Do Denníka N vstúpili investori sumou 1,2 milióna eur

Do Denníka N vstúpili investori sumou 1,2 milióna eur Foto: Denník N

Členovia orgánov firmy sa zaväzujú odstúpiť, pokiaľ ohrozia nezávislosť vydavateľstva vstupom do politiky.

 

 

Zakladatelia Denníka N a všetci šiesti spolumajitelia spoločnosti Eset v pondelok podpísali zmluvy, na základe ktorých vstupujú ako investori do projektu nového nezávislého média. Podľa dohôd sa novovzniknutá firma Denník N, a.s. stane vlastníkom N Press, s.r.o., ktorá od januára vydáva Denník N na webe aj ako printový denník.

O dnešnom podpísaní zmluvy informuje denník na svojom webe.

Za investíciu v objeme 1,2 milióna eur získajú šiesti investori v akciovke 51 percent, zvyšných 49 percent sa rozdelí medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie.

Redakcia bola doteraz financovaná z príjmov od čitateľov a z reklamy.

Investícia je osobnou aktivitou spolumajiteľov Esetu. Predsedom predstavenstva spoločnosti je Lukáš Fila, ktorý bol doposiaľ konateľom N Pressu.
Jeho ďalšími členmi budú zakladateľ Piano Media a bývalý zástupca šéfredaktora Sme Tomáš Bella a Anton Zajac, jeden zo šiestich spolumajiteľov spoločnosti Eset.

„Redakčná nezávislosť je garantovaná viacerými mechanizmami, členovia orgánov firmy sa napríklad zaväzujú odstúpiť, pokiaľ ohrozia nezávislosť vydavateľstva vstupom do politiky či inými krokmi," cituje redakcia zo zmluvy.

„Našu aktivitu vnímame ako podporu nezávislej žurnalistiky na Slovensku a tímu z Denníka N veríme, že sa im to podarí. Za nás môžem povedať, že do práce novinárov Denníka N nebudeme zasahovať ani my, ani spoločnosť Eset, ktorá ani nie je účastníkom tejto investície. Pre nás je vstup do Denníka N spoločensky prospešnou aktivitou a s touto víziou ju aj robíme. Novinársku obec sme vždy vnímali ako dôležitú pre fungujúcu demokratickú spoločnosť," povedal Anton Zajac, ktorý bude v predstavenstve zastupovať investorov.

V dozornej rade zasadne zástupca zakladateľov Juraj Javorský a Jana Čevelová, ktorú si zvolila redakcia. Investorov v nej bude zastupovať Maroš Grund a Rudolf Hrubý. Zvyšní investori – Miroslav Trnka, Peter Paško a Richard Marko nebudú figurovať v orgánoch firmy.

Vydavateľstvo už skôr doplnilo svoju redakčnú radu, do ktorej pribudla advokátka Eva Kováčechová. Jej ďalšími členmi sú sociológ a diplomat Martin Bútora, dramaturgička Zora Jaurová, psychiater a spisovateľ Péter Hunčík, novinár Martin M. Šimečka, organizátor Pohody Michal Kaščák a zakladateľ Martinus.sk Michal Meško.
„Pri dohadovaní investície sme veľmi dbali o záruky redakčnej nezávislosti," povedal šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.
Šéfredaktora bude trojštvrtinovou väčšinou voliť a odvolávať dozorná rada. Jeho prípadné etické prešľapy bude posudzovať nezávislá redakčná rada.