Šéfredaktorka Plus 7 dní dala výpoveď. Problémom bola citlivá otázka premiérovi a zásah zhora Foto: FB P. Pellegrini

Šéfredaktorka Plus 7 dní dala výpoveď. Problémom bola citlivá otázka premiérovi a zásah zhora

19.02.2020 16:34 | Tlač | mk

Plus 7 dní po niekoľkých mesiacoch opäť nemá šéfredaktora.

Šéfredaktorka Katarína Šelestiaková v dnešnom vydaní oznámila, že dáva výpoveď. Jej rozhodnutiu predchádzalo napätie a cenzúra rozhovoru s premiérom.

Podľa informácií Omediach.com napätie v redakcii začalo už minulý týždeň, krátko po tom, ako redaktor Pavel Knapko urobil rozhovor s premiérom Petrom Pellegrinim a premiérovi položil otázku ohľadom jeho sexuálnej orientácie.
Premiér na otázku odpovedal - že nie je gej - a v redakcii sa po širšej debate rozhodli, že rozhovor zverejnia. Podľa informácií Omediach.com po širšej debate s tým súhlasila aj šéfredaktorka Šelestiaková. Z vedenia vydavateľstva, ktoré patrí finančnej skupine Penta, prišlo rozhodnutie otázku s odpoveďou v rozhovore nespomenúť.

Rozhovor s Pellegrinim v časopise dnes vyšiel, problémová otázka o jeho sexuálnej orientácii tam chýba.

Šéfredaktorka v reakcii na to dnes dala výpoveď a podľa informácií Denníka N, ktorý o napätí v redakcii dnes informoval, výpoveď zvažujú aj ďalší členovia redakcie. Podľa Denníka N za to, aby rozhovor nevyšiel, loboval Juraj Puchý, ktorý poskytuje právne poradenstvo Jozefovi Brhelovi. 

„Líder strany, ktorá prostredníctvom čelných predstaviteľov bojuje proti LGBT a do omieľania otvára marginálne hodnotové otázky, zjavne sa vymedzujúc vo vzťahu k sexuálnym menšinám, by mal zvládnuť otázky týkajúce sa jeho orientácie. Ak nie je na konfrontáciu s takouto otázkou pripravený a následne prepadne panike, je to len dôkaz, že sme trafili klinec po hlavičke a máme v talóne ďalší skvelý rozhovor,“ napísala Šelestiaková.

„Skvelé rozhovory sa v Pluske vždy zverejňovali. Aspoň za Miloša Luknára, o ktorom sa tiež Marian Kočner vyjadroval vo svojej súkromnej komunikácii hanlivo slovami jeb.l ho pes. Keď sa o vás takto vyjadruje Kočner, je to samozrejme pochvala vašej práce. Šéfredaktor, ktorý politikom, ale aj rôznym Kočnerom dovolí rozhodovať, na čo sa môžu redaktori pýtať, nie je novinár, ale správa sa ako platená PR agentúra. A takých je žiaľ čoraz viac,“ napísala odchádzajúca šéfredaktorka.

„Keď som bola mladšia, hovorca nemenovanej finančnej skupiny (a nebola to skupina Penta) mi pri jednom nie veľmi priateľskom rozhovore povedal: „Pani Šelestiaková, my si Vás môžeme kúpiť. Povedala som mu, vy si môžete kúpiť vydavateľstvo, ale nie mňa. A tak by to u novinárov aj malo zostať. Vážení čitatelia, bolo mi cťou pre vás písať!“ uzavrela svoj posledný komentár v týždenníka Šelestiaková, ktorá už raz pre nespokojnosť z Plus 7 dní odišla.

Podrobnosti: Nová šéfredaktorka už raz  z týždenníka odišla, kvôli autorskej neslobode

Pellegrini Denníku N povedal, že navrhol vypustiť otázku o Zomri, aby im nerobil reklamu.

„Predseda vlády v rámci rozhovorov pre médiá vždy odpovedá na všetky položené otázky. Proces autorizácie rozhovorov je v kompetencii tlačového odboru. V rámci autorizácie rozhovoru pre týždenník Plus 7 dní navrhol tlačový odbor redakcii vypustenie posledných otázok, ktoré sa týkali konkrétnej webovej stránky Zomri. Predseda vlády zo zákona nesmie robiť reklamu konkrétnemu produktu a obzvlášť na to nie je dôvod pri stránke s anonymnými administrátormi, ktorá svojim obsahom ovplyvňuje aj slovenskú politiku. Na svoj návrh nedostal tlačový odbor až do publikovania článku žiadnu spätnú reakciu,“ napísal tlačový odbor úradu vlády.

