TOP 10 mediálnych udalostí v roku 2013 Foto: Markíza

TOP 10 mediálnych udalostí v roku 2013

06.01.2014 15:42 | Tlač | Miroslava Kernová

V roku 2013 sa menili majitelia aj šéfovia médií. Médiá riešili nielen otázku ako prežiť na reklamnom trhu, ale aj ako sa vysporiadať so žalobami. Pozrite si výber najdôležitejších udalostí, ktoré sa udali v slovenských médiách v roku 2013.

 

 

Markíza má nového riaditeľa, Ťapáková skončila

S príchodom Matthiasa Settele do Markízy nastali zmeny vo vedení aj v programe. Nový riaditeľ neobnovil zmluvu na ďalšie vysielanie Modrého z neba, zrušil Tv Fooor. Markíza obmedzila politiku, skončilo Na telo a pri voľbách už televízia nevysiela žiadne mimoriadne relácie.

Babiš kúpil Hospodárske noviny

Podnikateľ a český politik pôvodom zo Slovenka v roku 2013 rozširoval svoju politickú moc ale aj mediálnu. K nákupom médií v ČR pribudla aj kúpa slovenského vydavateľstva Ecopress, ktoré vydáva Hospodárske noviny.

Rádio Viva skončilo

Rádio Viva v noci 21. decembra skončilo vysielanie, skončila mu platnosť licencie. Koniec sprevádzali emócie a petície jej vysielateľov a fanúšikov. Novú licenciu na uvoľnené frekvencie získala spoločnosť Corporate Legal, ktorá plánuje spustiť nové Info rádio. V decembri Najvyšší súd pozastavil rozhodnutie rady.

OBSE kritizuje Slovensko za súdy s médiami

Organizácia OBSE vyjadrila znepokojenie s prípadmi, keď viacerí predstavitelia slovenskej justície žiadajú vysoké odškodné v súdnych sporoch proti médiám. „Žaloby sudcov a prokurátorov v kauze Bonano a rozsudok súdu v kauze sudcu Trubana voči denníku SME sú priamym ohrozením médií ako zástupcov verejnosti vo vykonávaní ich základných funkcií informovania verejnosti a kontroly verejnej moci," kritizoval aj IPI Slovensko.

Diskreditácia novinára Nicholsona

Na jeseň prišla do SME nahrávka rozhovoru medzi novinárom Tomom Nicholsonom a jeho bývalým kolegom zo SME Martinom Čorejom. Krátko nato niekto zavesil na internet rozhovory Nicholsona s bosom podsvetia Jurajom Ondrejčákom alias Piťom.

Vznikla aj zanikla TV Fooor

Jedným z hlavných rozhodnutí nového riaditeľa bolo zrušenie Tv Fooor. Nová stanica sa nedožila ani prvých narodenín.
Okrem Markízy aj JOJ zakladala televízie, vznikla TV Wau pre ženy a a Senzi TV, ktorá bojovala o miesto na výslní so Šlágr TV.

Slovak Telekom kúpil Digi Slovakia

Slovak Telekom v roku 2013 urobil viacero obchodov, pri ktorých spája svoju značku so športovým vysielaním.

Expres má nového majiteľa

Rádio Expres vo februári ovládol medzinárodný koncern Bauer Media Group (cez svoju dcérsku spoločnosť Bauer Ausland).

SSN hrozí finančný kolaps

Medzi uzneseniami, ktoré prijal v novembri Snem Slovenského syndikátu novinárov bolo aj "vytvoriť a realizovať krízový scenár a zabrániť finančnému kolapsu organizácie" ale aj „opätovne preskúmať nevýhodné zmluvy a projekty a vyvodiť právne dôsledky."

ESĽP dal za pravdu novinárovi

Európsky súd pre ľudské práva dal za pravdu novinárovi Arpádovi Soltészovi v spore so Slovenskou republikou. Ide o spor z roku 2003, ktorý sa týka článku z Národnej obrody o zmiznutí podnikateľa v roku 1997.Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

V čase, keď sa neustále zvyšujú počty nakazených na COVID-19, na Slovensku dochádza k odhaľovaniu korupcie za milióny, v putách končia sudcovia a ľudia veria stále viac konšpiráciám, v RTVS to vyzerá ako keby ich spravodajský tím sedel na inej planéte, niekde uprostred uhorkovej sezóny, všetci sú šťastní, zdraví, zamestnaní, v politike sa nič nedeje – jednoducho nie je čím zaplátať priestor vo večerných hlavných správach a tak sa vyrábajú trvalky - reportáže, ktorými sa pláta priestor.

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v utorok z berlínskej nemocnice.

Najčítanejšie