Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár? Instagram sussexroyal

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

16.01.2020 22:58 | Tlač | ČTK

Kauza okolo ústupu princa Harryho a Meghan z popredných pozícií v kráľovskej rodine opäť rozvírila diskusiu o rasizme v Británii a terčom kritiky je predovšetkým miestna bulvárna tlač. Začalo to spornými výrokmi bulváru napríklad o "exotickom DNA."

Harry a Meghan sa na bulvár sťažujú v podstate od samého začiatku ich vzťahu. Už v novembri 2016 vydal 35-ročný princ vyhlásenie kritizujúce "rasistické narážky" niektorých komentárov, ako aj "otvorený sexizmus a rasizmus" na sociálnych sieťach. Vlani potom kráľovský pár médiá obvinil z "neutíchajúcej propagandy" a šikanovania.

K sťažnostiam sa na jeseň pripojilo aj niekoľko desiatok britských poslankýň, ktoré pre zmenu hovorili o "staromódnom a koloniálnom podtóne" v tlači. Naznačili, že bulvár zverejňoval aj také správy, ktorých cieľom bolo "ublížiť žene bez akéhokoľvek zrejmého dôvodu".

Napríklad denník Daily Mail v minulosti vojvodkyňu Meghan spojil s kriminálnymi gangmi z Comptone na predmestí Los Angeles, zatiaľ čo sestra britského premiéra Rachel Johnsonová v komentári pre nedeľník Mail on Sunday napísala, že bývalá herečka tmavej pleti prinesie do kráľovského rodu "pestrú a exotickú DNA". Vlani na jar zase rozhlasový moderátor BBC Danny Baker po narodení syna Harryho a Meghan zverejnil na twitteri fotografiu s malým šimpanzom, s textom "kráľovské dieťa opúšťa nemocnicu". Následne bol z BBC prepustený.

Web Buzzfeed News okrem toho našiel mnoho prípadov, keď bulvár nemeral Meghan a Harrymu rovnakým metrom ako vojvodkyni Kate a jej manželovi. Daily Mail sa v jednom z titulkov pýtal, prečo si tehotná Meghan "nemôže prestať siahať na bruško", zatiaľ čo u Kate o rok skôr písal o "nežných" dotykoch. Denník Daily Express zase pred rokom kritizoval Meghan za obľubu v konzumácii avokád, hoci predtým o tomto plode písal ako o lieku na rannú nevoľnosť pre Kate. Buzzfeed News podobných príkladov uvádza desať.

"Britská tlač uspela vo svojej zjavnej snahe vyštvať Meghan z Británie," napísala v komentári na webe denníka The New York Times (NYT) lektorka žurnalistiky na Univerzite v Južnej Kalifornii Afua Hirschová. Autorka knihy "Brit (ish)" o rasizme v britskej spoločnosti sa domnieva, že "rasistický prístup" bulváru k Meghan nebolo možné prehliadnuť už od prvého titulku.

"To, ako sa k nej správali, dokazuje, čo mnohí z nás vždy vedeli: Nehľadiac na to, ako ste krásni, koho si vezmete, aké paláce obývate, aké charity podporujete, ... v tejto spoločnosti vás rasizmus bude vždy prenasledovať," dodala.

Podobné obvinenia vzniesli aj ďalší komentátori alebo labouristický poslanec Clive Lewis. Ministerka vnútra Priti Patelová sa ale domnieva, že rasizmus nezohral úlohu pri rozhodnutí vojvodu a vojvodkyne zo Sussexe ustúpiť z ich súčasných rolí. BBC v pondelok oznámila, že nič také v médiách nezaznamenala. Iní analytici zase pripomínajú, že Meghan rozhodne nie je prvým členom kráľovskej rodiny, ktorý má s britským bulvárom problém.

Nech už bolo príčinou napätých vzťahov čokoľvek, Harry a Meghan plánujú po odklone od monarchie komunikáciu s médiami výrazne zmeniť. Na svojom novom webe uviedli, že už nechcú byť súčasťou takzvaného kráľovského rozpisu, čo je systém komunikácie s vybranými denníkmi, vrátane štyroch bulvárnych. Exkluzívny prístup budú umožňovať "dôveryhodným titulom, ktoré sa zameriavajú na objektívne spravodajstvo".Pekné pondelky pre všetkých. Nová kampaň upozorňuje na diskrimináciu v práci (VIDEO)

Pekné pondelky pre všetkých. Nová kampaň upozorňuje na diskrimináciu v práci (VIDEO)

Nie každý sa teší v pondelok do práce. Mnohých totiž práve v práci čaká diskriminácia pre ich rodinnú situáciu, sexuálnu orientáciu, zdravotné znevýhodnenie či etnický pôvod.

365.bank sa bude rozširovať

365.bank sa bude rozširovať

V druhom kvartáli budúceho roka pripravujeme viacero noviniek v digitále a dokonca nás po novom nájdete aj v offline svete, kde doplníme sieť kontaktných miest. Predstavíme svoj pohľad na fyzické bankovníctvo a jeho prienik s digitálom.

Vrah švédskej novinárky sa pokúsil o útek z väzenia, zaznamenali to na video

Vrah švédskej novinárky sa pokúsil o útek z väzenia, zaznamenali to na video

Dánsky konštruktér Peter Madsen, ktorý si odpykáva doživotie za vraždu švédskej novinárky Kim Wallovej, dnes utiekol z väzenia na predmestí Kodane.

Jozef Karika a jeho nový mysteriózny triler SMRŠŤ

Jozef Karika a jeho nový mysteriózny triler SMRŠŤ

„Najstrašidelnejšie sú pre mňa momenty, keď sa to v príbehu láme. Keď sa realita preklápa do niečoho sureálneho... Keď som do tej oblasti jazdil, ešte pred napísaním Smršti, tak sa mi diali divné veci.

Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Denník N a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný zverejnili ospravedlnenie.

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

To, že vláda chce plošne testovať na koronavírus celú populáciu pomocou armády, sa prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá je veliteľkou Ozbrojených síl SR, dozvedela až z médií.

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou na Slovensku odvysiela dnes o 20.30 na Jednotke špeciálnu spravodajskú reláciu Druhá vlna venovanú zdravotníctvu.

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Hoci odborníkmi overená očkovacia látka ešte nie je na trhu, hoaxoch o očkovaní, pôvode či existencii koronavírusu je neúrekom a to žiaľ, aj medzi ľuľmi, u ktorých sa predpokladá istá úroveň poznania a kritického myslenia.

Matovič reaguje na obvinenie asistenta Žigu: Je to sluha mafiána a nech si užíva tie mafiánske peniaze

Matovič reaguje na obvinenie asistenta Žigu: Je to sluha mafiána a nech si užíva tie mafiánske peniaze

Asistent poslanca Petra Žigu Maroš Stano napísal status, v ktorom kritizoval správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze a obvinil ho z nevhodného správania. AKTUALIZÁCIA: V utorok na status reagoval premiér. Jeho reakciu prinášame pod článkom.

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

V sobotu bol v Bratislave nepovoleného protest, počas ktorého fanúšikovia Ultras Slovan a prívrženci Kotlebovcov pred Úradom vlády skandovali hanlivé heslá a vzduchom lietali dymovnice, kamene aj dlažobné kocky a zasahovali policajní ťažkoodenci.

Najčítanejšie