Penta poslala do Denníka N dôraznú žiadosť v súvislosti s Gorilou Foto: Penta

Penta poslala do Denníka N dôraznú žiadosť v súvislosti s Gorilou

18.03.2015 14:48 | Tlač | mk

Dnes prišiel do Denníka N mail od právnika Penty, v ktorom píše o výhradách k článkom o tzv. spise Gorila.

 

 

Ide o články: Čo sa píše o Grošaftovi v Gorile: Už vtedy mal byť Haščákov človek a O Grošafta sa bude zaujímať aj tím vyšetrujúci Gorilu.
„Ako právni zástupcovia Jaroslava Haščáka podotýkame, že oba články považujeme za zavádzajúce, pretože čitateľovi podsúvajú predovšetkým nasledovné nepravdivé tvrdenia, ktoré sú prezentované ako kategorické pravdy bez akéhokoľvek podkladu," píše právnik Penty Dušan Ďurík. O výhradách informuje samotný Denník N.

Podľa Denníka N „podnikateľ Grošaft, ktorý pre Pentu nedávno kúpil 45-percentný podiel v Denníku SME, je podľa informácií z polície jedným z 25 ľudí, ktorí majú byť na zozname vlastníkov účtov v banke HSBC, ktorú vyšetrujú pre podozrenie z daňových únikov. Grošaft, ktorý popiera, že by mal kedy v banke účet, bol v roku 2005-2006, kedy unikli údaje z banky, členom prezídia Fondu národného majetku za SDKÚ. V rovnakom čase mala SIS podľa spisu Gorila odpočúvať byt na Vazovovej ulici, kam podľa spisu chodil Haščák s politikmi a štátnymi úradníkmi."

Právnik Penty vymenoval tri tvrdenia z článku, ktoré považuje za nepravdivé:

1. „ Haščák v období, keď prebiehala „akcia Gorila", sa stretával „v byte na Vazovovej" s politikmi a s úradníkmi z FNM.
2. „Akcia Gorila" sa uskutočnila, pretože si v roku 2005 Peter Holúbek, príslušník SIS, všimol, že „do susedného bytu až príliš často chodí šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák a predstavitelia FNM alebo ministri".
3. Nebyť pochybenia na strane SIS, odposluchy získané počas „akcie Gorila" by obstáli ako dôkazy v trestnom konaní.

Podľa Ďuríka "takto podané informácie predstavujú zásah do práva na ochranu osobnosti dotknutých subjektov a jasne ich poškodzujú nielen v očiach verejnosti ale aj obchodných partnerov". Právnik Penty nežiada o zverejnenie ich odpovede.

Foto: Dennik N

"Voči tvrdeniam uvedeným v článkoch sa zásadne ohradzujeme a dôrazne žiadame, aby sa redaktori Denníka N do budúcnosti zdržali kategorických skutkových tvrdení, ktoré nevedia hodnoverne preukázať, ďalej aby si dôsledne overovali dostupné fakty a nakoniec, aby informácie, ktoré sú dostupné, poskytovali svojim čitateľom nestranne, vyvážene, objektívne a pravdivo," píše právnik.

„Médiá dlhodobo upozorňujeme, ak prezentujú tzv. spis Gorila ako pravdivý, najmä ak doterajšie vyšetrovanie kauzy skôr vyvracia informácie z tohto internetového spisu," povedal pre Omédiách.com hovorca Penty Gabriel Tóth.

Denník N nemieni na písaní o Gorile nič meniť. „Nevidím dôvod, aby sme o spise Gorila písali inak. Už tri roky sa ním zaoberá polícia, parlament. Vyšetrovatelia hovoria, že informácie zo spisu sa potvrdzujú. Spis Gorila je jednoznačne dôležitou súčasťou slovenskej politiky, a preto o ňom musíme písať," povedal pre Omédiách.com šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.

pošli na vybrali.sme.sk


Zuzana Čaputová bude hosťom špeciálnej relácie Václava Moravca (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude hosťom špeciálnej relácie Václava Moravca (VIDEO)

Prezidentka Zuzana Čaputová bude hosťom relácie ČT24 Fokus Václava Moravca.

