Tkáč obhajuje noviny, ktoré Vášáryová označila za fašizoidné

Tkáč obhajuje noviny, ktoré Vášáryová označila za fašizoidné

16.12.2013 10:20 | Tlač | mk

Magda Vášáryová v parlamente upozornila, že opäť aj tento rok potešia peniaze zo štátneho rozpočtu Slovenské národné noviny, ktoré sú podľa nej "dnes, bohužiaľ, tréningovým táborom profašistických a antieurópskych stanovísk."

 

 

Poslankyňa Magda Vášáryová minulý týždeň počas rozpravy v parlamente kritizovala návrh štátneho rozpočtu, špeciálne kapitolu rozpočtu Ministerstva kultúry, kde je vyčlenených 1,5 milióna eur pre Maticu slovenskú, z čoho sú financované aj Slovenské národné noviny, známe aj svojimi rasistickými karikatúrami. „Matica slovenská nepríde skrátka. Dostane svojich obvyklých 1,5 milióna eur. Ale priatelia, ona z toho financuje Slovenské pohľady a Slovenské Národné Noviny, ktoré sú dnes, bohužiaľ, tréningovým táborom profašistických a antieurópskych stanovísk...Podporujeme noviny, ktoré sú tréningovým táborom toho, čo nás tak desí v Banskej Bystrici u pána Kotlebu, ale ved tam si to skúšajú," povedala Vášáryová.

Na jej vystúpenie reagoval predseda Matice Marián Tkáč. „Argumentovala pritom citátmi z periodík, ktoré Matica slovenská nevydáva a nemá na ne ani vplyv," napísal Tkáč. Pritom v perexe majú noviny jasne napísané, že sú týždenníkom Matice slovenskej. Vydáva ich Vydavateľstvo Matice slovenskej. Slovenské národné noviny a ich internetová podoba sú podľa oficiálnych informácii Matice tlačovým orgánom Matice slovenskej. Riadi ich redakčná rada vymenovaná predsedom po prerokovaní v predsedníctve. Za ich obsah zodpovedá šéfredaktor, ktorého na základe výberového konania vymenúva predseda. Šéfredaktorom je Maroš Smolec, bývalý "mečiarovský" novinár.

Premiér na oslavách Matice   Foto: Matica slovenská

Tkáč je v redakčnej rade spolu s napríklad Drahoslavom Machalom, o oboch noviny píšu oslavné články, rovnako aj o premiérovi Robertovi Ficovi. Podobne je to aj so Slovenskými pohľadmi, kde šéfredaktora tiež vymenúva Tkáč.

"Zrejme si pani poslankyňa pomýlila dojmy s pojmami. Pravdepodobne nečíta Slovenské národné noviny s prílohou Orol tatranský, ktoré vytrvalo pokračujú v štúrovskom vlastenectve tak, ako to načrtol ich zakladateľ ešte v roku 1845. Zrejme už vôbec nepozná obsah súčasných Slovenských pohľadov, ktoré sa hlásia k dedičstvu ich zakladateľa Jozefa Miloslava Hurbana z roku 1846. Preto asi ani netuší, že autormi týchto matičných periodík sú napríklad aj Ľubomír Feldek, Ladislav Ballek, Boris Filan, Anton Hykisch, Pavol Rankov a mnohí ďalší. Rozhovor pre matičné média bez problémov poskytla aj jej dcéra Hana Lasicová," pokračuje Tkáč.

pošli na vybrali.sme.sk


Británia zakázala sexistické reklamy

1. Británia zakázala sexistické reklamy

Výjavy, v ktorých žena nevie riadiť a muž nezvláda postarať sa o rodinu, zmiznú z britských médií.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

2. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

3. Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

 Po vlne odchodov sa v Trende mení vedenie.

Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

4. Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

Včera 13. júna zomrela vo veku 66 rokov speváčka Lýdia Volejníčková.

Ringier Axel Springer na Slovensku bude mať nové vedenie, doterajší šéf odstupuje

5. Ringier Axel Springer na Slovensku bude mať nové vedenie, doterajší šéf odstupuje

Od 1.septembra 2019, preberú riadenie Ringier Axel Springer SK dvaja členovia predstavenstva spoločnosti. Michal Maruška, ktorý sa stane novým Chief Operations Officer (COO) a Peter Hollý, ktorý bude naďalej zastávať pozíciu Chief Financial Officer (CFO), budú spoločne riadiť vydavateľstvo. Doterajší CEO spoločnosti Milan Dubec, sa rozhodol odstúpiť a zostane akcionárom spoločnosti.

Trumpa opúšťa tlačová hovorkyňa Sandersová

6. Trumpa opúšťa tlačová hovorkyňa Sandersová

Tlačová hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová opustí na konci júna svoju funkciu.

Za masívnym kybernetickým útokom na aplikáciu Telegram je Čína, tvrdí jej zakladateľ

7. Za masívnym kybernetickým útokom na aplikáciu Telegram je Čína, tvrdí jej zakladateľ

Masívny kybernetický útok na komunikačnú platformu Telegram, ktorú používali aj protestujúci v Hongkongu, bol vedený z Číny. Informoval o tom dnes spravodajský server BBC s odvolaním sa na zakladateľa aplikácie Telegram Pavla Durova.

PRIESKUM: Dôchodcovia zdieľajú takmer 7-krát viac dezinformácií ako dospelí do 30 rokov

8. PRIESKUM: Dôchodcovia zdieľajú takmer 7-krát viac dezinformácií ako dospelí do 30 rokov

Známa veta „viac rokov, viac skúseností“ v prípade sociálnych sietí neplatí.

Toto sú víťazi Slovenskej pivnej korunky: Najlepšie pivá za rok 2019

9. Toto sú víťazi Slovenskej pivnej korunky: Najlepšie pivá za rok 2019

V stredu večer Slovenské združenie výrobcov piva a sladu vyhlásilo výsledky súťaže o najlepšie slovenské pivá - víťazov tohtoročnej anonymnej degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka.

V Moskve sa demonštruje, polícia zatýka aj novinárov (VIDEO)

10. V Moskve sa demonštruje, polícia zatýka aj novinárov (VIDEO)

Viac ako 200 ľudí dnes zadržala moskovská polícia pri nepovolenom pochode, ktorého účastníci vyzývali k potrestanie vinníkov nespravodlivého stíhaného investigatívneho novinára Ivana Golunova. O zatýkaní informoval portál OVD-Info, špecializujúci sa na policajné zákroky. Medzi zadržanými sú aj reportéri a opozičný politik Alexej Navalnyj, považovaný za hlavného oponenta Kremľa.

Najčítanejšie