiach s komunikáciou z Threemy, je to verifikované objektívnymi dôkazmi v spise. Druhá vec je, že bol niekoľko rokov najbližším spolupracovníkom Mariana Kočnera a je pravdou aj to, že sa rozhodol spolupracovať, keď sa dozvedel, že Kočner je za objednávkou vraždy," povedal po výpovedi Tótha pre novinárov obhajca pozostalých Daniel Lipšic.

Novinárom sa venoval Kočner spolu s Tóthom aj v talkshow, s ktorou chodili po Slovensku. Napríklad v talkshow v Leviciach v roku 2017 sa Kočner sťažoval aj na Jána Kuciaka.

Talkshow s Petrom Tóthom z roka 2017 v Leviciach. Kočner v nej útočí na novinárov, sťažuje sa aj na Jána Kuciaka, bolo to ešte pred vraždou. Pasáž o novinároch začína od približne 45 minúty.Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína nemieni akceptovať, aby Spojené štáty ukradli akúkoľvek čínsku technologickú firmu a je pripravená zakročiť aj vo veci čínskej firmy ByteDance a jej aplikácie TikTok. Napísal to dnes čínsky denník China Daily, ktorý patrí čínskej komunistickej strane.

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Viac ako pol roka od začatia najsledovanejšieho procesu v novodobých dejinách Slovenska má súd v stredu vyniesť rozsudky nad trojicou obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Novým riaditeľom odboru komunikácie na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie je od začiatku augusta Michal Dyttert.

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Anketa Social Awards Slovakia, v ktorom sa hľadajú TOP influenceri, vlogeri či stránky slovenského internetu, pokračuje druhým kolom.

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

Na post televízneho programového riaditeľa RTVS 1. augusta nastúpil divadelný a filmový režisér Anton Šulík.

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol v nedeľu zavraždený už štvrtý novinár od začiatku roka. Pablo Morrugares riadil spravodajský web PM Noticias. Zavraždený bol spolu s policajným telesným strážcom v meste Iguala v juhozápadnom mexickom štáte Guerrero, informovala dnes agentúra Reuters.

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Investičná spoločnosť Fundraise Capital má od augusta novú finančnú riaditeľku. Je ňou bývalá banková analytička Slovenskej sporiteľne a niekdajšia redaktorka denníka Pravda Lenka Buchláková.

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Slovensko rozhodlo o tom, ktorí influenceri a vlogeri zabojujú o prvenstvo v 1. ročníku najväčšej ankety v slovenskom online priestore. Viac ako 120-tisíc hlasujúcich vybralo spomedzi dvoch stoviek influencerov a vlogerov 9 finalistov v každej z 9 kategórií Social Awards Slovakia. V 2. kole hlasovania Slováci vyberú troch finalistov v každej kategórii. Víťazov hlasujúci i slovenskí influenceri spoznajú 29. septembra na slávnostnom gala večeri, ktorý odvysiela televízia Markíza na online platforme Markíza Plus. Naplnilo sa aj motto súťaže „S vplyvom prichádza zodpovednosť“. Moderátori Veronika Cifrová Ostrihoňová a Matej „Sajfa“ Cifra sa totiž rozhodli odstúpiť z ankety.

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, po roku opäť monitorovala počúvanosť Trnavského rádia. To si medziročne polepšilo, v Trnave je druhé napočúvanejšie.

Najčítanejšie