Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO) Foto: Penta

Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO)

20.01.2020 14:19 | Tlač | mk

Dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na súde vypovedal Norbert Bödör a Jaroslav Haščák, spolumajiteľ Penty.

Zo zachytenej komunikácie Mariana Kočnera, ktorá unikla z polície, vyplýva, že Haščák aj Bödör boli v kontakte s Kočnerom, ktorý o oboch hovoril ako o priateľoch. 

Haščák dnes na súde hovoril aj o vzťahu k médiám a dvakrát sa zastal novinárky Martiny Ruttkayovej (dnes Lebiš Ruttkayovej), ktorá písala v minulosti pre Plus 7 dní a Plus 1 deň, ktoré patria Pente. Z komunikácie z Threemy vyplýva, že písala v prospech Kočnera, za čo si vypýtala peniaze na dovolenku. „Marian, Kapverdy 1200 e. Moze byt alebo je to vela?“ napísala mu. „Môže,“ odpísal Kočner. Ruttkayová sa uisťovala: „Mozem si to objednat?“ Kočner súhlasí: „Áno.“ Dovolenka mala byť odmenou za to, že Ruttkayová svojimi článkami pomôže k odchodu Lucie Žitňanskej. „Zaplatím Vám a deťom dovolenku, keď sa tak stane. Tak trochu do toho poštuchajte,“ napísal jej Kočner 12. marca 2018. Ruttkayová sa o dva dni ozvala: „Zitnanska ide do p..e. Idem na dovolenku.“

Podrobnosti: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Haščák ako majiteľ vydavateľstva, pre ktoré Ruttkayová pracovala, na súde povedal, že nemal informácie o tom, že by od Kočnera dostávala peniaze. Podľa komunikácie z Threemy Ruttkyová Kočnerovi vyčítala, ako sa k nej chová: "Vždy urobím, o čo ma požiadate. Som asi jediný novinár, ktorý vás považuje za priateľa."

Podrobnosti: Ruttkayová písala Kočnerovi: Vždy urobím, o čo ma požiadate... Aj tak ma majú všetci za vašu štetku (VIDEO)

Ruttkayovej sa Haščák na súde zastal aj keď spomenul kauzu, keď v roku 2012 Kočner a Privatbanka podali trestné oznámenie v súvislosti s únikom informácií z vyšetrovacieho spisu, že boli novinárom poskytnuté informácie, ktoré tvorili predmet bankového tajomstva. V tomto konaní bola Ruttkayová svedkom. „Vypovedala o skutočnostiach, ktoré nasledovali tomu, že naozaj príslušné osoby v rozpore so zákonom poskytli informácie novinárom. Táto informácia unikla do médií, aj našich, načo redakcia Plus 7 reagovala veľmi podráždene s tým, že pani Martina Ruttkayová nechránila zdroj informácií, a žiadali od Petra Mertusa (bývalý riaditeľ vydavateľstva - pozn.red.), aby vyvodil dôsledky voči takémuto konaniu. Táto informácia sa ku mne dostala jednak od mojich spolupracovníkov, Mertusa, aj od pána Mariana Kočnera.“ Povedal podľa Denníka N Haščák na súde s tým, že to s Kočnerom týždeň intenzívne riešil. „Považoval som za neférové, keď svedok má vypovedať pravdu, nepripadalo mi to, že by mala postupovať na základe tlačového zákona a chrániť zdroj, pripadalo mi, že by mala vypovedať pravdivo pred orgánmi. Žiadal som, aby správanie sa vydavateľa voči nej bolo férové, urobilo si právnu analýzu a rozhodlo, či porušila tlačový zákon alebo smernice.“

Ruttkayovu vedenie vydavateľstva Penty podržalo viackrát.

V novembri 2016 veľká časť redakcie Plus 7 dní poslala vedeniu vydavateľstva News and Media Holding list, ktorým žiadajú, aby ich Ruttkayová bezodkladne prestala pracovať v týždenníku. Vyjadrujú v ňom znepokojenie nad pôsobením redaktorky v časopise a tvrdia, že svojím konaním neakceptovateľným spôsobom pošpinila dobré meno Plus 7 dní a žiadali od vedenia vydavateľstva, aby v ňom prestala pracovať. V liste zároveň píšu o podozreniach z nadštandardného vzťahu Ruttkayovej s Kočnerom z tzv. mafiánskych zoznamov. Tento list Haščák na súde nespomenul.

Podľa výpovede Petra Tótha, Bödör spolu s Kočnerom financovali sledovanie novinárov, medzi sledovanými novinármi bol aj Kuciak. Bödör to poprel.Haščák sa objavil aj v Kočnerovej Threeme. Kočner Haščákovi napísal: "Inak pracujem na odj...ní čuráka." Haščák mu na to odpísal, že si povedia viac, keď sa stretnú osobne. Haščák povedal, že sa nebavili o Kuciakovi, ale o vyšetrovateľovi kauzy Gorila Lukáša Kyselicu, ktorý riešil aj prípad vraždy Silvie Volzovej, ktorú si mal objednať Pavol Rusko.

 Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Orange Slovensko má nového šéfa strategického oddelenia

Strategické oddelenie Orange Slovensko má nového šéfa. Od 1. júna pozíciu Senior manažéra zodpovedného za strategické oddelenie zastáva Martin Mosný.

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Hoax o dodávke unášajúcej deti sa šíri už 20 rokov, aká je pravda? (VIDEO)

Jedna z najčastejších „zaručených správ“, ktorá sa v pravidelných intervaloch šíri nielen na sociálnych sieťach, je, že okolo škôl sa pohybuje podozrivá dodávka, ktorá striehne a unáša deti alebo sa ich pokúša uniesť.

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Koronavírus prevetral ľuďom finančné rezervy. Tieto tipy pomôžu reštartovať hospodárenie s peniazmi

Pandémia koronavírusu donútila mnohých Slovákov siahnuť po finančných rezervách. Na horšie časy však podľa štatistík* nemyslia štyria z desiatich ľudí, a tak naštartovať ich fungovanie môže byť o čosi náročnejšie. Kedy si začať vytvárať úspory do rezervy, ako správne postupovať a hlavne ako vytrvať? Pozreli sme sa aj na to, ako sa psychicky vyrovnať so zhoršenou finančnou situáciou.

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Z vydavateľstva KOŠICE:DNES odchádza generálna riaditeľka

Alexandra Mihók-Kvietková odchádza z pozície generálnej riaditeľky mediálneho domu KOŠICE:DNES. Vo vedení firmy zostávajú šéfredaktor Dušan Karolyi a obchodný riaditeľ Marko Duditš.

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

Digitálnou agentúrou značky ŠKODA na Slovensku bude aj naďalej agentúra Socialists

V tendri na digitálnu agentúru, ktorá sa bude starať o obraz značky ŠKODA na sociálnych sieťach, vyhrala agentúra Socialists.

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Najčítanejšie