Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO) Foto: Penta

Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO)

20.01.2020 14:19 | Tlač | mk

Dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na súde vypovedal Norbert Bödör a Jaroslav Haščák, spolumajiteľ Penty.

Zo zachytenej komunikácie Mariana Kočnera, ktorá unikla z polície, vyplýva, že Haščák aj Bödör boli v kontakte s Kočnerom, ktorý o oboch hovoril ako o priateľoch. 

Haščák dnes na súde hovoril aj o vzťahu k médiám a dvakrát sa zastal novinárky Martiny Ruttkayovej (dnes Lebiš Ruttkayovej), ktorá písala v minulosti pre Plus 7 dní a Plus 1 deň, ktoré patria Pente. Z komunikácie z Threemy vyplýva, že písala v prospech Kočnera, za čo si vypýtala peniaze na dovolenku. „Marian, Kapverdy 1200 e. Moze byt alebo je to vela?“ napísala mu. „Môže,“ odpísal Kočner. Ruttkayová sa uisťovala: „Mozem si to objednat?“ Kočner súhlasí: „Áno.“ Dovolenka mala byť odmenou za to, že Ruttkayová svojimi článkami pomôže k odchodu Lucie Žitňanskej. „Zaplatím Vám a deťom dovolenku, keď sa tak stane. Tak trochu do toho poštuchajte,“ napísal jej Kočner 12. marca 2018. Ruttkayová sa o dva dni ozvala: „Zitnanska ide do p..e. Idem na dovolenku.“

Podrobnosti: Novinárka Ruttkayová si vypýtala od Kočnera na dovolenku. Z médií sa teraz sťahuje

Haščák ako majiteľ vydavateľstva, pre ktoré Ruttkayová pracovala, na súde povedal, že nemal informácie o tom, že by od Kočnera dostávala peniaze. Podľa komunikácie z Threemy Ruttkyová Kočnerovi vyčítala, ako sa k nej chová: "Vždy urobím, o čo ma požiadate. Som asi jediný novinár, ktorý vás považuje za priateľa."

Podrobnosti: Ruttkayová písala Kočnerovi: Vždy urobím, o čo ma požiadate... Aj tak ma majú všetci za vašu štetku (VIDEO)

Ruttkayovej sa Haščák na súde zastal aj keď spomenul kauzu, keď v roku 2012 Kočner a Privatbanka podali trestné oznámenie v súvislosti s únikom informácií z vyšetrovacieho spisu, že boli novinárom poskytnuté informácie, ktoré tvorili predmet bankového tajomstva. V tomto konaní bola Ruttkayová svedkom. „Vypovedala o skutočnostiach, ktoré nasledovali tomu, že naozaj príslušné osoby v rozpore so zákonom poskytli informácie novinárom. Táto informácia unikla do médií, aj našich, načo redakcia Plus 7 reagovala veľmi podráždene s tým, že pani Martina Ruttkayová nechránila zdroj informácií, a žiadali od Petra Mertusa (bývalý riaditeľ vydavateľstva - pozn.red.), aby vyvodil dôsledky voči takémuto konaniu. Táto informácia sa ku mne dostala jednak od mojich spolupracovníkov, Mertusa, aj od pána Mariana Kočnera.“ Povedal podľa Denníka N Haščák na súde s tým, že to s Kočnerom týždeň intenzívne riešil. „Považoval som za neférové, keď svedok má vypovedať pravdu, nepripadalo mi to, že by mala postupovať na základe tlačového zákona a chrániť zdroj, pripadalo mi, že by mala vypovedať pravdivo pred orgánmi. Žiadal som, aby správanie sa vydavateľa voči nej bolo férové, urobilo si právnu analýzu a rozhodlo, či porušila tlačový zákon alebo smernice.“

Ruttkayovu vedenie vydavateľstva Penty podržalo viackrát.

V novembri 2016 veľká časť redakcie Plus 7 dní poslala vedeniu vydavateľstva News and Media Holding list, ktorým žiadajú, aby ich Ruttkayová bezodkladne prestala pracovať v týždenníku. Vyjadrujú v ňom znepokojenie nad pôsobením redaktorky v časopise a tvrdia, že svojím konaním neakceptovateľným spôsobom pošpinila dobré meno Plus 7 dní a žiadali od vedenia vydavateľstva, aby v ňom prestala pracovať. V liste zároveň píšu o podozreniach z nadštandardného vzťahu Ruttkayovej s Kočnerom z tzv. mafiánskych zoznamov. Tento list Haščák na súde nespomenul.

Podľa výpovede Petra Tótha, Bödör spolu s Kočnerom financovali sledovanie novinárov, medzi sledovanými novinármi bol aj Kuciak. Bödör to poprel.Haščák sa objavil aj v Kočnerovej Threeme. Kočner Haščákovi napísal: "Inak pracujem na odj...ní čuráka." Haščák mu na to odpísal, že si povedia viac, keď sa stretnú osobne. Haščák povedal, že sa nebavili o Kuciakovi, ale o vyšetrovateľovi kauzy Gorila Lukáša Kyselicu, ktorý riešil aj prípad vraždy Silvie Volzovej, ktorú si mal objednať Pavol Rusko.

 Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Najčítanejšie