Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil Foto: FB P. Pellegrini

Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil

24.02.2020 22:51 | Tlač | mk

Minulý týždeň dala šéfredaktorka Plus 7 dní Katarína Šelestiaková výpoveď. Dôvodom bola cenzúra rozhovoru s premiérom, ktorý urobil redaktor Pavel Knapko a premiéra sa pýtal na jeho sexuálnu orientáciu.

 Premiér na otázku odpovedal - že nie je gej - a v redakcii sa po širšej debate rozhodli, že rozhovor zverejnia. Z vedenia vydavateľstva, ktoré patrí finančnej skupine Penta, prišlo rozhodnutie otázku s odpoveďou v rozhovore nespomenúť. Rozhovor vyšiel bez otázky.
Dnes spomínaný redaktor na facebooku oznámil, že v týždenníku končí a za svojim rozhovorom aj otázkou si stojí.

Podrobnosti: Šéfredaktorka Plus 7 dní dala výpoveď. Problémom bola citlivá otázka premiérovi a zásah zhora

Tu je vyjadrenie Pavla Knapka z jeho facebooku:

Prečo si stojím za otázkou

Za prvé:

Áno, naozaj si myslím, že otázka orientácie každého človeka je dosť intímna vec. S tým súhlasím. No bulvár to robí a robí to pravidelne, prepiera ženy po boku mocných mužov politiky, či ich potenciálne milenky. Na prvý pohľad môže ísť len o nejakú novinársku zlomyseľnosť, no ak politik naozaj udržuje milostný pomer alebo sa obklopuje pofidérnymi osobami, je na mieste sa pýtať do akej miery tento pomer či osoby môžu byť bremenom pre výkon funkcie, či dokonca či ju nevykonáva v prospech konkrétnej osoby či záujmových skupín.
Nikto nepovedal, že sexualita tu je nejakým spôsobom problémom, ide ale o to, že ak politik, o ktorom sa hovorí, že do danej menšiny patrí a zároveň je volebným lídrom strany, ktorá má podobnú komunitu pokrytecky viac menej na háku, nechápem, prečo túto otázku nepoložiť. Najmä ak domovská strana takéhoto politika dáva, alebo skôr dávala denne najavo svoj kritický postoj voči LGBTI komunite. Čo napríklad potvrdil aj svojimi výrokmi Juraj Blanár, ktorý aj pre konšpiračné Hlavné správy uviedol, že neplánujú uvoľniť priestor LGBTI. No, oukej.

Za druhé:

Chápem, keď napríklad paparazzovanie, kontroverzný to nástroj bulvárnych médií, vyvoláva vášne, ale jedna otázka? Novinári sú tu na to, aby sa pýtali a politici na to, aby odpovedali. Peter Pellegrini odpovedal, tak ako odpovedal, nikto ho do tej odpovede nenútil. Nechcem byť patetický, ale tu sa ukázala opäť tá stará pravda odveká, že slovo je silnejšie ako meč.

Za tretie:

Môže byť vysoký politik vydierateľný cez svoju orientáciu? Samozrejme, pretože sme si to, ako spoločnosť takto nastavili. Pretože sme urobili z homosexuality bubáka, vykopli ho na perifériu, nielen spoločenskú a tematickú, ale aj politickú. Ak niekto tvrdí, že nemôže byť politik vydierateľný aj takýmto štýlom, tak je mierne naivný. Teraz tu máme Zsuzsovú a Maznákov. Kde sa píše, že volavka musí byť len žena četujúca s mužom?

Za štvrté:

Tým, že som položil otázku, pri ktorej celé galaxie do seba implodovali a anjeli v nebi plačú doteraz, došlo k dvom veciam, čo ma teší najviac. A to, že sa táto téma konečne otvorila. Z trúsenia uštipačných poznámok v tieňoch komentárov na sociálnych sieťach o orientácii premiéra sa stala otvorená debata. Nielen, o tomto konkrétnom prípade, ale vo všeobecnosti. A je jasné, že sa nájdu tábory, ktoré sú pre a proti, ale to je dobre. Spoločnosť, ktorá dokáže spolu viesť dišputy aj o podobných témach, snáď ešte má pred sebou pár svetlých piatkov.
Tou druhou je, no možno je to len moje zdanie, nevymizli nejak zázračne v poslednom čase z portfólia smeráckych predvolebných hejt tém práve LGBTI komunity? Mne sa zdá, že už im zostali len tí migranti.

Za piate:

Prečo pred voľbami? Ak, by som dostal príležitosť na rozhovor s premiérom dva roky pred voľbami, či dva roky po voľbách a bol by som v redakcii bulvárneho periodika, otázka by sa nezmenila a úsmevy a mlieka by kysli aj tak. No dostal som príležitosť vtedy kedy som ju dostal. To je celé.

