Lukáš Fila z Denníka N: Môže sa stať, že denná tlač v nejakom okamihu nebude môcť vychádzať Foto: Denník N/Tomáš Benedikovíč

Lukáš Fila z Denníka N: Môže sa stať, že denná tlač v nejakom okamihu nebude môcť vychádzať

30.03.2020 13:35 | Tlač | mk

Epidémia koronavírusu dostala do neľahkej situácie aj médiá. Printové médiá zažívajú krízu, aká tu ešte nebola. Inzercia klesá, so zatvorenými stánkami a karanténou obyvateľstva klesá aj predaj titulov.

Ako sa dotkla súčasná situácia vydavateľstva N Press, ktoré vydáva aj Denník N, odpovedá riaditeľ vydavateľstva LUKÁŠ FILA.

Ako hodnotíte súčasnú situáciu?
Súčasná situácia je v prvom rade neistá. Kým nie je jasné, aký vývoj bude mať samotná epidémia, nedokáže nikto s vážnou tvárou povedať, aký bude mať dopad na médiá. A vôbec pri tom nejde len o to, ako vírus zvládne Slovensko - pokiaľ nastane katastrofa v USA alebo západnej Európe, budeme dopady cítiť aj my. Naisto sa dá konštatovať len banálny fakt, že stojíme pred mnohými rizikami. 

Odporúčame aj: Šéfredaktor Aktualít žiada čitateľov o podporu

Ako zasiahla vaše vydavateľstvo?
Podľa predbežných výsledkov predaja sme zaznamenali pokles stánkového predaja tlačeného denníka zhruba na úrovne spred dvoch rokov. Múdrejší budeme, keď uvidíme definitívne čísla a hlavne dlhodobejší trend. Otázka je, aké ďalšie opatrenia nariadi štát a ako bude fungovať distribúcia, môže sa stať, že denná tlač v nejakom okamihu nebude môcť vychádzať. Museli sme tiež zrušiť naše pravidelné verejné diskusie, odložiť niekoľko vzdelávacích projektov pre školy a zvažujeme, ako sa postavíme k vydávaniu ďalších knižných titulov. Na druhej strane sme zaznamenali výrazný nárast záujmu o naše spravodajstvo na webe, čo sa premietlo v návštevnosti aj predplatnom. 

Aké úsporné opatrenia robíte alebo chystáte - ako sa dotknú ľudí vo vašom vydavateľstve, ako sa dotknú titulov?
V súčasnosti neplánujeme žiadne. Zvýšený záujem predplatiteľov nás zaväzuje poskytovať im kvalitný obsah, aby sme ich boli schopní dlhodobo udržať. 

Odporúčame aj: Šéf siete schránkových novín: Využijeme všetky možnosti, aby sme minimalizovali straty a prežili krízu
 
Aké sú vaše predpovede ako situácia zasiahne mediálny a reklamný trh?
Nemyslím si, že dnes máme dosť informácií, aby sme mohli robiť presné predpovede. Kríza spred vyše desiatich rokov mala v celom regióne veľmi negatívny vplyv, viedla k odchodu veľkej časti serióznych západných investorov, ktorých nahradili miestni oligarchovia. Zmenila vtedy celú podobu trhu. Pokiaľ bude táto kríza porovnateľne veľká alebo väčšia, môžu aj otrasy na trhu byť ešte prudšie. Momentálne je podľa mňa dôležité sústrediť sa na to, aby Slovensko čo najlepšie zvládlo epidémiu, potom uvidíme, kde sme sa ako spoločnosť ocitli a čo to znamená pre médiá. Držím kolegom palce, snáď ostane zachovaný dostatočne široký priestor pre kvalitnú nezávislú žurnalistiku, Slovensko ju potrebuje. Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Prieskum: Česi najviac dôverujú rozhlasu, potom televízii

Nejdůvěryhodnějším typem média je podle Čechů rádio, kterému věří 73 procent lidí. Následuje televize s 64 procenty a tisk s důvěrou 60 procent lidí.

Vyhlásenie: Proti volebnej fraške a policajnej brutalite! Za slobodu Bieloruska!

My, príslušníci občianskej spoločnosti Slovenska, ako ľudia ktorí si ctia slobodné demokratické voľby, vyjadrujeme našu plnú podporu občiankam a občanom Bieloruska v ich protestoch proti masívnemu falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, v ich boji za slobodu, ktorú im pred 26 rokmi ukradol človek, ktorý je dnes považovaný za jedného z posledných diktátorov v Európe.

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Krajniakove ministerstvo riadi bývalý redaktor Markízy a šéfredaktor jeho webu

Generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je bývalý novinár Karol Zimmer. Ten na ministerstvo, na čele ktorého je Milan Krajniak zo Sme rodina, nastúpil 1. júla 2020.

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V Bielorusku pokračujú protesty, viacerí novinári sú nezvestní, vypínajú internet

V bieloruskom Minsku tretiu noc pokračujú protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra Lukašenka. "Policajti zasahujú s novou silou. Zatýkanie začalo. Počuť aj výbuchy, podobné ohlušujúcim granátom, ale k potýčkam doteraz nedošlo," hlási opozičný server Belorusskij partizan s odvolaním sa na informácie zo sociálnych sietí.

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Na ministerstve vnútra musel skončiť aj bývalý televízny redaktor

Bývalý televízny redaktor posledné roky nemal čas chodiť do roboty na ministerstve. Venoval sa vlastnej firme a krízovej komunikácii.

Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Pripraviť sa na budúcnosť pomôže nová služba Finančný plán

 Koronakríza poriadne prevetrala peňaženky Slovákov. Každá piata rodina dnes nemá rezervu už ani na jeden mesiac. Dobrou správou však je, že viac ako tri štvrtiny domácností si uvedomujú dôležitosť úspor a chcú si sporiť aspoň toľko čo doteraz. So zabezpečením sa do budúcnosti im teraz pomôže nová unikátna služba Finančný plán.

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Slovenského rodu som, šunka moja – peripetie Trendu okolo promočlánku o firme Penty

Spoločnosť na výrobu mäsiarskych výrobkov Mecom, ktorú prostredníctvom spoločnosti Carnibona kontroluje Penta, má aktuálne rozsiahlu kampaň, že jej výrobky sú zo slovenského mäsa. Propagovať novú stratégiu sa snaží aj ekonomický týždenník Penty – Trend. Na konci júla zverejnil PR rozhovor so šéfom Mecomu, v pondelok redakčný text, okolo ktorého sa za posledných 24 hodín diali zvláštne veci.

Najčítanejšie