Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO) Foto: Penta

Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO)

20.01.2020 14:19 | Tlač | mk

Dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na súde vypovedal Norbert Bödör a Jaroslav Haščák, spolumajiteľ Penty.

Zo zachytenej komunikácie Mariana Kočnera, ktorá unikla z polície, vyplýva, že Haščák aj Bödör boli v kontakte s Kočnerom, ktorý o oboch hovoril ako o priateľoch. 

Haščák dnes na súde hovoril aj o vzťahu k médiám a dvakrát sa zastal novinárky Martiny Ruttkayovej (dnes Lebiš Ruttkayovej), ktorá písala v minulosti pre Plus 7 dní a Plus 1 deň, ktoré patria Pente. Z komunikácie z Threemy vyplýva, že písala v prospech Kočnera, za čo si vypýtala peniaze na dovolenku. „Marian, Kapverdy 1200 e. Moze byt alebo je to vela?“ napísala mu. „Môže,“ odpísal Kočner. Ruttkayová sa uisťovala: „Mozem si to objednat?“ Kočner súhlasí: „Áno.“ Dovolenka mala byť odmenou za to, že Ruttkayová svojimi článkami pomôže k odchodu Lucie Žitňanskej. „Zaplatím Vám a deťom dovolenku, keď sa tak stane. Tak trochu do toho poštuchajte,“ napísal jej Kočner 12. marca 2018. Ruttkayová sa o dva dni ozvala: „Zitnanska ide do p..e. Idem na dovolenku.“

Podrobnosti: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Haščák ako majiteľ vydavateľstva, pre ktoré Ruttkayová pracovala, na súde povedal, že nemal informácie o tom, že by od Kočnera dostávala peniaze. Podľa komunikácie z Threemy Ruttkyová Kočnerovi vyčítala, ako sa k nej chová: "Vždy urobím, o čo ma požiadate. Som asi jediný novinár, ktorý vás považuje za priateľa."

Podrobnosti: Ruttkayová písala Kočnerovi: Vždy urobím, o čo ma požiadate... Aj tak ma majú všetci za vašu štetku (VIDEO)

Ruttkayovej sa Haščák na súde zastal aj keď spomenul kauzu, keď v roku 2012 Kočner a Privatbanka podali trestné oznámenie v súvislosti s únikom informácií z vyšetrovacieho spisu, že boli novinárom poskytnuté informácie, ktoré tvorili predmet bankového tajomstva. V tomto konaní bola Ruttkayová svedkom. „Vypovedala o skutočnostiach, ktoré nasledovali tomu, že naozaj príslušné osoby v rozpore so zákonom poskytli informácie novinárom. Táto informácia unikla do médií, aj našich, načo redakcia Plus 7 reagovala veľmi podráždene s tým, že pani Martina Ruttkayová nechránila zdroj informácií, a žiadali od Petra Mertusa (bývalý riaditeľ vydavateľstva - pozn.red.), aby vyvodil dôsledky voči takémuto konaniu. Táto informácia sa ku mne dostala jednak od mojich spolupracovníkov, Mertusa, aj od pána Mariana Kočnera.“ Povedal podľa Denníka N Haščák na súde s tým, že to s Kočnerom týždeň intenzívne riešil. „Považoval som za neférové, keď svedok má vypovedať pravdu, nepripadalo mi to, že by mala postupovať na základe tlačového zákona a chrániť zdroj, pripadalo mi, že by mala vypovedať pravdivo pred orgánmi. Žiadal som, aby správanie sa vydavateľa voči nej bolo férové, urobilo si právnu analýzu a rozhodlo, či porušila tlačový zákon alebo smernice.“

Ruttkayovu vedenie vydavateľstva Penty podržalo viackrát.

V novembri 2016 veľká časť redakcie Plus 7 dní poslala vedeniu vydavateľstva News and Media Holding list, ktorým žiadajú, aby ich Ruttkayová bezodkladne prestala pracovať v týždenníku. Vyjadrujú v ňom znepokojenie nad pôsobením redaktorky v časopise a tvrdia, že svojím konaním neakceptovateľným spôsobom pošpinila dobré meno Plus 7 dní a žiadali od vedenia vydavateľstva, aby v ňom prestala pracovať. V liste zároveň píšu o podozreniach z nadštandardného vzťahu Ruttkayovej s Kočnerom z tzv. mafiánskych zoznamov. Tento list Haščák na súde nespomenul.

