Branislav Škripek Branislav Škripek

Obyčajní ľudia chcú stopnúť nahotu v tlači

27.09.2012 15:44 | Tlač | Miroslava Kernová

Politikom sa nepáči "zle zobrazená nahota", chcú ju oznámkovať slovíčkom "erotická" a obmedziť jej propragáciu, vystavovanie, aj predaj maloletým.

 

Štvorica poslancov Obyčajných ľudí na čele s Branislavom Škripekom chce zrušiť nahotu v tlačených médiách, ktoré sa voľne predávajú. Podávajú novelu zákona o ochrane detí a mládeže, v ktorej navrhnú, aby sa v printoch neobjavovali fotografie, ktoré "obscénne zobrazujú ľudskú nahotu". Škripek tvrdil, že keď je možné zakázať predaj alkoholu a cigariet mladistvým, je možné aj obmedziť ich prísup k erotickým fotkám v tlači.

PluskaZároveň s novelou spustili Petíciu za ochranu mravnosti detí a mládeže vo verejnom priestore. "Médiami sme priam bezbreho zaplavovaní nesprávnym a poškodzujúcim zobrazovaním ľudskej nahoty. Dochádza ku dehonestovaniu obrazu ženy propagovaním perverzity, k výprázdňovaniu pohľadu na hodnotu ľudskej intimity a to až do takej miery, že neváhame hovoriť o sexuálizácii verejného priestoru a ohrozovaní mravnosti najzraniteľnejších obyvateľov Slovenska – detí a mládeže," píšu v petícii.

Novelou chcú zabrániť, aby v bežne dostupnej dennej tlači a periodikách nedochádzalo k "nesprávnemu, obscénnemu, neúctivému zobrazovaniu ľudského tela, k vulgarizovaniu a nemravnostiam." Čo bude hranicou, ktorá bude určovať, čo je ešte správny a čo nesprávny obsah, poslanec povedať nevedel. 

Rovnako na tlačovej besede nevedel presne povedať, ako presne to chcú regulovať. Povedal len, že si myslí, že by to malo kontrolovať ministerstvo kultúry a detské psychologičky.
Iniciátori tvrdia, že to nie je cenzúra. "Cieľom návrhu zákona nie je obmedzovať vydavateľov tlače, resp. dodávateľov tlače, ale stanoviť podmienky predaja a rozširovania takejto tlače." Zákonom chcú pre vydavateľov zaviesť povinnosť, že v prípade ak uverejňujú "explicitné sexuálne obsahy," musia takúto tlač označiť slovom „erotický". Takto označená tlač, bude mať podľa zákona obmedzenia pri vystavovaní vo výkladoch, pri verejnej propagácii a predajcovia budú mať zákaz ju predávať osobám mladším ako 18 rokov.

Aktualizácia:

K téme sa pre Omédiách.com vyjadrila šéfredaktorka Nového času Júlia Kováčová: "Poslancami, ktorí sa za každú cenu chcú dostať do novín a televízie, sa nezaoberáme."

pošli na vybrali.sme.sk


Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

1. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

3. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

4. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

5. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

6. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

7. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

8. Aj vás nadchla aplikácia, ktorá vám ukáže, ako budete vyzerať o 30 rokov? Pozor, prináša viaceré riziká

Na sociálnych sieťach pribúdajú v posledných dňoch fotky ľudí, ako môžu vyzerať o 30 rokov, či naopak fotky, ako vyzerajú o niekoľko rokov mladší. Ľudia si ich vytvorili pomocou aplikácie FaceApp, ktorá dokáže pomocou umelej inteligencie zmeniť tvár ľudí podľa rôznych kritérií a aj podľa veku. Odborníci však varujú, aplikácia sa môže dostať k citlivým údajom, s ktorými môže ďalej bez vedomia ich majiteľa nakladať.

Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

9. Turecký súd zbavil viny novinára a experta Reportérov bez hraníc

Istanbulský súd dnes oslobodil novinára a experta medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) Erola Önderoglua obžaloby z teroristickej propagandy.

AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

10. AFP: Pigasse a Křetínský chcú posilniť svoje pozície v Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský exkluzivně jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta kontroluje skupinu Le Monde, jenž vydává stejnojmenný deník.

Najčítanejšie