Lukáš Fila z Denníka N: Môže sa stať, že denná tlač v nejakom okamihu nebude môcť vychádzať Foto: Denník N/Tomáš Benedikovíč

Lukáš Fila z Denníka N: Môže sa stať, že denná tlač v nejakom okamihu nebude môcť vychádzať

30.03.2020 13:35 | Tlač | mk

Epidémia koronavírusu dostala do neľahkej situácie aj médiá. Printové médiá zažívajú krízu, aká tu ešte nebola. Inzercia klesá, so zatvorenými stánkami a karanténou obyvateľstva klesá aj predaj titulov.

Ako sa dotkla súčasná situácia vydavateľstva N Press, ktoré vydáva aj Denník N, odpovedá riaditeľ vydavateľstva LUKÁŠ FILA.

Ako hodnotíte súčasnú situáciu?
Súčasná situácia je v prvom rade neistá. Kým nie je jasné, aký vývoj bude mať samotná epidémia, nedokáže nikto s vážnou tvárou povedať, aký bude mať dopad na médiá. A vôbec pri tom nejde len o to, ako vírus zvládne Slovensko - pokiaľ nastane katastrofa v USA alebo západnej Európe, budeme dopady cítiť aj my. Naisto sa dá konštatovať len banálny fakt, že stojíme pred mnohými rizikami. 

Odporúčame aj: Šéfredaktor Aktualít žiada čitateľov o podporu

Ako zasiahla vaše vydavateľstvo?
Podľa predbežných výsledkov predaja sme zaznamenali pokles stánkového predaja tlačeného denníka zhruba na úrovne spred dvoch rokov. Múdrejší budeme, keď uvidíme definitívne čísla a hlavne dlhodobejší trend. Otázka je, aké ďalšie opatrenia nariadi štát a ako bude fungovať distribúcia, môže sa stať, že denná tlač v nejakom okamihu nebude môcť vychádzať. Museli sme tiež zrušiť naše pravidelné verejné diskusie, odložiť niekoľko vzdelávacích projektov pre školy a zvažujeme, ako sa postavíme k vydávaniu ďalších knižných titulov. Na druhej strane sme zaznamenali výrazný nárast záujmu o naše spravodajstvo na webe, čo sa premietlo v návštevnosti aj predplatnom. 

Aké úsporné opatrenia robíte alebo chystáte - ako sa dotknú ľudí vo vašom vydavateľstve, ako sa dotknú titulov?
V súčasnosti neplánujeme žiadne. Zvýšený záujem predplatiteľov nás zaväzuje poskytovať im kvalitný obsah, aby sme ich boli schopní dlhodobo udržať. 

Odporúčame aj: Šéf siete schránkových novín: Využijeme všetky možnosti, aby sme minimalizovali straty a prežili krízu
 
Aké sú vaše predpovede ako situácia zasiahne mediálny a reklamný trh?
Nemyslím si, že dnes máme dosť informácií, aby sme mohli robiť presné predpovede. Kríza spred vyše desiatich rokov mala v celom regióne veľmi negatívny vplyv, viedla k odchodu veľkej časti serióznych západných investorov, ktorých nahradili miestni oligarchovia. Zmenila vtedy celú podobu trhu. Pokiaľ bude táto kríza porovnateľne veľká alebo väčšia, môžu aj otrasy na trhu byť ešte prudšie. Momentálne je podľa mňa dôležité sústrediť sa na to, aby Slovensko čo najlepšie zvládlo epidémiu, potom uvidíme, kde sme sa ako spoločnosť ocitli a čo to znamená pre médiá. Držím kolegom palce, snáď ostane zachovaný dostatočne široký priestor pre kvalitnú nezávislú žurnalistiku, Slovensko ju potrebuje. Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie