Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil Foto: FB P. Pellegrini

Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil

24.02.2020 22:51 | Tlač | mk

Minulý týždeň dala šéfredaktorka Plus 7 dní Katarína Šelestiaková výpoveď. Dôvodom bola cenzúra rozhovoru s premiérom, ktorý urobil redaktor Pavel Knapko a premiéra sa pýtal na jeho sexuálnu orientáciu.

 Premiér na otázku odpovedal - že nie je gej - a v redakcii sa po širšej debate rozhodli, že rozhovor zverejnia. Z vedenia vydavateľstva, ktoré patrí finančnej skupine Penta, prišlo rozhodnutie otázku s odpoveďou v rozhovore nespomenúť. Rozhovor vyšiel bez otázky.
Dnes spomínaný redaktor na facebooku oznámil, že v týždenníku končí a za svojim rozhovorom aj otázkou si stojí.

Podrobnosti: Šéfredaktorka Plus 7 dní dala výpoveď. Problémom bola citlivá otázka premiérovi a zásah zhora

Tu je vyjadrenie Pavla Knapka z jeho facebooku:

Prečo si stojím za otázkou

Za prvé:

Áno, naozaj si myslím, že otázka orientácie každého človeka je dosť intímna vec. S tým súhlasím. No bulvár to robí a robí to pravidelne, prepiera ženy po boku mocných mužov politiky, či ich potenciálne milenky. Na prvý pohľad môže ísť len o nejakú novinársku zlomyseľnosť, no ak politik naozaj udržuje milostný pomer alebo sa obklopuje pofidérnymi osobami, je na mieste sa pýtať do akej miery tento pomer či osoby môžu byť bremenom pre výkon funkcie, či dokonca či ju nevykonáva v prospech konkrétnej osoby či záujmových skupín.
Nikto nepovedal, že sexualita tu je nejakým spôsobom problémom, ide ale o to, že ak politik, o ktorom sa hovorí, že do danej menšiny patrí a zároveň je volebným lídrom strany, ktorá má podobnú komunitu pokrytecky viac menej na háku, nechápem, prečo túto otázku nepoložiť. Najmä ak domovská strana takéhoto politika dáva, alebo skôr dávala denne najavo svoj kritický postoj voči LGBTI komunite. Čo napríklad potvrdil aj svojimi výrokmi Juraj Blanár, ktorý aj pre konšpiračné Hlavné správy uviedol, že neplánujú uvoľniť priestor LGBTI. No, oukej.

Za druhé:

Chápem, keď napríklad paparazzovanie, kontroverzný to nástroj bulvárnych médií, vyvoláva vášne, ale jedna otázka? Novinári sú tu na to, aby sa pýtali a politici na to, aby odpovedali. Peter Pellegrini odpovedal, tak ako odpovedal, nikto ho do tej odpovede nenútil. Nechcem byť patetický, ale tu sa ukázala opäť tá stará pravda odveká, že slovo je silnejšie ako meč.

Za tretie:

Môže byť vysoký politik vydierateľný cez svoju orientáciu? Samozrejme, pretože sme si to, ako spoločnosť takto nastavili. Pretože sme urobili z homosexuality bubáka, vykopli ho na perifériu, nielen spoločenskú a tematickú, ale aj politickú. Ak niekto tvrdí, že nemôže byť politik vydierateľný aj takýmto štýlom, tak je mierne naivný. Teraz tu máme Zsuzsovú a Maznákov. Kde sa píše, že volavka musí byť len žena četujúca s mužom?

Za štvrté:

Tým, že som položil otázku, pri ktorej celé galaxie do seba implodovali a anjeli v nebi plačú doteraz, došlo k dvom veciam, čo ma teší najviac. A to, že sa táto téma konečne otvorila. Z trúsenia uštipačných poznámok v tieňoch komentárov na sociálnych sieťach o orientácii premiéra sa stala otvorená debata. Nielen, o tomto konkrétnom prípade, ale vo všeobecnosti. A je jasné, že sa nájdu tábory, ktoré sú pre a proti, ale to je dobre. Spoločnosť, ktorá dokáže spolu viesť dišputy aj o podobných témach, snáď ešte má pred sebou pár svetlých piatkov.
Tou druhou je, no možno je to len moje zdanie, nevymizli nejak zázračne v poslednom čase z portfólia smeráckych predvolebných hejt tém práve LGBTI komunity? Mne sa zdá, že už im zostali len tí migranti.

Za piate:

Prečo pred voľbami? Ak, by som dostal príležitosť na rozhovor s premiérom dva roky pred voľbami, či dva roky po voľbách a bol by som v redakcii bulvárneho periodika, otázka by sa nezmenila a úsmevy a mlieka by kysli aj tak. No dostal som príležitosť vtedy kedy som ju dostal. To je celé.

Za šieste:

Chcem sa týmto poďakovať mojej už exšéfke Katke Šelestiakovej. Pracovne sa síce trochu obchádzame a nikdy sa v žiadnej redakcii dlhšie spolu neohrejeme, no patrí medzi moje vzory a spolu s Jankou Šimičkovou bola hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol prísť do Sedmičky. Je mi ľúto, ako to dopadlo, pretože Sedmička bola opäť takou odvážnou a asertívnou, ako to bolo v minulosti.

Za siedme:

Na záver som si nechal stať o mojom odchode z redakcie. Dostal som na výber a vybral som si dohodu o ukončení pracovného pomeru a následne na to som bol „odprevadený“ z redakcie. No asi by som klamal, keby som povedal, že mi zo srdca nespadol obrovský šuter obalený v adamantiu.
No zároveň som naozaj smutný, že to trvalo tak krátko, no aspoň pod vedením Šéfredaktorky s veľkým Š.
Čaute a nebojte sa klásť otázky
Jaj a ešte toto: Ľudia nebuďte zlí, srabi, pokrytci a zákeráci. Vraj to neprospieva pleti.

Pavel Knapko pracoval pre PLus 7 dní už v roku 2017. V rokoch 2018 a 2019 bol redaktorom Hospodárskych novín, do Plus 7 dní sa vrátil len nedávno na začiatku roka 2020.Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie