OBSE žiada Vatikán, aby zastavil súdne stíhanie investigatívnych novinárov Foto: sheltervg4.com

OBSE žiada Vatikán, aby zastavil súdne stíhanie investigatívnych novinárov

23.11.2015 21:21 | Tlač | ČTK

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) dnes vyzvala Vatikán, aby zrušil obžalobu dvoch talianskych investigatívnych novinárov, ktorí informovali o prípadoch finančnej sprenevery vo Vatikáne.

"Novinári musia byť slobodní, aby mohli informovať o veciach verejného záujmu a mohli chrániť svoje zdroje. Vyzývam vatikánskej úrady, aby rešpektovali práva novinárov v súlade so záväzkami OBSE," zdôraznila hovorkyňa OBSE Dunja Mijatovič v tlačovom vyhlásení.

Proces súvisiaci s touto aférou začne v utorok a na lavici obžalovaných zasadne celkom päť ľudí. Žurnalistom podľa právnikov hrozí štyri až osem rokov väzenia.

Aféra prepukla kvôli knihám novinárov Gianluigiho Nuzziho a Emiliana Fittipaldiho, ktorí napísali, že pápežská kúria pre potreby svojich členov spreneverila asi 400 miliónov eur. Obaja pritom čerpali informácie z dokumentov získaných z počítača hlavného audítora, ktorý mal dohliadať na transparentnosť hospodárenia Vatikánu.

Okrem Nuzziho a Fittipaldiho sú medzi obžalovanými dvaja členovia zvláštnej pápežskej reformnej komisie. Ide o španielskeho duchovného Lucia Ángela Vallejo Balda a laickú členku komisie Francescu Chaouquiovú, ktorí sa do počítača audítora údajne dostali a dokumenty odovzdali novinárom. Piatym súdenými je Baldov tajomník Nicola Maio.

pošli na vybrali.sme.sk


Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

1. Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

Twitter zrušil 4258 účtov zo Spojených arabských emirátov, ktoré prostredníctvom falošných mien šírili tweety o Katare a Jemene.

Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

2. Kultový seriál Priatelia ovplyvnil životy miliónov divákov (VIDEO)

Americký seriál Priatelia patril k najúspešnejším televíznym projektom vysielaným na prelome storočia.

Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

3. Odborník: Podľa štúdií je na internete závislá polovica mladých

Niektoré štúdie uvádzajú, že na internete je závislá až polovica tínedžerov. Na sociálnych sieťach sú závislí aj dospelí.

Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

4. Medzi najväčšími favoritmi o televízne ceny Emmy patria seriály HBO a Netflix

Medzi najväčších favoritov tohtoročných amerických televíznych cien Emmy patria kandidáti z produkcie televízneho velikána HBO - fantasy seriál Hra o tróny alebo miniséria Černobyľ o havárii jadrovej elektrárne v roku 1986.

O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

5. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

6. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

7. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

8. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

9. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

10. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Najčítanejšie