Ďalšia novinárka je trestne stíhaná Ilustračné foto RTVS

Ďalšia novinárka je trestne stíhaná

01.12.2014 22:15 | Tlač | mk

Bývalú redaktorku denníka Nový Čas obvinili z ohovárania za zverejnenie a interpretovanie vyjadrení, ktoré odzneli na verejnom súdnom pojednávaní.

 


Trestné oznámenie podal šéf policajnej inšpekcie Ivan Ševčík. Ako informuje Nový Čas nepáči sa mu, že v článku o bytovej a pozemkovej mafii z októbra 2012 sa spomína jeho meno. V článku bolo uvedené: „Hlavný obžalovaný v kauze bytovej mafie Jozef Drag vyhlásil, že Charliemu a Minichovi odovzdával aj zisk z trestnej činnosti. „Kázali mi, aby som sa správal ako zločinec," povedal Drag s tým, že o všetkom vedel aj vtedajší riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Ivan Ševčík. To Ševčík v trestnom oznámení namietal," píše Nový Čas.

 

Ako ďalej píše denník pred vyšetrovateľom uviedol, že ako riaditeľ nemal konkrétne informácie o kauze bytovej a pozemkovej mafie, nemal informácie o Dragovej trestnej činnosti a osobne Draga nepozná a jeho tvrdenia nie sú pravdivé. Mikolášikovú obvinili v októbri a uznesenie jej zaslali v novembri.

IPI Slovensko vyjadrila znepokojenie nad opätovným pokusom orgánov činných v trestnom konaní o zastrašovanie novinárov použitím archaických ustanovení o ohováraní v Trestnom zákone.

Odporúčame aj: Investigatívnemu novinárovi už nehrozí väzenie za článok

„Podľa slovenských zákonov, každý občan má právo vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie získané na verejnom zasadnutí štátnych orgánov. Z uvedeného vyplýva, že rozširovanie informácií z hlavného pojednávania je realizáciou základného práva garantovaného ústavou. Takéto konanie nemôže byť teda protiprávne," píše IPI Slovensko, ktoré to považuje za opätovný pokus verejného činiteľa zastrašiť novinárov a médiá a odradiť ich od plnenia si funkcie kontroly verejnej moci a informovania verejnosti o podobných prípadoch.

Mikolášiková považuje uznesenie o vznesení obvinenia za nezákonné. Proti rozhodnutiu podala sťažnosť. „V uvedenom článku som opísala to, čo zaznelo na verejnom hlavnom pojednávaní z úst obžalovaného Jozefa Draga na adresu Ivana Ševčíka....O uverejnení akéhokoľvek článku rozhoduje vydavateľ a ten aj zodpovedá za uverejnený obsah."Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Najčítanejšie