Ficovi sa nepáči článok Michala Hvoreckého Foto:M.Kormoš/ÚV

Ficovi sa nepáči článok Michala Hvoreckého

11.12.2013 11:49 | Tlač | mk

„Ja v tom článku nikoho k ničomu neburcujem. Len rozoberám svoj zážitok. Rád by som pánovi premiérovi pripomenul, že v našej krajine je sloboda slova aj zhromažďovania," odkazuje premiérovi známy spisovateľ.

 

 

Na sneme Smeru, ale aj v otvorenom liste šéfredaktorovi SME premiér Robert Fico kritizoval okrem práce redaktorov denníka SME aj text spisovateľa Michala Hvoreckého, ktorý vyšiel v sobotu v SME.  Hvorecký v článku Bulharsko sa búri a Slovensko spí píše reportážnym štýlom o tom, ako ľudia v Sofii sa demnoštráciami dožadujú zosadenia skorumpovaného magnáta v riadiacej funkcii. „Počúval som prejavy, čítal letáky. Myslel som na to, ako sa u nás premiér s veľmi podobným kontroverzným sudcom vrúcne bozkáva na líca. A nikto z vlády ani necekne, keď dotyčný zhrabne stopäťdesiattisíc eur za to, že telefonoval s balkánskym dílerom heroínu. Demonštranti chodia na zasadnutia bulharského parlamentu, pozerajú vláde na prsty, upozorňujú na prešľapy, žiadajú vyšetrenie káuz. Získali širokú podporu doma aj v zahraničí. Viaceré veľvyslanectvá kritizovali tvrdý postup polície, keď ťažkoodenci bezdôvodne mlátili dav. Protesty ešte nedosiahli veľa, ale pomáhajú tvoriť skutočnú občiansku spoločnosť. Máš moje uznanie, Bulharsko!" napísal Hvorecký

Text sa premiérovi nepáči. Najprv ho kritizoval na sneme Smeru v Nitre, kde text spomenul, keď kritizoval médiá. "Doslova burcujú a podnecujú nepokoje," povedal podľa Trendu na sneme Fico. Poukázal na príklad "jedného slovenského denníka", ktorý sa podľa Fica sťažuje, že je škoda, ak na Slovensku nie sú demonštrácie ako v Bulharsku, píše Trend.

K textu sa vracia aj v otvorenom liste šéfredaktorovi SME, kde píše, že „jedným z ďalších dôvodov, prečo som sa rozhodol k tomuto kroku (otvorenému listu) je aj navádzanie občanov Slovenskej republiky k demonštráciám a protestom, ako tomu bolo vo vydaní denníka SME v sobotu 7. decembra 2013."

V článku pritom Hvorecký nikde nenavádza k demonštráciám a protestom.

„Text, ktorý kritizujete, nie je spravodajským článkom ani redakčným komentárom. Je to glosa spisovateľa Michala Hvoreckého. Ak ste ju čítali, musíte vedieť, že v nej opisuje situáciu v Bulharsku a o navádzaní na demonštrácie na Slovensku nemôže byť reč," odpisuje mu šéfredaktor SME Matúš Kostolný.

Aj samotný Hvorecký ostal z reakcie premiéra prekvapený. „V texte píšem o svojej skúsenosti z trojdňového pobytu v Sofii. Zažil som tam v novembri vlnu protestov, ktoré na mňa urobili veľký dojem. Bulharsko sa prebudilo z apatie a postavilo sa verejne a nahlas proti korupcii a proti prepojeniu mafie s politikou. Dal som o tom vedieť aj ľuďom na Slovensku. Viacerí mi totiž písali, že o tamojších dlhodobých protestoch z našich médií vôbec nevedeli. V článku vyjadrujem Bulharsku svoje uznanie. Hoci Balkán zväčša podceňujeme, tamojšia občianska spoločnosť je čoraz aktívnejšia," povedal Hvorecký.

„Ja v tom článku nikoho k ničomu neburcujem. Len rozoberám svoj zážitok. Rád by som pánovi premiérovi pripomenul, že v našej krajine je sloboda slova aj zhromažďovania," odkazuje premiérovi spisovateľ.

 

 
pošli na vybrali.sme.sk


RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

1. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

2. Zomrel fotograf, ktorý sa preslávil fotkou ​​muža s taškou, ktorý sa postavil proti tanku (VIDEO)

Vo veku 64 rokov zomrel americký fotograf Charlie Cole, ktorý sa preslávil fotkou osamoteného muža, ako stojí proti kolóne tankov. Informoval o tom dnes server BBC News.

Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

3. Zmeň banku, zmeň svet. Choose your revolution! Odkazuje študentom raper Vec v novej kampani 365.bank

Poukazovanie na klimatické zmeny, boj proti fast fashion, zhromaždenia na námestiach... Spoločným menovateľom všetkých revolučných aktivít sú mladí ľudia. Oni sú mnohokrát zodpovednejší voči svetu ako ich rodičia, ktorí pod tlakom povinností na mnoho vecí rezignovali. Mladí sú často zodpovednejší ako dospelí. Preto by nemali mať „detský účet“, zaslúžia si mať svoj účet navždy zadarmo. Taký je odkaz 365 banky v jej prvej kampani zameranej na študentov.

Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

4. Experti varujú: Dezinformácie o očkovaní narastajú, ohrozujú zdravie ľudí aj na Slovensku

Dezinformácie a nárast nedôvery v očkovanie patrí k zásadným rizikám ohrozujúcim zdravie a životy ľudí na všetkých kontinentoch.

Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

5. Mafra se nemusí ospravedlniť ani vyplatiť odškodné bývalému ministrovi

 Mediální dům Mafra se s konečnou platností nemusí omlouvat ani vyplácet odškodnění bývalému ministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS).

Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

6. Petit Press kupuje ďalšiu sieť schránkových novín

Vydavateľstvo Petit Press, ktoré v regiónoch okrem týždenníkov MY a  denníka Korzár, vydáva aj schránkové tituly ECHO, kupuje tretiu najväčšiu sieť schránkových novín na Slovensku - Pardon. O akvizícii informuje vydavateľstvo tlačovou správou.

Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

7. Twitter zablokoval účty Castrovi, jeho dcére a niektorým novinárom

Americká spoločnosť Twitter prevádzkujúca rovnomennú sociálnu sieť zablokovala účty vodcovi kubánskych komunistov Raúlovi Castrovi, jeho dcére Mariele a tiež desiatkam novinárom zo štátnych médií.

Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

8. Český film získal študentského Oscara (VIDEO)

Český animovaný film Dcera získal prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd, zvané studentský Oscar.

O Oscara zabojuje aj slovenský film Nech je svetlo (VIDEO)

9. O Oscara zabojuje aj slovenský film Nech je svetlo (VIDEO)

Dráma Nech je svetlo režiséra Marka Škopa, ktorá vznikla v slovensko-českej koprodukcii s Milanom Ondríkom v hlavnej úlohe,zabojuje o Oscara za najlepší medzinárodný hraný film.

Prieskum: Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie

10. Prieskum: Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, spustila sériu prieskumov počúvanosti regionálnych rádií. Ako prvé zmonitorovali počúvanosť Trnavského rádia. Z výsledkov vyplýva, že Trnavské rádio patrí v Trnave medzi tri najpočúvanejšie rádiá.

Najčítanejšie