Syndikát vypredáva majetok, stojí pred kolapsom Foto: SSN

Syndikát vypredáva majetok, stojí pred kolapsom

21.11.2013 14:55 | Tlač | mk

Slovenský syndikát novinárov na odvrátenie finančného kolapsu založil Dom novinárov. O ten môže prísť. A to nie je jediný problém tejto novinárskej organizácie. Rozpadá sa aj vo vnútri.

 

 

Stavovská organizácia novinárov má neobvyklé postavenie. Hoci o sebe hovorí, že zastupuje novinárov, väčšina novinárov mienkotvorných médií o členstvo nestojí. Samotný syndikát nerieši závažné problémy novinárov ako nezávislosť, vyhrážky, žaloby na novinárov, ale skôr svoj majetok, ktorý zdedil po svojej socialistickej predchodkyni a postupne ho rozpredáva, čím rieši niekoľkoročnú stratu.

„Organizácia, ktorá združuje novinárov, musela na svoj chod založiť posledný hodnotný majetok, a to Dom novinárov. Začiatkom roka 2014 ho pravdepodobne za pôžičku 200 000 eur získa nebanková spoločnosť SQUAM TRADE SE," povedal pre Omédiách.com Matej Hajdin z regionálnej organizácie syndikátu v Trnave.

Členovia SSN mali cez víkend snem, ktorý prijal vážne uznesenia na odvrátenie kolapsu, zvolil nové predstavenstvo a prijal nové stanovy. Niektorí sú skeptickí k osudu SSN. „Väčšina delegátov si na sneme pravdepodobne neuvedomila, že organizácia, ktorej sú dlhé roky členmi, je v permanentnej strate a v súčasnej podobe končí. Nielen finančne a majetkovo, ale i hodnotovo," upozornil Hajdin, ktorý od nového vedenia syndikátu očakáva, že zariadi, aby nevýhodný úver od nebankovky kúpila niektorá z bánk, okamžite prepustí nepotrebných zamestnancov, nastaví trhové nájomné s Akadémiou médií, ktorá sídli v Dome novinárov, začne intenzívne pracovať na získaní peňazí v rámci projektu Mediaregion a zrušiť dotácie pre regionálne organizácie.

"Tieto kroky nezabezpečia normálne fungovanie SSN, ale zabránia totálnemu krachu a strate posledného majetku," napísal Hajdin.

Tamara Valková: Syndikát žil dlhé roky z toho, že predal časť svojho majetku

Foto:SSNNa kritickú situáciu reaguje predsedníčka týmto vyhlásením pre Omédiách.com:

SSN je dlhé roky stratový a naša ekonómka 5 rokov upozorňovala vtedajších predsedov a členov Predstavenstva, že keď neurobia opatrenia, syndikátu hrozí krach. Dôkazy sú v ekonomickej správe.
Preto v máji 2011 bol mimoriadny snem, ktorý rozhodol o predaji budovy alebo o pôžičke. Vtedajšie vedenie neurobilo ani jedno ani druhé a nepripravovalo ani žiadne opatrenia a ani rozvojový program.
Ja som nastúpila v decembri 2012 s tým, že na účte bola nula. Dôkazy sú v článku vtedajšieho predsedu, ktorý sa vzdal práve preto, že si nevedel dať rady. V januári sme boli platobne neschopní, dlhovali sme za elektrinu, plyn,... nemali sme peniaze ani na odvody pre zamestnancov. Čo znamená, že ak ich nezaplatením, nemôžeme sa uchádzať ani o granty, projekty a o dve percenta dane.
Už dávnejšie syndikát založil dve chaty v Repišti, ktoré nám nevynášali a neinvestovalo sa do nich. Peniaze išli na eurofondový projekt Mediaregion, ktorý nám má byť preplatený do konca roka. Máme ešte chatu v Modre Harmónii, v ktorá je prenajatá ako prevádzka reštaurácia, ale zmluva je podpísaná do roku 2017, ak sa nemýlim.
Keďže SSN bol od roku 2000! stratový a nemal žiadny rozvojový program, banky nám nechceli, a už vôbec nie behom mesiaca, poskytnúť úver.
Súvaha bola nasledovná: Zoberieme pôžičku, vyplatíme založené chaty, keďže sme boli na ich prevádzke stratoví, a nemali sme peniaze na rekonštrukciu, tak ich predáme, prídu peniaze z europrojektu a vrátime pôžičku.
SSN má 5 zamestnancov. Plánovala som znížiť ich počet, ale členovia Predstavenstva mi to zakázali. Dôležité je povedať, že syndikát riadi Predstavenstvo ako orgán. Nie predseda, ten len podpisuje faktúry za plyn,... a to, čo mu členovia Predstavenstva dovolia.
Predchádzajúce vedenie syndikátu a ani to moje vedenie nebolo schopné, či skôr ochotné prijať akékoľvek úsporné opatrenia a ani žiaden rozvojový program. Syndikát dlhé roky žil vždy z toho, že predal časť svojho majetku.
Nič nebolo tajné, písala som o tom aj v našom mesačníku Fórum, upozorňovala som aj na regionálnych snemoch. Asi zbytočne.

