Peter Tóth na súde: O tom, ako prebiehalo sledovanie novinárov, kto to platil a čo zisťovali (VIDEO) Reprofoto FB/TV Denník N

Peter Tóth na súde: O tom, ako prebiehalo sledovanie novinárov, kto to platil a čo zisťovali (VIDEO)

15.01.2020 10:18 | Tlač | mk

Na pojednávaní na Špeciálnom súde v Pezinku dnes vypovedá Kočnerov priateľ, bývalý novinár a šéd kontrarozviedky SIS Peter Tóth, vysvetľuje, ako vznikla myšlienka Na pranieri, sledovanie novinárov a kto to platil.

V roku 2017 dal Marian Kočner sledovať novinárov, medzi ktorými bol aj Ján Kuciak. V lete 2018 pred vraždou spustil projekt Na pranieri - na facebookovej stránke a youtube zverejňoval svoje videokomentáre, v ktorých útočil na novinárov Denníka N, SME, Týždňa a snažil sa ich kompromitovať informáciami zo súkromia. Šlo o novinárov, ktorí písali o jeho kauzách. Facebookovú stránku Kočner nespravoval sám, pár statusov na nej pribudlo aj keď už bol Kočner v cele. V októbri 2018 stránka Na pranieri zmizla.

Myšlienka vznikla spolu s plánom na vznik novej politickej strany Cieľ. „(Kočner) začal mi rozprávať, že by chcel vytvoriť portál, fanpage Pranier alebo Na pranieri a chcel by tam kritizovať prácu novinárov,“ povedal Tóth podľa Denníka N, ktorý podrobne monitoruje dianie na súde. S tým, že Kočner chcel, „aby to malo aj takú bulvárnejšiu časť a či by som vedel zabezpečiť paparazzovanie novinárov“. Toth zopakoval, že osobne nechcel paparazzovať, lebo je "príliš známa tvár.“ A dohodil na sledovania svojho bývalého kolegu Miroslava Kriaka a ďalších ľudí. Spolu s Kočnerom vypracoval zoznam 28 novinárov, ku ktorému mu Kočner dodal obálku so vzťahovými diagramami, na ktorých boli údaje o rodinných príslušníkoch, čísla ŠPZ a ďalšie údaje z policajných databáz o lustrovaných novinároch a ich rodinných príslušníkoch.

Odporúčame aj: Kočner sa pochválil, že do sledovania novinárov investoval za rok 200 tisíc

Tóth vypovedá, že sledovanie novinárov financoval okrem Kočnera aj Norbert Bödör. „Povedal, že o paparazzovanie novinárov a o to, ako sú novinári spätí s niektorými politickými stranami, by mal záujem aj Norbert Bödör a že oni dvaja by na to prispeli. Bol tam aj záujem bulvárny, to znamená alkohol, drogy, prípadne nejaké avantúry,“ cituje Denník N Tótha.

Odporúčame aj:  Zoznam novinárov, ktorých lustrovali a sledovali, zostavil Kočner s Petrom Tóthom

Sledovanie sa spustilo niekedy od apríla, mája 2017. „Od Kočnera som dostal veľmi všeobecné zadanie, že treba monitorovať s kým sa stýkajú, čo robia, či sú v ich správaní viditeľné markantné javy, ktoré by boli vhodné na nejakú bulvárnu publicistiku, alebo nie,” hovorí Tóth.
Potom podľa Tótha nasledovalo zabezpečovanie “výrobných prostriedkov”, teda áut a záznamovej, spravodajskej techniky. “Boli tam nejaké fotoaparáty, objektívy, mobilné telefóny, tablety, kamuflážne prostriedky, parochne, fúzy, asi aj barle, nejaké oblečenie.”
Sledovanie vykonával Kriak a ďalší dvaja ľudia na čo Kočner cez Petra Tótha dával „6800 alebo 7400 eur mesačne a osobitné náklady boli jeden, dva alebo tri tisíc, podľa toho ako pracovali.“

Na jar 2018 spustil projekt Na pranieri, kde Kočner vyťahoval veci zo súkromia Adama Valčeka, Štefana Hríba, Eugena Kordu, útočil na Moniku Tódovú. Novinárov, ktorí o ňom informovali.
„Marian Kočner čoraz častejšie začal spájať spustenie portálu s tým, že to bude jeho odrazový mostík do politiky, že si vytvorí cez sociálne siete bázu čitateľov a divákov,” povedal Tóth s tým, že prvého požadoval Kočner sledovať možno Hríba. „Niekedy v septembri alebo októbri 2017 Kočner povedal, aby sme sa pozreli na Jána Kuciaka.“ Kuciaka sledovali asi tri dni. „Miroslav Kriak mi avizoval, že to nemá zmysel, že Ján Kuciak nemá žiadny spoločenský život, sedí desať, dvanásť hodín v redakcii, večer ide na autobus, zje bagetu, a potom cez víkend zapne miešačku. Hovoril, že ten chlapec žije ako mních.“

Tóth povedal aj to, že vraždu novinára alebo novinárov spomínal Kočner na ich spoločnej dovolenke v roku 2017: ""Vtedy sa Marian Kočner, nie prvý a nie poslednýkrát, počas tejto dovolenky predo mnou vyjadril tak, že stačilo by fyzicky odstrániť, zavraždiť jedného novinára, tak všetci by sa zľakli a bol by pokoj. Na to som mu povedal, že pokoj by nebol. Že som dostal facku a podpálili mi auto a bol som najväčší hrdina. Na to povedal, že keby to nepomohlo, tak pôjde dolu ešte jeden a potom sa už naozaj všetci zľaknú a keby išiel ešte aj jeden politik, tak by bol úplný pokoj,“ povedal Tóth.

"Jeho výpoveď je dôveryhodná.... Je potvrdzovaná v relevantných častiach s komunikáciou z Threemy, je to verifikované objektívnymi dôkazmi v spise. Druhá vec je, že bol niekoľko rokov najbližším spolupracovníkom Mariana Kočnera a je pravdou aj to, že sa rozhodol spolupracovať, keď sa dozvedel, že Kočner je za objednávkou vraždy," povedal po výpovedi Tótha pre novinárov obhajca pozostalých Daniel Lipšic.

Novinárom sa venoval Kočner spolu s Tóthom aj v talkshow, s ktorou chodili po Slovensku. Napríklad v talkshow v Leviciach v roku 2017 sa Kočner sťažoval aj na Jána Kuciaka.

Talkshow s Petrom Tóthom z roka 2017 v Leviciach. Kočner v nej útočí na novinárov, sťažuje sa aj na Jána Kuciaka, bolo to ešte pred vraždou. Pasáž o novinároch začína od približne 45 minúty.Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie