Ocenenie Biela vrana za občiansku odvahu získali Baťová, Ticháková a Holúbková

Ocenenie Biela vrana za občiansku odvahu získali Baťová, Ticháková a Holúbková Reprofoto RTVS

Organizátori už po štrnásty raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. Ocenenia získali nezávislá poslankyňa Varína Lenka Ticháková, riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová a psychologička Soňa Holúbková.

„Všetky tohtoročné laureátky upriamujú našu pozornosť na to, čo potrebujeme, aby sa naša demokracia tiež zregenerovala a stala silnou. Zároveň nám svojim príkladom ponúkajú riešenia. Ako by sme mohli spoločne prekonať súčasnú krízu, ktorá sa v súčasnosti vyostruje,“ povedala členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk.

Varína Lenka Ticháková sa dlhodobo snaží, aby obec našla nový názov pre ulicu Dr. Jozefa Tisa. Pátrala v archívoch, získala stanovisko historikov, robila osvetu a tlačila na zmenu. V obci čelí urážkam a nepochopeniu. „Lenka Ticháková nám ukazuje silu a dôležitosť každého z nás pre zdravie našej demokracie, najmä v časoch krízy. Ak nebudeme vidieť veci jasne a neurobíme každý, čo je v našich možnostiach, aby sme obránili základné hodnoty, môžeme ľahko prísť o celú demokraciu,“ povedala členka Rady Eva Kováčechová.

ŠÚKL, ktorý riadi Zuzana Baťová, vypracoval v čase vrcholiacej vládnej a pandemickej krízy nezávislé hodnotenie neregistrovanej vakcíny Sputnik. Baťová zaň čelila bezprecedentným mediálnym aj politickým tlakom, a to nielen na domácej scéne. “Zuzana Baťová sa vďaka svojmu prístupu stala symbolom integrity nezávislej štátnej služby. Ukázala, aké kľúčové je mať nezávislé sebavedomé inštitúcie, ktoré bránia vládu práva, aj keď volení predstavitelia zneužívajú svoju moc a postavenie. Týmto postojom nás v geopolitickom konflikte jasne kotví v priestore, kde je demokracia hlboko zakorenená,“ povedala členka Rady Zuzana Wienk.

Tretie ocenenie – jediné tohtoročné za dlhodobý prínos - putuje do rúk psychologičky Sone Holúbkovej, ktorá sa neoblomne už tridsať rokov venuje ľuďom s postihnutím. V skostnatenom systéme vyšľapáva nové cesty, aby ich podporila v túžbe žiť samostatne. Pestuje začlenenie každého z nás do spoločnosti a učí nás prijímať a oceňovať inakosť. „Soňa Holúbková nám pripomína, že demokracia nemôže byť tyraniou väčšiny. Bude silná len vtedy, keď bude prijímajúca pre všetkých. Keď bude dávať rovnoprávny priestor aj tým, ktorých hlasy málo počuť alebo sú nevypočuté. Za inklúziu sa zasadzovala nekonfrontačne skôr vytváraním priestoru pre spájanie, rovnocenný ľudský zážitok, vytrvalo bez zraku kamier a médií,“ uviedla členka Rady Bielej vrany Táňa Pauhofová, ktorá laureátke aj odovzdala ocenenie.