Divadelné Dosky vyhrala inscenácia, ktorá ukazuje, čo môžu spôsobiť konšpiračné teórie (VIDEO)

Divadelné Dosky vyhrala inscenácia, ktorá ukazuje, čo môžu spôsobiť konšpiračné teórie (VIDEO)

"Ak chcem nejakým spôsobom podať odhalenie komplotu, nemusím záujemcovi dodať nič originálne, naopak, treba mu ponúknuť len a najmä to, o čom sa už dávno dozvedel, alebo by sa mohol oveľa ľahšie dozvedieť inými cestami. Ľudia veria iba tomu, čo už vedia, a práve v tom spočíva krása Univerzálneho Formy Sprisahania.“

Skupina Kofola má zmeny vo vedení marketingu

Skupina Kofola má zmeny vo vedení marketingu

Skupina Kofola v lete rozšírila svoje portfólio akvizíciou spoločnosti Espresso, ktorú spojila so spoločnosťou LEROS a vytvorila tak nový pilier skupiny. V tejto súvislosti posilňuje tímy.

Víťazi cien DOSKY 2019 sú už známi

Víťazi cien DOSKY 2019 sú už známi

Počas slávnostného ceremoniálu sa v nedeľu 10. novembra večer odovzdávali v budove Mestského divadla P.O. Hviezdoslava ceny DOSKY 2019. Ide už o 24. ročník Divadelných ocenení sezóny – DOSKY, ankety divadelných kritikov a teoretikov. V tomto roku opätovne rozhodovali aj diváci svojim hlasovaním o Cene Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny 2019.

Ani 30 rokov po revolúcii mnoho Slovákov nerozumie pojmu investovanie

Ani 30 rokov po revolúcii mnoho Slovákov nerozumie pojmu investovanie

Niektorí ľudia majú nereálne predstavy o tom, koľko môžu zarobiť pri investovaní svojich voľných peňazí. Očakávajú, že za rok sa im zhodnotia v priemere až o 19 percent.

Z vraždy ukrajinského novinára je podozrivý manželský pár

Z vraždy ukrajinského novinára je podozrivý manželský pár

Ukrajinská polícia zadržala manželský pár, ktorý možno figuroval vo vražde novinára Pavla Seremeta pred tromi rokmi.

Boris Farkaš: Do tejto dámy som sa okamžite zamiloval (VIDEO)

Boris Farkaš: Do tejto dámy som sa okamžite zamiloval (VIDEO)

Známy herec Boris Farkaš ju miluje. Zamiloval sa do nej okamžite, ako si s ňou ľahol po prvý raz do postele...

O2 predstavila ponuku netradičným livestramom so Studenkovou, Sajfom, Godom a Vecom (VIDEO)

O2 predstavila ponuku netradičným livestramom so Studenkovou, Sajfom, Godom a Vecom (VIDEO)

Operátor O2 odštartoval tento týždeň predstavenie svojej novej ponuky netradične, veľkolepým livestreamovaným eventom O2 Smart Talks s názvom Pripravte sa na digitálnu budúcnosť. Event sprevádzala štvorica spíkrov: Sajfa ako zástupca online zábavy a obsahu, bloger a publicista Jakub Goda ako ambasádor významu spravodajského obsahu na internete, raper a hudobník Branči Kováč a herečka Zdena Studenková.

K pádu Berlínskeho múru pomohol omyl na tlačovej konferencii vysielanej naživo (VIDEO)

K pádu Berlínskeho múru pomohol omyl na tlačovej konferencii vysielanej naživo (VIDEO)

Občania Nemeckej demokratickej republiky (NDR) budú môcť bez problémov cestovať na Západ, a to okamžite, oznámil tak trochu pomýlene na tlačovej konferencii podvečer 9. novembra 1989 člen komunistického politbyra Günter Schabowski. Zaskočil tým nielen prítomných novinárov, ale aj východných Nemcov pri televíznych obrazovkách, ktorí nemohli uveriť svojim očiam a ušiam. O niekoľko hodín neskôr už bol berlínsky múr minulosťou.

Tajným hosťom v Inkognite bude Zuzana Čaputová (VIDEO)

Tajným hosťom v Inkognite bude Zuzana Čaputová (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala pozvanie do jubilejnej 300. časti natáčania zábavnej relácie v televízii JOJ Inokognito.

Najčítanejšie