Podľa výpovede Petra Tótha, Bödör spolu s Kočnerom financovali sledovanie novinárov, medzi sledovanými novinármi bol aj Kuciak. Bödör to poprel.Haščák sa objavil aj v Kočnerovej Threeme. Kočner Haščákovi napísal: "Inak pracujem na odj...ní čuráka." Haščák mu na to odpísal, že si povedia viac, keď sa stretnú osobne. Haščák povedal, že sa nebavili o Kuciakovi, ale o vyšetrovateľovi kauzy Gorila Lukáša Kyselicu, ktorý riešil aj prípad vraždy Silvie Volzovej, ktorú si mal objednať Pavol Rusko.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Pozor podvod: Pár hodín pred voľbami sa šíri falošný prieskum verejnej mienky

Pozor podvod: Pár hodín pred voľbami sa šíri falošný prieskum verejnej mienky

Pár hodín pred voľbami prišiel mnohým do mailu ale aj do správ na sociálnych sieťach falošný prieskum s falošnými výsledkami.

Vznikla nezávislá Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska

Vznikla nezávislá Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska

V štruktúre Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc došlo k 1. januáru 2020 k zmene.

RTVS v súvislosti s úmrtím Alojza Čobeja mení program

RTVS v súvislosti s úmrtím Alojza Čobeja mení program

Vo štvrtok 27. februára vo veku 84 rokov zomrel textár, skladateľ, dramatik a spisovateľ Alojz Čobej.

Do komunikačnej platformy Hilbi určenej pre pacientov vstúpil nový investor

Do komunikačnej platformy Hilbi určenej pre pacientov vstúpil nový investor

Do slovenského startupu Hilbi, ktorý je decentralizovanou komunikačnou platfomou s umelou inteligenciou na ochranu pacienta vstupuje významný zahraničný investor.

Šírenie poplašnej správy o nakazených koronavírusom je trestný čin, upozorňuje ministerstvo

Šírenie poplašnej správy o nakazených koronavírusom je trestný čin, upozorňuje ministerstvo

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo upozornenie, ktorým chce zastaviť šírenie rôznych neoverených informácií o tom, že na Slovensku sú potvrdené prípady ochorenia koronavírusom.

Hongkonská polícia zatkla mediálneho magnáta

Hongkonská polícia dnes zatkla mediálneho magnáta a kritika Pekingu Jimmyho Laie a ďalších dvoch prodemokratických aktivistov. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej trojica čelí obvineniu z nepovoleného zhromažďovania.

Nekonečný marec: S paušálmi od Telekomu nemusia zákazníci kontrolovať spotrebu celý mesiac a dátujú ako nikdy predtým

Nekonečný marec: S paušálmi od Telekomu nemusia zákazníci kontrolovať spotrebu celý mesiac a dátujú ako nikdy predtým

Telekom pripravil na marec 2020 nevídanú akciu na slovenské pomery. Celý mesiac budú môcť zákazníci využívať dáta úplne naplno v jednej z TOP 10 najlepších sietí na svete vďaka novému nekonečnému balíčku.

Akcionári CME schválili predaj Markízy a ďalších televízií skupine PPF

Akcionári CME schválili predaj Markízy a ďalších televízií skupine PPF

Akcionári mediálnej spoločnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešnej valnom zhromaždení schválili ponuku na prevzatie CME firmou PPF českého miliardára Petra Kellnera.

Poslednú predvolebnú debatu sledovalo 655 tisíc divákov (VIDEO)

Poslednú predvolebnú debatu sledovalo 655 tisíc divákov (VIDEO)

Poslednú predvolebnú diskusiu, ktorú odvysielala v predvečer moratória RTVS na Jednotke, sledovalo 655 tisíc divákov.

Kočner a Rusko boli odsúdení zhodne na 19 rokov väzenia

Kočner a Rusko boli odsúdení zhodne na 19 rokov väzenia

Zhodný trest väzenia vo výške 19 rokov uložil dnes súd Marianovi Kočnerovi a exministrovi hospodárstva a niekdajšiemu šéfovi ​​televízie Markíza Pavlovi Ruskovi.

Najčítanejšie