Za šieste:

Chcem sa týmto poďakovať mojej už exšéfke Katke Šelestiakovej. Pracovne sa síce trochu obchádzame a nikdy sa v žiadnej redakcii dlhšie spolu neohrejeme, no patrí medzi moje vzory a spolu s Jankou Šimičkovou bola hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol prísť do Sedmičky. Je mi ľúto, ako to dopadlo, pretože Sedmička bola opäť takou odvážnou a asertívnou, ako to bolo v minulosti.

Za siedme:

Na záver som si nechal stať o mojom odchode z redakcie. Dostal som na výber a vybral som si dohodu o ukončení pracovného pomeru a následne na to som bol „odprevadený“ z redakcie. No asi by som klamal, keby som povedal, že mi zo srdca nespadol obrovský šuter obalený v adamantiu.
No zároveň som naozaj smutný, že to trvalo tak krátko, no aspoň pod vedením Šéfredaktorky s veľkým Š.
Čaute a nebojte sa klásť otázky
Jaj a ešte toto: Ľudia nebuďte zlí, srabi, pokrytci a zákeráci. Vraj to neprospieva pleti.

Pavel Knapko pracoval pre PLus 7 dní už v roku 2017. V rokoch 2018 a 2019 bol redaktorom Hospodárskych novín, do Plus 7 dní sa vrátil len nedávno na začiatku roka 2020.Zomrela jedna z najznámejších Bond girl - z bondovky Goldfinger (VIDEO)

Zomrela jedna z najznámejších Bond girl - z bondovky Goldfinger (VIDEO)

 Vo veku 94 rokov zomrela herečka Honor Blackman, ktorá okrem iného stvárnila jednu z najznámejších Bond girl Pussy Galore.

Markíza v mimoriadnej relácii priniesie rozhovor s nakazenými aj s Matovičom a Radičovou (VIDEO)

Markíza v mimoriadnej relácii priniesie rozhovor s nakazenými aj s Matovičom a Radičovou (VIDEO)

Aj dnes večer odvysiela Markíza so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Praktická príručka detskej psychológie pre moderných rodičov

Praktická príručka detskej psychológie pre moderných rodičov

Rodičia, chcete lepšie pochopiť svoje deti a rozumieť im? Konečne?!

Vrah Kuciaka dostal 23 rokov, sudkyňa sa pozastavila nad brutálnosťou vraždy Kušnírovej (AUDIO)

Vrah Kuciaka dostal 23 rokov, sudkyňa sa pozastavila nad brutálnosťou vraždy Kušnírovej (AUDIO)

Vraha novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej dnes súd odsúdil na 23 rokov väzenia.

Česká televízia pripravuje seriál: Láska v čase korony

Česká televízia pripravuje seriál: Láska v čase korony

Česká televízia (ČT) aj napriek rušeniu filmových produkcií kvôli opatreniam proti šíreniu koronavírusu pripravuje seriál, ktorého tvorcovia sa rozhodli so súčasnou situáciou bojovať humorom.

Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá

Aby boli porady na diaľku efektívne, musia mať pravidlá

Vplyvom aktuálnej situácie ohľadne koronavírusu mnohí ľudia pracujú z domu. Efektívna práca na diaľku sa však nezaobíde bez efektívnych porád. Na čo sa zamerať a, naopak, čomu sa vyhnúť, aby sme dosiahli žiaduci výsledný efekt?

V neľahkých časoch koronakrízy médiám vo viacerých štátoch Európy pomáha štát

V neľahkých časoch koronakrízy médiám vo viacerých štátoch Európy pomáha štát

Súčasťou balíčkov vládnej pomoci v koronavirovej kríze je v niektorých európskych krajinách aj podpora médiám a vydavateľstvom. Inde mediálne domy o pomoc štátu ešte len žiadajú. Napríklad v Taliansku alebo Maďarsku sú médiá čiastočne oslobodené od platenia daní.

Koronavírus sa zneužíva na šírenie nepravdivých správ a dezinformácií

Koronavírus sa zneužíva na šírenie nepravdivých správ a dezinformácií

V čase, keď mnohí bojujú dňom i nocou za záchranu životov ľudí nakazených novým koronavírusom, niektoré organizácie a jednotlivci zneužívajú aktuálnu krízu na politickú či komerčnú manipuláciu.

Irak odobral Reuters dočasne licenciu za článok o manipulácii s počtom nakazených

Irak odobral Reuters dočasne licenciu za článok o manipulácii s počtom nakazených

Irak pozastavil agentúre Reuters na tri mesiace činnosť. Bagdad sa tak rozhodol kvôli štvrtkovej správe, v ktorej agentúra uviedla, že iracké vládne údaje o koronavírusoch sú podhodnotené.

Lunter opäť otvoril reštauráciu a bistrá

Lunter opäť otvoril reštauráciu a bistrá

Banskobystrický výrobca tofu a rastlinných nátierok spoločnosť Lunter začala od začiatku apríla opäť variť obedové menu vo svojich gastro prevádzkach v Banskej Bystrici a Bratislave. Rozbiehajú aj donášku.

Najčítanejšie