V Pente chcú vlastnú investigatívnu žurnalistiku Foto: Penta

V Pente chcú vlastnú investigatívnu žurnalistiku

11.06.2015 15:56 | Tlač | mk

Po kúpe väčšiny mienkotvorných vydavateľstiev chce finančná skupina odkrývať korupciu.

 

 

Podľa informácií Omédiách.com v Pente sa uvažuje o podpore vlastného tímu investigatívnych žurnalistov. Ľudia od Penty už oslovujú ľudí z prostredia médií. Zatiaľ nie je jasné, či by bolo vytvorené nové investigatívne médium, alebo fond. Spomína sa suma v niekoľkých státisícov eur, ktorými by Penta odhaľovanie káuz podporovala. Je možné, že ak záujem zo strany novinárov nebude, nič nevznikne.

Šéfom mediálneho holdingu Penty je Peter Mertus. Ten potvrdil, že vo vedení Penty takáto úvaha bola. „Bola taká diskusia v rámci skupiny. Ale myslím si, že momentálne nie sú z toho žiadne výstupy ani závery. Nejakí ľudia asi boli oslovení, aj keď neviem kým," povedal Mertus.

Penta býva zvyčajne pred reálnym spustením projektov zdržanlivá. Podobne tomu bolo aj minulý rok, keď do poslednej chvíle popierala vstup do Petit Pressu.

Odporúčame aj: Penta si z novinárov urobila atómový kufrík

Investigatívny novinár Tom Nicholson ponuku od Penty zatiaľ nedostal. Ak by prišla, v žiadnom prípade by tam nešiel. „Je to ťažko predstaviteľné, že Penta má zastrešovať investigatívnu žurnalistiku. Neviem si predstaviť, kto by pre nich písal. Vidím tam aj problém s dôverou: jednak u ľudí, ktorí sa na to dajú, kto im bude veriť, ale aj pri samotných výstupoch - článkoch," povedal Nicholson.

Ak by niečo také malo vzniknúť, tak si to vie predstaviť len tak, že by do fondu prispievali jednotliví vydavatelia a fond by mal nezávislú komisiu - ale to tiež len ako krajné riešenie.

Problém je podľa neho v tom, že „súkromný, vysoko špekulatívny kapitál typu Penty má svojé záujmy a tieto skryté záujmy sa len ťažko dajú zladiť s nestrannou a objektívnou misiou zodpovednej žurnalistiky. Bez ohľadu na to, či Penta nedávno skupovala podiely na slovenskom mediálnom trhu, čo je neželaný ale žiaľ, neodolateľný jav. A aj preto, lebo Penta zrejme hrala hlavnú ale zatiaľ nevyšetrenú úlohu v prípade Gorily, ktorá ju ťažko oprávňuje financovať investigatívnu žurnalistiku. Jednoducho, aj keby im naozaj išlo o budúcnosť tohto žánru na Slovensku, nedisponujú potrebnou spoločenskou dôverou, aby to ani len ústne podporili," povedal Nicholson, ktorý píše pre denník Sme, kde Penta má 45-percentný podiel vydavateľstva.


Sledujte nás na Facebooku:RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Najčítanejšie