Počas môjho necelého roka vo funkcii chodili na mňa anonymné odkazy, že nelegálne zamestnávam ľudí, že budova je - čo je žiaľ pravda, lebo sa do nej neinvestovalo - v havarijnom stave. Že nemáme urobené revízie, že máme v Modre Harmónii nelegálne postavenú čištičku (čo je pravda, čo som s hrôzou zistila, že ju tam nájomník postavil, ale pred 7 rokmi!) atď.
A teraz mimo faktov.
Evidentne niekomu ide o to, aby ovládol syndikát. A budem osobná. Môj protikandidát bol Jozef Bielik, poslanec zastupiteľstva a myslím si, že predseda zatiaľ len občianskeho združenia Priama demokracia, ktoré sa netají svojou ambíciou stať sa politickou stranou, na sneme neuspel. Pracoval v denníku Nový Čas a teraz sa snaží nedemokraticky ovládnuť syndikát. Bol na rokovaní Kontrolnej rady a teraz ho jeho stúpenci navrhujú aj na rokovanie Predstavenstva. To sú volené orgány, ktoré snem zvolil, ale on v nich nie je lebo ho snem nezvolil.
Viete, pracovať s členmi predstavenstva, kde je zvolená pani Miroslava Necpalová, večná kandidátka za Komunistickú stranu.... tak ja už neviem.
Chcela som a mala som cieľ, vedela som ako to dosiahnuť. Ale netušila som, že niekomu ide o iné. Veľmi smutné.

Pre novinárov aktívnych, či minulých otváram diskusné fórum:

Má opodstatnenie SSN? Ste jeho členom, ak áno, prečo? Alebo prečo ním nie ste? Čo hovoríte na to, kam sa syndikát po rokoch dostal? 

(Kto nie je na Facebooku, môže mi poslať reakciu na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., pripojím ju.)

 V Hongkongu bol zatknutý prodemokratický mediálny magnát

V Hongkongu bol dnes na základe nového bezpečnostného zákona zatknutý mediálny magnát Jimmy Lai.

Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Vodnoslalomár Matej Beňuš a zjazdoví lyžiari Adam a Andreas Žampovci sa stretli v súboji, ktorý preveril ich šikovnosť, rýchlosť aj schopnosti na bicykli. Ich zápolenie je súčasťou kampane spoločnosti BILLA, v ktorej predajniach prebieha počas tohto leta spotrebiteľská súťaž „Uži si leto na bajku“ o 240 športových bicyklov.

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o tragickom požiari v Bohumíne.

Šíri sa podvod, ktorý zneužíva tvár Pellegriniho, Rozborila aj Hamšíka (FOTO)

Šíri sa podvod, ktorý zneužíva tvár Pellegriniho, Rozborila aj Hamšíka (FOTO)

Napriek tomu, že statusy s fotkou Vila Rozborila či Petra Pellegriniho sľubujúce milióny, poukážky či auto... vyzerajú už na prvý pohľad veľmi nedôveryhodne, na facebooku na ne stovky ľudí naleteli a podvod vo veľkom ďalej šíria.

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch.

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

Najčítanejšie