Branislav Škripek Branislav Škripek

Obyčajní ľudia chcú stopnúť nahotu v tlači

27.09.2012 15:44 | Tlač | Miroslava Kernová

Politikom sa nepáči "zle zobrazená nahota", chcú ju oznámkovať slovíčkom "erotická" a obmedziť jej propragáciu, vystavovanie, aj predaj maloletým.

 

Štvorica poslancov Obyčajných ľudí na čele s Branislavom Škripekom chce zrušiť nahotu v tlačených médiách, ktoré sa voľne predávajú. Podávajú novelu zákona o ochrane detí a mládeže, v ktorej navrhnú, aby sa v printoch neobjavovali fotografie, ktoré "obscénne zobrazujú ľudskú nahotu". Škripek tvrdil, že keď je možné zakázať predaj alkoholu a cigariet mladistvým, je možné aj obmedziť ich prísup k erotickým fotkám v tlači.

PluskaZároveň s novelou spustili Petíciu za ochranu mravnosti detí a mládeže vo verejnom priestore. "Médiami sme priam bezbreho zaplavovaní nesprávnym a poškodzujúcim zobrazovaním ľudskej nahoty. Dochádza ku dehonestovaniu obrazu ženy propagovaním perverzity, k výprázdňovaniu pohľadu na hodnotu ľudskej intimity a to až do takej miery, že neváhame hovoriť o sexuálizácii verejného priestoru a ohrozovaní mravnosti najzraniteľnejších obyvateľov Slovenska – detí a mládeže," píšu v petícii.

Novelou chcú zabrániť, aby v bežne dostupnej dennej tlači a periodikách nedochádzalo k "nesprávnemu, obscénnemu, neúctivému zobrazovaniu ľudského tela, k vulgarizovaniu a nemravnostiam." Čo bude hranicou, ktorá bude určovať, čo je ešte správny a čo nesprávny obsah, poslanec povedať nevedel. 

Rovnako na tlačovej besede nevedel presne povedať, ako presne to chcú regulovať. Povedal len, že si myslí, že by to malo kontrolovať ministerstvo kultúry a detské psychologičky.
Iniciátori tvrdia, že to nie je cenzúra. "Cieľom návrhu zákona nie je obmedzovať vydavateľov tlače, resp. dodávateľov tlače, ale stanoviť podmienky predaja a rozširovania takejto tlače." Zákonom chcú pre vydavateľov zaviesť povinnosť, že v prípade ak uverejňujú "explicitné sexuálne obsahy," musia takúto tlač označiť slovom „erotický". Takto označená tlač, bude mať podľa zákona obmedzenia pri vystavovaní vo výkladoch, pri verejnej propagácii a predajcovia budú mať zákaz ju predávať osobám mladším ako 18 rokov.

Aktualizácia:

K téme sa pre Omédiách.com vyjadrila šéfredaktorka Nového času Júlia Kováčová: "Poslancami, ktorí sa za každú cenu chcú dostať do novín a televízie, sa nezaoberáme."RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie