Otvorený list vydavateľa K. K. Bagalu: Pán Pellegrini, toto je skutočný život na Slovensku! Foto: K.K.Bagala

Otvorený list vydavateľa K. K. Bagalu: Pán Pellegrini, toto je skutočný život na Slovensku!

11.02.2020 22:25 | Tlač | mk

Veta premiéra Petra Pellegriniho z tlačovej besedy, že "v Bratislave sa nežije skutočný život, tak ako sa nežije skutočný slovenský život u ľudí v zahraničí" vyvolala vlnu rozhorčenia medzi ľuďmi v Bratislave, zahraničí ale aj po celom Slovensku. Na sociálnych sieťach pod hashtagom ‪#‎totojeskutocnyzivot‬ pribúdajú príbehy ľudí o "skutočnom živote."

 

Jeden z nich zverejnil dlhoročný bratislavský vydavateľ kníh Koloman Kertész Bagala:

Pán Pellegrini, #totojeSKutocnyzivot na Slovensku! Chorý človek žije v kancelárii, nelieči sa v nemocnici ani sanatóriu.

Som vydavateľ slovenskej literatúry od roku 1991, vydal som vyše 500 kníh pôvodnej tvorby, 24 rokov vyhlasujem vlastnú literárnu súťaž, zorganizoval som osobne viac ako 1.000 kultúrnych podujatí.

Vo vydavateľstve som sám - lebo si nemôžem dovoliť zamestnanca, financie radšej sústredím do nových titulov. Nemíňam, ale aj tak sa stále pohybujem na hranici bankrotu. Keby som nemal rád slovenčinu, už dávno by som bol gastarbeitrom - pretože čokoľvek by bolo lepšie, ako takéto živorenie! Rozumiem všetkým ľuďom, čo odišli preč zo Slovenska - neurážajte ich, pán premiér!

Vlani sa moje reumatické ochorenie dostalo do štádia, že bolo už nutné objednať sa na operáciu bedrového kĺbu - dostal som termín o pol roka a ten sa potom ešte dvakrát presúval kvôli rekonštrukcii operačnej sály na Kramároch - a v iných nemocniciach ma tiež nemohli zobrať skôr, pretože všade mali poradovníky, niekde aj na rok dopredu. Toto je slovenské zdravotníctvo.

Bolesti sa rapídne zväčšovali, pohybovať som sa mohol už len s barlami - a keďže bývame v podnájme na 2. poschodí bez výťahu, bývam teraz v kancelárii vydavateľstva, pretože prístup sem je chvalabohu bezbariérový. To je slovenský sociálny systém, chorého vykázať z nemocnice 5 dní po operácii, nech sa sám postará.

Pán premiér, som hlboko urazený Vaším výrokom, že v Bratislave sa nežije skutočný život. Pracujem tu 29 rokov, ale ani napriek oceneniam odborníkov a nepretržitému nasadeniu nie som schopný žiť dôstojne, nenašetril som na byt a žijem v podnájme, neustále splácam pôžičky a lízingy, len aby som mohol pracovať v odbore, na ktorý mám - zdá sa - talent. A hlavne guráž.

Pracujem tu - aj napriek polenám, hádzaným pod nohy drobným podnikateľom.

Žijem tu - aj napriek polenám, riadiacim tento štát.

Znovu sa vyliečim a budem pokračovať v tejto práci - do smrti. Nie pre penziu, ktorá bude mizerná. Ale to Vy nedokážete pochopiť prečo.

Sme bohatý štát, ale všetko to, čo malo skvalitniť skutočný život skutočným obyvateľom - politici ako Vy buď prešustrovali, rozkradli, alebo umožnili rozkradnúť.

Znovu sa vyliečim a budem pokračovať v tejto práci pokým vládzem, pretože mám len jeden život a nemienim ho premrhať.

DOSŤ!

Vy a vaši ministri ste iba služobníci, moji služobníci, naši služobníci - dostali ste poverenie slúžiť v prospech ľudí a nerobíte to, iba sľubujete a tliachate - držte už hubu a practe sa!

 

 Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

Najčítanejšie