Obyčajní ľudia chcú stopnúť nahotu v tlači

Branislav Škripek Branislav Škripek

Politikom sa nepáči "zle zobrazená nahota", chcú ju oznámkovať slovíčkom "erotická" a obmedziť jej propragáciu, vystavovanie, aj predaj maloletým.

 

Štvorica poslancov Obyčajných ľudí na čele s Branislavom Škripekom chce zrušiť nahotu v tlačených médiách, ktoré sa voľne predávajú. Podávajú novelu zákona o ochrane detí a mládeže, v ktorej navrhnú, aby sa v printoch neobjavovali fotografie, ktoré "obscénne zobrazujú ľudskú nahotu". Škripek tvrdil, že keď je možné zakázať predaj alkoholu a cigariet mladistvým, je možné aj obmedziť ich prísup k erotickým fotkám v tlači.

PluskaZároveň s novelou spustili Petíciu za ochranu mravnosti detí a mládeže vo verejnom priestore. "Médiami sme priam bezbreho zaplavovaní nesprávnym a poškodzujúcim zobrazovaním ľudskej nahoty. Dochádza ku dehonestovaniu obrazu ženy propagovaním perverzity, k výprázdňovaniu pohľadu na hodnotu ľudskej intimity a to až do takej miery, že neváhame hovoriť o sexuálizácii verejného priestoru a ohrozovaní mravnosti najzraniteľnejších obyvateľov Slovenska – detí a mládeže," píšu v petícii.

Novelou chcú zabrániť, aby v bežne dostupnej dennej tlači a periodikách nedochádzalo k "nesprávnemu, obscénnemu, neúctivému zobrazovaniu ľudského tela, k vulgarizovaniu a nemravnostiam." Čo bude hranicou, ktorá bude určovať, čo je ešte správny a čo nesprávny obsah, poslanec povedať nevedel. 

Rovnako na tlačovej besede nevedel presne povedať, ako presne to chcú regulovať. Povedal len, že si myslí, že by to malo kontrolovať ministerstvo kultúry a detské psychologičky.
Iniciátori tvrdia, že to nie je cenzúra. "Cieľom návrhu zákona nie je obmedzovať vydavateľov tlače, resp. dodávateľov tlače, ale stanoviť podmienky predaja a rozširovania takejto tlače." Zákonom chcú pre vydavateľov zaviesť povinnosť, že v prípade ak uverejňujú "explicitné sexuálne obsahy," musia takúto tlač označiť slovom „erotický". Takto označená tlač, bude mať podľa zákona obmedzenia pri vystavovaní vo výkladoch, pri verejnej propagácii a predajcovia budú mať zákaz ju predávať osobám mladším ako 18 rokov.

Aktualizácia:

K téme sa pre Omédiách.com vyjadrila šéfredaktorka Nového času Júlia Kováčová: "Poslancami, ktorí sa za každú cenu chcú dostať do novín a televízie, sa nezaoberáme."