Ficovi sa nepáči článok Michala Hvoreckého Foto:M.Kormoš/ÚV

Ficovi sa nepáči článok Michala Hvoreckého

11.12.2013 11:49 | Tlač | mk

„Ja v tom článku nikoho k ničomu neburcujem. Len rozoberám svoj zážitok. Rád by som pánovi premiérovi pripomenul, že v našej krajine je sloboda slova aj zhromažďovania," odkazuje premiérovi známy spisovateľ.

 

 

Na sneme Smeru, ale aj v otvorenom liste šéfredaktorovi SME premiér Robert Fico kritizoval okrem práce redaktorov denníka SME aj text spisovateľa Michala Hvoreckého, ktorý vyšiel v sobotu v SME.  Hvorecký v článku Bulharsko sa búri a Slovensko spí píše reportážnym štýlom o tom, ako ľudia v Sofii sa demnoštráciami dožadujú zosadenia skorumpovaného magnáta v riadiacej funkcii. „Počúval som prejavy, čítal letáky. Myslel som na to, ako sa u nás premiér s veľmi podobným kontroverzným sudcom vrúcne bozkáva na líca. A nikto z vlády ani necekne, keď dotyčný zhrabne stopäťdesiattisíc eur za to, že telefonoval s balkánskym dílerom heroínu. Demonštranti chodia na zasadnutia bulharského parlamentu, pozerajú vláde na prsty, upozorňujú na prešľapy, žiadajú vyšetrenie káuz. Získali širokú podporu doma aj v zahraničí. Viaceré veľvyslanectvá kritizovali tvrdý postup polície, keď ťažkoodenci bezdôvodne mlátili dav. Protesty ešte nedosiahli veľa, ale pomáhajú tvoriť skutočnú občiansku spoločnosť. Máš moje uznanie, Bulharsko!" napísal Hvorecký

Text sa premiérovi nepáči. Najprv ho kritizoval na sneme Smeru v Nitre, kde text spomenul, keď kritizoval médiá. "Doslova burcujú a podnecujú nepokoje," povedal podľa Trendu na sneme Fico. Poukázal na príklad "jedného slovenského denníka", ktorý sa podľa Fica sťažuje, že je škoda, ak na Slovensku nie sú demonštrácie ako v Bulharsku, píše Trend.

K textu sa vracia aj v otvorenom liste šéfredaktorovi SME, kde píše, že „jedným z ďalších dôvodov, prečo som sa rozhodol k tomuto kroku (otvorenému listu) je aj navádzanie občanov Slovenskej republiky k demonštráciám a protestom, ako tomu bolo vo vydaní denníka SME v sobotu 7. decembra 2013."

V článku pritom Hvorecký nikde nenavádza k demonštráciám a protestom.

„Text, ktorý kritizujete, nie je spravodajským článkom ani redakčným komentárom. Je to glosa spisovateľa Michala Hvoreckého. Ak ste ju čítali, musíte vedieť, že v nej opisuje situáciu v Bulharsku a o navádzaní na demonštrácie na Slovensku nemôže byť reč," odpisuje mu šéfredaktor SME Matúš Kostolný.

Aj samotný Hvorecký ostal z reakcie premiéra prekvapený. „V texte píšem o svojej skúsenosti z trojdňového pobytu v Sofii. Zažil som tam v novembri vlnu protestov, ktoré na mňa urobili veľký dojem. Bulharsko sa prebudilo z apatie a postavilo sa verejne a nahlas proti korupcii a proti prepojeniu mafie s politikou. Dal som o tom vedieť aj ľuďom na Slovensku. Viacerí mi totiž písali, že o tamojších dlhodobých protestoch z našich médií vôbec nevedeli. V článku vyjadrujem Bulharsku svoje uznanie. Hoci Balkán zväčša podceňujeme, tamojšia občianska spoločnosť je čoraz aktívnejšia," povedal Hvorecký.

„Ja v tom článku nikoho k ničomu neburcujem. Len rozoberám svoj zážitok. Rád by som pánovi premiérovi pripomenul, že v našej krajine je sloboda slova aj zhromažďovania," odkazuje premiérovi spisovateľ.

 

 
pošli na vybrali.sme.sk


SME spustilo Konzervatívny web a s ním aj kontroverné názory

1. SME spustilo Konzervatívny web a s ním aj kontroverné názory

 Po Postoji či Konzervatívnom denníku, ktorý zakladal Milan Krajniak, vznikol ďalší konzervatívny portál s názvom Konzervatívny web.

OSN odporúča kvôli vražde novinára vyšetrovať saudského korunného princa

2. OSN odporúča kvôli vražde novinára vyšetrovať saudského korunného princa

Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva Agnes Callamardová odporučila začať vyšetrovanie saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a ďalších predstaviteľov kráľovstva v súvislosti s minuloročnou vraždou novinára Džamal Chášukdžího.

Bývalý šéf spravodajstva RTVS je opäť čiastočne v médiách

3. Bývalý šéf spravodajstva RTVS je opäť čiastočne v médiách

Lukáš Diko, ktorý bol za Václava Miku šéfom spravodajstva RTVS, je opäť čiastočne v médiách.

Neonacistický web musí zaplatiť moslimskému komikovi 4,1 milióna dolárov za falošné správy

4. Neonacistický web musí zaplatiť moslimskému komikovi 4,1 milióna dolárov za falošné správy

Federálny sudca v USA minulý týždeň rozhodol, že neonacistická stránka The Daily Stormer a jej kontroverzný zakladateľ a editor Andrew Anglin musia zaplatiť 4,1 milióna dolárov moslimskému komikovi Deanovi Obeidallahovi za falošné správy.

Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

5. Otvorená optická sieť, riešenie pre všetkých?

V rozhovore Ing. Peter Bezák, riaditeľ prevádzky spoločnosti Towercom vysvetľuje, ako je možné nájsť riešenie pre optické pripojenie domácností aj v lokalitách, kde teraz o vysokorýchlostnom internete užívatelia iba snívajú.

Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

6. Britská televízia si už neobjedná zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali len mužskí autori

 Britská televízia ITV už si u svojich scenáristov neobjedná žiadnu zábavnú reláciu, na ktorej by sa podieľali výhradne mužskí autori.

Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

7. Film Amnestie pripomenie najväčšiu väzenskú vzburu v Československu (VIDEO)

Najväčšiu vzburu vo väzenskej histórii bývalého Československa stvárni pripravovaný film Amnestie režiséra Jonáša Karáska.

V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

8. V aplikácii O2 Extra výhody najazdili vodiči takmer milión kilometrov a dostali za odmenu 2000 GB dát

Operátor O2 začiatkom apríla odštartoval v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom.

Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

9. Cenu MTV za najlepší film získal film Avengers: Endgame (VIDEO)

Hlavným víťazom tohtoročných filmových a televíznych cien stanice MTV sa stal superhrdinský epos Avengers: Endgame.

Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

10. Redaktor Trendu je novým analytikom VÚB banky

Redaktor Trendu nastúpil do VÚB banky, je novým členom analytického tímu banky.

Najčítanejšie