Branislav Škripek Branislav Škripek

Obyčajní ľudia chcú stopnúť nahotu v tlači

27.09.2012 15:44 | Tlač | Miroslava Kernová

Politikom sa nepáči "zle zobrazená nahota", chcú ju oznámkovať slovíčkom "erotická" a obmedziť jej propragáciu, vystavovanie, aj predaj maloletým.

 

Štvorica poslancov Obyčajných ľudí na čele s Branislavom Škripekom chce zrušiť nahotu v tlačených médiách, ktoré sa voľne predávajú. Podávajú novelu zákona o ochrane detí a mládeže, v ktorej navrhnú, aby sa v printoch neobjavovali fotografie, ktoré "obscénne zobrazujú ľudskú nahotu". Škripek tvrdil, že keď je možné zakázať predaj alkoholu a cigariet mladistvým, je možné aj obmedziť ich prísup k erotickým fotkám v tlači.

PluskaZároveň s novelou spustili Petíciu za ochranu mravnosti detí a mládeže vo verejnom priestore. "Médiami sme priam bezbreho zaplavovaní nesprávnym a poškodzujúcim zobrazovaním ľudskej nahoty. Dochádza ku dehonestovaniu obrazu ženy propagovaním perverzity, k výprázdňovaniu pohľadu na hodnotu ľudskej intimity a to až do takej miery, že neváhame hovoriť o sexuálizácii verejného priestoru a ohrozovaní mravnosti najzraniteľnejších obyvateľov Slovenska – detí a mládeže," píšu v petícii.

Novelou chcú zabrániť, aby v bežne dostupnej dennej tlači a periodikách nedochádzalo k "nesprávnemu, obscénnemu, neúctivému zobrazovaniu ľudského tela, k vulgarizovaniu a nemravnostiam." Čo bude hranicou, ktorá bude určovať, čo je ešte správny a čo nesprávny obsah, poslanec povedať nevedel. 

Rovnako na tlačovej besede nevedel presne povedať, ako presne to chcú regulovať. Povedal len, že si myslí, že by to malo kontrolovať ministerstvo kultúry a detské psychologičky.
Iniciátori tvrdia, že to nie je cenzúra. "Cieľom návrhu zákona nie je obmedzovať vydavateľov tlače, resp. dodávateľov tlače, ale stanoviť podmienky predaja a rozširovania takejto tlače." Zákonom chcú pre vydavateľov zaviesť povinnosť, že v prípade ak uverejňujú "explicitné sexuálne obsahy," musia takúto tlač označiť slovom „erotický". Takto označená tlač, bude mať podľa zákona obmedzenia pri vystavovaní vo výkladoch, pri verejnej propagácii a predajcovia budú mať zákaz ju predávať osobám mladším ako 18 rokov.

Aktualizácia:

K téme sa pre Omédiách.com vyjadrila šéfredaktorka Nového času Júlia Kováčová: "Poslancami, ktorí sa za každú cenu chcú dostať do novín a televízie, sa nezaoberáme."

pošli na vybrali.sme.sk


Česká televízia čelí v súvislosti s hokejom útokom na svoj web

1. Česká televízia čelí v súvislosti s hokejom útokom na svoj web

Web Českej televízie (ČT) sa dnes stal terčom internetových útokov, ktoré obmedzili jeho funkčnosť.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí spolu s českým vítajú koniec bojov v Game of Thrones

2. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí spolu s českým vítajú koniec bojov v Game of Thrones

Ministerstvo zahraničných vecí víta ukončenie dlhoročnej občianskej vojny v Západozemí, oznámilo dnes na oficiálnej stránke na facebooku české ministerstvo zahraničných vecí.

DIGI priniesla finále Game of Thrones do kina

3. DIGI priniesla finále Game of Thrones do kina

Neopakovateľná atmosféra jedinečného zážitku na veľkom plátne. Také bolo finále epického seriálu, ktoré priniesla DIGI SLOVAKIA svojim zákazníkom, partnerom a fanúšikom seriálu.

Nadácia Orange už po desiaty raz ocení prácu neziskových organizácií

4. Nadácia Orange už po desiaty raz ocení prácu neziskových organizácií

Pracujú na lepšom Slovensku, pracujú na krajšom svete okolo nás.

Posledný diel Hry o tróny rozhodne, kto zasadne na Železný trón

5. Posledný diel Hry o tróny rozhodne, kto zasadne na Železný trón

Koniec Hry o tróny, kultového fantasy seriálu z produkcie HBO, nastane už tieto dni. Káblová televízia HBO vysiela poslednú šiestu epizódu záverečnej ôsmej série príbehu súperiacich šľachtických rodov na fiktívnom kontinente Západozemí.

Začalo sa s natáčaním druhej minisérie Mária Terézia, s novou hlavnou predstaviteľkou

6. Začalo sa s natáčaním druhej minisérie Mária Terézia, s novou hlavnou predstaviteľkou

Druhá miniséria Mária Terézia, ktorá je pokračovaním projektu štyroch verejnoprávnych televízií, má za sebou prvú oficiálnu klapku. Filmový štáb minulý týždeň natáčal v Arcibiskupskom zámku a záhradách v Kroměříži. Na druhej sérii spolupracujú RTVS, Česká televízia, rakúska ORF, Beta Film Mníchov, Maya production Praha a MR Film.

Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

7. Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

Špeciána volebná kalkulčka vám pomôže, ktorý politický subjekt je nabližšie k vašim názorom a hodnotám.

Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

8. Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

Nemecký časopis Der Spiegel videonahrávku s politikom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachom nezverejnil krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu zámerne.

Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

9. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

10. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Najčítanejšie