 „Do obsahu sa zasahovať nemá, čo sme my v značnej miere rešpektovali. Už pri našom vstupe do médií sme toto úplne otvorene komunikovali na všetky redakcie. My ako akcionár máme nejaký súbor hodnôt,“ povedal na súde v kauze vraždy Jána Kuciaka spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák, keď vysvetľoval komunikáciu s Mariánom Kočnerom, ktorý mimochodom prostredníctvom redaktorky Martiny Ruttkayovej ovplyvňoval obsah v tituloch vydavateľstva Penty.

Katarína Šelestiaková zatiaľ na naše otázky nereagovala. Požiadali sme aj o stanovisko vedenie vydavateľstva NMH.

Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku.Zomrela jedna z najznámejších Bond girl - z bondovky Goldfinger (VIDEO)

Zomrela jedna z najznámejších Bond girl - z bondovky Goldfinger (VIDEO)

 Vo veku 94 rokov zomrela herečka Honor Blackman, ktorá okrem iného stvárnila jednu z najznámejších Bond girl Pussy Galore.

Markíza v mimoriadnej relácii priniesie rozhovor s nakazenými aj s Matovičom a Radičovou (VIDEO)

Markíza v mimoriadnej relácii priniesie rozhovor s nakazenými aj s Matovičom a Radičovou (VIDEO)

Aj dnes večer odvysiela Markíza so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Praktická príručka detskej psychológie pre moderných rodičov

Praktická príručka detskej psychológie pre moderných rodičov

Rodičia, chcete lepšie pochopiť svoje deti a rozumieť im? Konečne?!

Vrah Kuciaka dostal 23 rokov, sudkyňa sa pozastavila nad brutálnosťou vraždy Kušnírovej (AUDIO)

Vrah Kuciaka dostal 23 rokov, sudkyňa sa pozastavila nad brutálnosťou vraždy Kušnírovej (AUDIO)

Vraha novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej dnes súd odsúdil na 23 rokov väzenia.

Česká televízia pripravuje seriál: Láska v čase korony

Česká televízia pripravuje seriál: Láska v čase korony

Česká televízia (ČT) aj napriek rušeniu filmových produkcií kvôli opatreniam proti šíreniu koronavírusu pripravuje seriál, ktorého tvorcovia sa rozhodli so súčasnou situáciou bojovať humorom.

Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá

Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá

Vplyvom aktuálnej situácie ohľadne koronavírusu mnohí ľudia pracujú z domu. Efektívna práca na diaľku sa však nezaobíde bez efektívnych porád. Na čo sa zamerať a, naopak, čomu sa vyhnúť, aby sme dosiahli žiaduci výsledný efekt?

V neľahkých časoch koronakrízy médiám vo viacerých štátoch Európy pomáha štát

V neľahkých časoch koronakrízy médiám vo viacerých štátoch Európy pomáha štát

Súčasťou balíčkov vládnej pomoci v koronavirovej kríze je v niektorých európskych krajinách aj podpora médiám a vydavateľstvom. Inde mediálne domy o pomoc štátu ešte len žiadajú. Napríklad v Taliansku alebo Maďarsku sú médiá čiastočne oslobodené od platenia daní.

Koronavírus sa zneužíva na šírenie nepravdivých správ a dezinformácií

Koronavírus sa zneužíva na šírenie nepravdivých správ a dezinformácií

V čase, keď mnohí bojujú dňom i nocou za záchranu životov ľudí nakazených novým koronavírusom, niektoré organizácie a jednotlivci zneužívajú aktuálnu krízu na politickú či komerčnú manipuláciu.

Irak odobral Reuters dočasne licenciu za článok o manipulácii s počtom nakazených

Irak odobral Reuters dočasne licenciu za článok o manipulácii s počtom nakazených

Irak pozastavil agentúre Reuters na tri mesiace činnosť. Bagdad sa tak rozhodol kvôli štvrtkovej správe, v ktorej agentúra uviedla, že iracké vládne údaje o koronavírusoch sú podhodnotené.

Lunter opäť otvoril reštauráciu a bistrá

Lunter opäť otvoril reštauráciu a bistrá

Banskobystrický výrobca tofu a rastlinných nátierok spoločnosť Lunter začala od začiatku apríla opäť variť obedové menu vo svojich gastro prevádzkach v Banskej Bystrici a Bratislave. Rozbiehajú aj donášku.

Najčítanejšie